HAFTALIK TAKİP

Gebelikte İlk 14 Gün: Başlıyoruz!
Hamileliğinizin ilk iki haftasında aslında hamile olmadığınızı biliyor muydunuz? Şaşırdınız değil mi? Evet, bu doğru, çünkü uzmanlar 40 haftalık gebelik sürecini hesaplarken tam olarak hangi günü başlangıç noktası olarak alacaklarını bilemezler.
Düzenli adet dönemleri (28 gün) yaşıyorsanız, adet döneminizin tam ortalarında (14. gün) yumurtlama ve döllenme gerçekleşir. Aslında bu döllenmeyle gebe kalıyorsunuz; ama bunun hangi gün olduğu tam olarak bulmak çok zor olabilir. Uzmanların net bir tarihe, bilinen bir tarihe, ihtiyacı vardır. Bu yüzden, son adet tarihinizin ilk günü (SAT) gebeliğin başlangıcıymış gibi kabul edilir. Sonuçta herkesin bildiği bir tarihtir bu. Adet tarihinizi unuttuysanız da çok sorun yok aslında. Gebeliğin ilk üç ayı içinde yapılacak ultrason ölçümleriyle doktorlar bebeğin kaç aylık olduğunu hesaplayabiliyorlar.Son Adet tarihten 280 gün ileriye doğru saydığınızda ise beklenen doğum tarihini bulmuş olacaksınız.Yada bu işi biz sizin için biz yapalım, muhtemel doğum tarihini hesaplayalım.
Yani, gebe kaldığınızda aslında 2 haftalık gebe kabul edilirsiniz.Ne güzel, 2 gebelik haftası geçti bile!
Vücudunuzda Neler Oluyor?
Bu günlerde vücudunuz, geçen adet döneminden kalan döllenmemiş yumurtaları adet kanamasıyla dışarı atmaktadır. Yeni yumurtalar ise yumurtalıklarınızda olgunlaşmaya başladı bile. Östrojen ve Progesteron hormonları vücudunuzu uyardı; rahim yüzeyiniz yeni gelecek muhtemel döllenmiş yumurtalara verimli ve korunaklı yüzeyler hazırlamakla meşgul. Üstelik rahminizin bunu her ay yorulmadan, usanmadan yapmakta olduğunu biliyor muydunuz? Ne istikrarlı bir döngü!
Aslında Yumurtalıklarınızda birden fazla yumurta gelişmektedir. Ama yumurtalığınızdan genelde sadece bir tek yumurta yolculuğa çıkacaktır. (Bazen iki yumurta çıkar yolculuğa, hele bir de ikisi de spermle buluştu mu, çift yumurta ikizlerini kucaklamaya hazır olun!), erkekte ise milyonlarca sperm hücresi için depolama çalışmaları yapılmaktadır .
Neler Yapmalı?
Hamilelik planlıyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Bunlara kısa bir göz atalım :
Beslenmenize Dikkat edin :Folik asitçe zengin gıdalar ve vitaminler ile yeşil yapraklı sebze tüketiminiz artmalı. Folik asit (aslında gebelikten 3 ay önce başlamakta fayda var) bebeğinizin merkezi sinir sitemi gelişiminde etkendir ve ayrıca onun sayesinde bebek doğumda birçok riskten korunacaktır.
Sigara, Alkol ve İlaçlara Dikkat : Gebelik planlıyorsanız sigarayı ve alkolü bırakmalısınız. Özellikle sigarayı bırakamıyorsanız, azaltmayı deneyi ; ama hedef en kısa sürede bırakmak olmalı. Kullandığınız ilaçlar varsa doktorunuza başvurarak olası ilaç etkileri üzerine konuşmalısınız. Erkekte de sigara kullanımının sperm kalite bozukluğuna yol açtığı artık biliniyor. Dolayısıyla eşinizi de sigara ve diğer kötü alışkanlıklarından uzaklaşmaya ikna etmelisiniz.Egzersiz yapın : Bu dönemde egzersiz yapmak fit bir hamileliğin başlangıcı olacaktır.Kısa yürüyüşlerle işe başlamak her zaman işe yarar. İleriki haftalarda size bu konuda bol bol anlatacaklarımız var.
Bilgilenin : Bilinçli bir hamilelik geçirmek istiyorsanız en azından gebelik planlamaya başladığınız andan itibaren konuyla ilgili bilgi hazinenizi geliştirmelisiniz. Koşarak kadın doğum uzmanına gitmek zorundasınız demiyoruz; ama internet, kitap ve arkadaş çevresi gibi bir çok bilgi kaynağından konuyu araştırmalısınız. Tabiî ki isterseniz Kadın doğum uzmanınızla irtibata geçebilirsiniz . Bu daha temkinli bir yol olacaktır.

2 Haftalık Gebelik: Mucizeniz Gerçekleşiyor
Son adet tarihinizden itibaren 14 gün geçtiyse yumurta, yumurtalıklarınızdan fallop tüpü içine atılır. Artık 12 ile 24 saat içinde döllenme gerçekleşebilir. Her ilişkide eşinizden gelen ortalama 250 milyon sperm hücresi, vajina ve daha sonra da rahmi adeta yüzerek geçer. Aslında bu rakamdan sadece 400 adedi, 8-10 saatlik bir yorucu yolculuğu tamamlayarak yumurtaya ulaşabiliyor. Bunlardan da sadece ”Şanslı Sperm” yumurtanın içine girebilecektir. Spermin baş tarafında salgılanan enzim yumurtanın içine girmesini sağlar ve sperm kuyruğunu kaybederek yumurtanın içine yerleşir. Yaklaşık 20 dakika içinde yumurtanın içine girme işlemi gerçekleşecek ve yumurta olağanüstü bir yetenekle başka bir sperm kabul etmeyecektir.(Bir yumurtaya birden fazla spermin girememesi mükemmel bir olaydır)
Bebeğin Cinsiyeti Belli Oluyor!
Bu mucizevi aşamada bebeğinizin cinsiyeti de aslında belli oluyor. Genetik olarak kadında bulunan yumurta X (dişil)kromozomuna sahiptir. Erkek spermi ise X veya Y kromozomundan birine sahip olabiliyor. Eğer yumurtaya girmeyi başarmış sperm hücresi Y kromozomuna sahipse bebeğiniz erkek, X kromozomuna sahipse kızınız olacaktır. Cinsiyet belirleme konusunda çok farklı inanışlar ve uygulamalar bulunduğunu da söylemek lazım. Bu konu yüzyıllardan beri insanoğlunu meşgul etmiştir. Ancak net olan bir şey varsa o da cinsiyet belirleyicinin erkek hücresi olduğudur. Bunu eşinize hatırlatabilirsiniz (!) Ama önemli olanın cinsiyet değil sağlıklı bebek olduğunu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayın.
Yolculuk:
Bu haftada rahim, gelecek misafiri için hazırlıklarını yapmaya devam etmektedir. Sperm yumurtayla kaynaşıp tek hücre (zigot) haline gelmiştir. Yani artık içinizde bir canlı vardır. Bundan sonra tek hücreden başlayan bir yolculuğa şahit olacaksınız.
Doğacak çocuğunuzun okula başladığı günü hayal edebiliyor musunuz? Bunu düşünmek için biraz erken , şimdilik bu hücre hızlı bir şekilde alt hücrelere bölünecektir ve rahme doğru yolculuğa başlayacaktır.
Öneriler Listemiz: 
Egzersiz yapmak sağlıklı bir gebelik için iyi bir başlangıçtır. Hamile kalmak istiyorsanız muhtemelen eşinizle cinsel ilişki sıklığınız da artmış olabilir. Unutmayın (!) Bu da bir tür egzersizdir. Belki, mum ışıklarıyla donatılmış bir masada , romantik bir akşam yemeği bir süredir gerçekleştiremediğiniz hamile kalma işini kolaylaştıracaktır. Kim bilir!
Strese ve endişeye hiç gerek yok. İnsan vücudu mükemmel bir mekanizmayla işliyor. Araştırmalar da stresin gebelik üzerindeki olumsuz etkilerine işaret etmektedir. Her yumurtlama döneminde hamile kalma şansınız sadece %25’tir. Yani her yumurtlama döneminde hamile kalınmıyor. Partnerinizle düzenli periyotlarla birlikteliğiniz size en doğru sonucu getirecektir. Bu işi asla bir görev olarak görmeyin. Sakinleştirici bir müzik de her zaman işe yarayabilir.
Beslenmenize dikkat edin ve sosyal yaşantınızı ”yeni katılımcınızı” düşünerek düzenleyin. Eşinizin de temel beslenme kurallarına uyduğundan emin olun; çünkü beslenmenin sperm kalitesi üzerinde de etkisi vardır.
3 Haftalık Gebelik: Bebek Taşınıyor
Bebek Büyüyor( 3+0-3+6.Gün)Son adet tarihinizden itibaren tam 21 gün geçti. Bebek artık içinizdedir. Biz, her ne kadar ”bebek” diye yazsak da döllenmeden hemen sonra bebeğin teknik olarak adı ”zigot”tur. Geçen hafta gerçekleşen döllenmeden hemen sonra bebeğiniz bir yolculuk yapmaktadır. Bu yolculuk sürecinde zigot alt hücrelere ayrılır. Canlı ,çılgın gibi bölünmektedir ve hücresel çoğalmayla 2,4,8 adet ve devamı gibi farklı hücreler oluşacaktır. Hatta bazı kaynaklar bu hücresel görüntü nedeniyle bu aşamadaki canlıya ”dut” demektedir. Hücresel bölünmenin devam sürecinde hücrelerin ortası sıvılaşır, bu aşamada bebeğin alacağı bir isim de Blastosist olacaktır. Daha 3 haftada ne kadar çok isim değiştirdi bebeğiniz değil mi? Ama endişelenmeyin, bebeğiniz doğunca onun gerçek bir adı olacak.3 haftalık gebeyseniz ”Dut”, Rahim içine geldiğinde en uygun yere yerleşecektir. İşte bu aşamadan itibaren hamileliği müjdeleyen hormonlar salgılanmaya başlar : Beta-HCG hormonu.Bu hormonun kanda tespiti, gebeliğin ilk habercisidir. HCG hormonu size yeni bir bebek müjdelerken yumurtalıklarınıza da yumurta yapmayı durdur emri verir.
Yine, bu haftadan itibaren bebek, rahim yüzeyi vasıtasıyla oksijen ve besin almaya başlamıştır. Bebeğinizin, Plasenta aracılığıyla beslenme başlaması için ise daha zamanı vardır .
Vücudunuzdaki Değişimler :
İçinizdeki küçük canlı durmadan bölünüp dururken siz bunu hissediyor musunuz? Tabii ki hayır ! Bazı gelişmeleri hissetmeniz için daha birkaç haftanız var. Ayrıca aceleniz nedir?
Bebeğiniz yeterince büyüyünce attığı tekmelerle sizi uykunuzdan bile uyandırabilecek, merak etmeyin.
Ama yine de vücudunuz boş durmuyor. Progestoron ve östrojen hormonları salgılıyorsunuz . Bu hormonlar rahmin bebeğe iyi bir ev sahipliği yapması için son derece önemlidir. Vücut ısınızda küçük bazı değişiklikler hissedebilirsiniz.
Öneri Listemiz 
Hamilelikte saç boyama gibi aktivitelerden bu günlerde kaçınılması gerekir. Tam olarak zararı ıspatlanmasa da hamileliğin ilk 3 ayında(1.Trimester) saç boyatmamak en iyisi galiba.
Folik asit alımına dikkat edin. Bu haftalarda hızla gelişen bebeğinizin buna çok ihtiyacı var. Uzmanlar bu aşamada günlük 400 mikrogram folik asit alımı önermektedir.
Alkol ve sigara kullanımı konusundaki düşüncelerimizi biliyorsunuz artık!
Bu dönemde gerçekleşebilecek az miktarlı kanamalar ve ağrı gibi şikayetlerinizde dış gebelik konusunda uyanık olmalısınız.
Bilgi Hapı: 
Bu haftanın sonuna doğru adet kanamanızı beklemenize rağmen bu gerçekleşmeyecektir. Bu siz de bazı şüpheler uyandırabilir. Siz hamile olmanıza rağmen kendinizi adet görecekmiş gibi de hissedebilirsiniz. Göğüslerinizde ağrı, uyku hali yaşayabilirsiniz. Ayrıca rahim içine yerleşme aşamasında bazı anne adayları lekelenme görebilirler. Buna tıpta implantasyon kanaması (yerleşme kanaması) deniliyor. Muhtemelen bebek rahime tutunurken gerçekleşen bir kanama bu. Ama tam sebebi bilinmiyor.
 4 Haftalık Gebelik: Hamile miyim?
”Annelik, kalbinizin bedeniniz dışında atmasına izin vermektir” 
Bebek Büyüyor(4+0-4+6.Gün)

Kalbiniz, bedeniniz dışında atacak, ama önce onun içinizde büyümesi gerekiyor. Gebelikte 4 Hafta geride kaldığında içinizdeki canlı iki ana hücre grubuna ayrılır. Birinci grup embriyoyu oluştururken, ikinci grup Rahimde bebeğin oxsijen ve beslenme kaynağı olacak plasentayı oluşturacaktır. Plasenta bazı uzmanlar tarafından bebeğin eşi olarak da adlandırılmaktadır.
Gebeliğin bu haftasında bebeğinizin yine yeni bir de adı vardır: embriyo. Bu Haftadan itibaren bebeğiniz hızlı gelişimine devam edecek ve 10 hafta içinde organları oluşacaktır. Embriyoyu oluşturan farklı katmanlar bulunmaktadır. Bu katmanların her biri gelişerek, ileride farklı organ gruplarını ve sistemlerini oluşturacaktır. Söz veriyoruz (!) İleriki haftalarda hepsini size anlatacağız.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Bu Haftadan itibaren gebelik belirtilerinin görülmesi normaldir. Haftanın sonuna doğru eczaneden bir gebelik testi alıp, uygulayabilirsiniz.
Hamilelik Belirtileri Adet dönemi öncesindeki gibi şişkin göğüsler,
Adet Kanamasının oluşmaması,
Yorgunluk,
Mide bulantısı,
Baş dönmesi,
Sık idrara çıkma,
Koku duygusunun gelişmesi,
Bazı gıdalara karşı olumsuz his besleme,
Vücut ısı değişikliği ,
Kırmızımsı veya pembe renkli az miktarlı kanamalar.
Eğer planlı bir hamilelik peşindeyseniz, gebelik testi yapmak için bekleyişinizi ve test yaparken de o meşhur 5 dakika bekleme süresini hayatınız boyunca unutamayacaksınız. Pozitif sonucun keyfini çıkarın. Muhtemelen bunu ilk paylaştığınız kişi eşiniz olacaktır. Bu müjdeyi verirken partnerinizden bir hediye istemek de en doğal hakkınız !
Evde yapılan idrar testlerinin negatif sonuç verme olasılığının, pozitif verme olasılığından daha fazla olduğunu unutmamalısınız. Eğer bir negatif sonuca rağmen kendinizi gebe hissediyorsanız bir hafta sonra bir test daha yapmanızı öneririz. Gebe olduğunuzu simgeleyen HCG hormonu bu hafta daha da artmış olacaktır; dolayısıyla testin pozitif çıkma olasılığı daha yüksek olacaktır.Unutmamanız gereken önemli bir gerçek daha var: Hiçbir test veya belirti , annelik içgüdüsü kadar güçlü değildir.Negatif çıkan testlere rağmen, eğer anne adayı kendini hamile hissediyorsa, daha ileri tetkiklerde anne adayının haklı olduğu ortaya çıkabilmektedir. Bu annelik hissinin, bilimsel çalışmalardan bile üstün olabileceğinin sadece bir göstergesi.
Eğer sonuç negatifse doğanın olumsuz gidecek hamileliklerin %60’ını baştan engellediğini de sakın unutmayın. Her adet döneminde hamile kalma olasılığınız sadece %25’tir.Yani şansınız çok yüksek değil. Bir daha ki sefere deneyin. Çocuk yapma konusunda bir sorun yaşadığınızı düşünmeden önce, bir yıl boyunca (35 yaş üstünde 6 ay) eşinizle korunmasız ve yumurtlama dönemlerine dikkat ederek, düzenli olarak cinsel ilişki yaşıyor olmalısınız. Evlilikten sadece 5-6 ay sonra, bildiğiniz ve şüphelendiğiniz bir hastalığınız yoksa bebek yapmak için doktora koşmanın hiç anlamı yoktur.
Gerek geleneksel bakış açısı gerekse temkinli olmak adına bir çok anne adayı bu Haftaları hamileliğin ilanı için çok erken olarak tanımlamaktadır. Buna hak vermemek elde değil, ancak bilinçli bir hamilelik dönemi için hamile olup olmadığınızı erkenden belirlemenizde büyük fayda var. Çünkü Bu dönemden itibaren Hormonal değişikliklerin vücudunuzda bazı etkileri olması son derece normaldir. Bu etkilere hazırlıklı olmak gerekir.
5 Haftalık Gebelik: Bebeğin Organları Oluşuyor
Bir yıl sonra bu zamanlar bebeğiniz 17 Haftalık olacak. İnanının zaman çok hızlı geçecek.
Bebek Büyüyor(5+0-5+6.Günler)

Bu haftaya kadar küçük bebeğiniz, sadece bir hücreler topluluğuydu ; ama 5 haftalık Hamilede artık organ farklılaşmaları başlayacak. Nöral Tüp adı verilen ve bebeğin sırt kısmında yer alan katman gelişerek bebeğinizin omuriliğini ve beynini oluşturacak. İkinci katman, kalp ve dolaşım sistemine; 3.katmansa bağırsak, mide ve karaciğere dönüşecek. Bir bebekte ilk gelişen organ sisteminin, dolaşım sistemi olması size garip gelmemeli. Çünkü bu dolaşım sistemi sayesinde yeni canlının her noktasına gerekli materyaller ulaştırılabilecektir.
Bu hafta bebeğiniz yaklaşık tepeden tırnağa 3 mm uzunluğunda ve yaklaşık olarak bir mercimek kadar. Bu haftadan itibaren bebeğin anne karnındaki büyüklüğünü çeşitli gıda maddelerinin büyüklüğüyle karşılaştıracak ve onun büyüklüğünü gözünüzde canlandırmanıza yardımcı olacağız. 40 Haftalık oluncaya kadar devam eden bu görsellerin hepsinin yanına da 3 cm çapı olan bir nazar boncuğu koyduk. Hem karşılaştırma yapabilmek, hem de her seferinde maşalah demek için.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Bu hafta itibariyle adet kanamanız gecikmiştir ve hamilelik belirtilerini çok daha güçlü hissetmeye başlayabilirsiniz.
Rahminizin, idrar torbasının hemen üstünde olması nedeniyle idrar torbanız baskı altına girer ve ayrıca hormonal değişkliklerle daha çok idrara çıkma gereksinimi duyarsınız,Süt bezleri gerekli uyarıları almıştır ve göğüslerinizde hassasiyet oluşmaya başlayabilir. Bu dönemden itibaren daha rahat ve alttan destekleyen sütyenler kullanmanız önerilecektir,
Hormon dengenizdeki değişikliklerden biri mide bulantılarınızı tetikleyecektir. Daha sık aralıklarla yemek yemenizi ve çantanızda kraker taşımanızı tavsiye ederiz. Mide bulantıları , özellikle sabahları gerçekleşebilir. Bu yüzden sabah daha yataktan kalkmadan birkaç tuzlu kraker atıştırabilirsiniz,
Hamilelik belirtilerinin hiçbirini görmüyor olmanız da normaldir. Unutmayın! Gebelik süreci her kadında farklı gelişir.
İlk Muayane:
Eğer bu Haftaya kadar ilk doktor ziyaretinizi gerçekleştirmediyseniz, artık zamanı geliyor! Hamileliğin 8.Haftasına kadar mutlaka ilk doktor randevunuzu gerçekleştirmelisiniz. İşe, hangi doktoru tercih edeceğinize karar vererek, başlayabilirsiniz. İlk ziyaretinizde doktorunuz sizin fiziksel muayanenizi yapacak ve bir dizi gebelik testlerinden geçeceksiniz. Kadın Doğum Uzmanınız Smear testi için örnek alacak, kan değerlerinizi ve idrar değerlerinizi kontrol etmek isteyecektir. Bu arada bol miktarda soru da soracaktır. ”Daha önce geçirdiniz hastalıklar, ameliyatlar” gibi sorularla karşılaşacaksınız . Bunun kadar önemli bir diğer konu, sizin soracağınız sorulardır.Utanacak bir şey yok. Cinsel ilişki dahil, aklınıza gelen tüm soruları sormaktan çekinmeyin. Hatta en iyisi doktora gitmeden önce evde bir ön çalışma yapmak ve bir sorular listesi hazırlamak.
Hamilelikte Beslenme :
Artık gebesiniz ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Hamile olmanız kesinlikle iki kişilik yemek anlamına gelmemekle birlikte bebeğinizi de besleyebilecek kadar zengin bir beslenme programına ihtiyacınız var:
Kendinizi strese sokmayın. Hatta vücudunuzu biraz şımartabilirsiniz de; ama eliniz bir çikolata paketine gittiğinde iki kez düşünmelisiniz! Çikolata yerine birkaç sağlıklı atıştırmalık bulmalısınız kendinize,
Çiğ etlerden, çiğ yumurtadan ve pastorize edilmemiş gıdalardan uzak durmalısınız. Böylece , bu gıdalardan insanlara geçen toksoplazma ve listeria gibi hastalıklara karşı önlem almış olursunuz. Ayrıca evde kedi besliyorsanız kumunu temizleme işini eşinize bırakmanız da almanız gereken önlemlerden,
Folik asit (portokal,mandalina,fasulye ), demir (tabii ki ıspanak!) ve kalsiyum (süt,badem,balık) gibi vitaminler bebeğin organ gelişiminde hayati derecede önem taşırlar.
Kepekli ekmek, yulaf, tahıl, tuzsuz fındık ,az yağlı mısır gevreği,yeşil yapraklı bitkiler,iyi yıkanmış ıspanak tavsiye edilen gıdalardan sadece bazıları.

6 Haftalık Gebelik: Bebek Meşgul !
Bebek Büyüyor(6+0-6+6.Günler)


”Bebeğim kime benzeyecek acaba?” Çok sorulan bir soru, cevap ise yavaş yavaş içinizde oluşmaya başladı. 6 Haftalık Gebenin içindeki küçük canlının organ gelişimi müthiş bir hızla devam ediyor. Omurilik sistemi, beyin, gözler ve kulak oluşmaya başladı. Bebeğinizin kalbi bile atıyor. Artık onun dakikada 100-160 kez atan (sizin iki katınız) bir kalbi var.
Sindirim sistemi, kol ve bacaklar da artık belirginleşiyor. Bu haftalarda bebeğin baş kısmı orantısal olarak vücudun diğer kısımlarından daha büyüktür. Endişeye gerek yok, kafa ilk gelişen yapılardan biri ve doğal süreç bebeğin görüntüsünü normalleştirecek.Embriyo, rahim içinde amniyos kesesinde korunaklı bir şekilde bulunmaktadır. Plasenta da işlemeye başladı artık. Sizin Kanınız bebek için gerekli olan besin ve oxsijeni taşımasına rağmen, vücudunuzdaki kan doğrudan bebeğe gitmez. Kendi kanınız bir nevi filtreden geçerek bebeğe ulaşır. İşte bu filtre, plasentanın ta kendisidir. Plasenta bebeğinizin sağlıklı büyümesi için gerekli hormonları üretirken, bebeğinize besin ve oksijen sağlar. Aynı zamanda embriyodan gelen atıkları da boşaltır. Plasenta, bu görevleriyle sizinle bebek arasında bir nevi aracılık görevi üstlenmiştir. Bu aracıya ihtiyaç vardır; çünkü bebeğiniz sadece sizin hücrelerinden oluşmamaktadır.(Babanın payını unutmamak lazım!) Genlerin yarısı babadan gelmiştir ve vücudunuz, içindeki bu yeni organizmayla barışık yaşamak için bir aracıya(plasenta) ihtiyaç duyar.
Bu aşamalarda bebekler genelde tepeden popoya kadar ölçümlenirler. Çünkü, bebeğin ayakları tam oluşmamıştır; tepeden tırnağa bir ölçümleme hatalı olacaktır. 21 Haftalıktan itibaren tepeden tırnağa sağlıklı ölçüm yapılabilmektedir.Minik, sadece 0,6 cm. Büyüklüğü sadece bir pirinç kadardır. Harika!!
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Vücudunuza dışarıdan bakan birinin hamile olduğunuzu anlaması gayet zor, ama içinizde yaşanan hormonal değişiklikler sizi ciddi derecede etkiliyor olabilir. Hamilelikte Mide Bulantısı , yorgunluk, depresif ruh hali, sık idrara çıkma, baş dönmesi, kokulara karşı hassasiyet yaşamınızı olumsuz etkiliyor olabilir. Hamilelik hormonu HCG ise artık vücudunuzun alt kısımlarına daha çok kan göndertiyor ve böbrekleriniz artık daha çok çalışıyor. Ama bir de şöyle düşünün: tüm bunlar sizi yeni bir hayata hazırlamak için vücudunuzun aldığı önlemler. Şüpheye gerek yok, kısa süre sonra bunların hepsi kaybolacak. Bu dönemde damlama şeklinde kanamalar görülebilir. Hemen panik olmayın. Yaklaşık her 3 kadından biri, hamileliğinin ilk 3 ayında bu tür kanamaları görmektedir. Normal hamilelikte de bu şekilde kanamalar gözlemlenmekle birlikte bu kanamalar düşük veya dış gebelik için sinyaller de olabilir. Paniğe kapılmadan doktorunuza görünmeniz gerekir.

Öneri Listemiz: 
6 Haftalık Hamilenin bebeğindeki organ gelişimini yukarıda anlattık. Okuduğunuz gibi yavrunuzun size ihtiyacı var. Lütfen sorumlu davranın ve sigara, alkol kullanmayın, folik asit alımına dikkat edin. Bunun yanı sıra egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz;doktorunuz yasaklamadıysa küçük yürüyüşlerin size faydası olacaktır,Egzersiz yapmak size hamilelik boyunca karşılaşabileceğiniz olası ağrılara dayanıklı olma gücü verecektir,Yürüyüşlerin stres üzerindeki olumlu etkisi artık bilinmektedir. Daha sabırlı olduğunuzu görmek sizin için de oldukça faydalıdır,Hamilelik sonrası kilolardan kolay kurtulabilmenin bir yolu, gebelik süresi boyunca yapılan yürüyüş, yüzme gibi aktivitelerdir. Tabiî ki sert hareket gerektiren aktivitelerden kaçınmalısınız,Bol su içmelisiniz,Fırsat buldukça uyku kaçamakları yapın. Neredeyse Tüm hamileler ilk 3 ay uyurgezerdir!Eşinizin de bu aktivitelere katılması, babanın da hamileliği yaşamasına ve dolayısıyla yavaş yavaş sizi anlamasına neden olacaktır,Gün boyunca 6 kez, besleyici mini öğünler yapmaya gayret edin.Aralarda kraker atıştırmanızı öneririz. Bu, mide bulantılarınıza gayet iyi gelecektir.

Bebek Büyüyor(7+0-7+6.Günler)


7 Haftalık gebenin bebeği bir önceki haftanın tam iki katı büyüklüğe ulaştı! Gelişimin büyük kısmı baş ve kafa çevresinde oluyor. Düşünebiliyor musunuz? Dakikada 100 adet yeni beyin hücresi oluşuyor. Damak, göz kapakları, kulak, kalp, akciğer, karaciğer ve böbrekleri gelişiyor. Yani kısacası içinizde oldukça hızla büyüyen bir inşaat çalışması var.”Küçük fasulyenizde” artık ayak ve el parmakları bile oluşmaya başladı. Onları alıp koklamak için bol bol zamanınız olacak. Bebeğinizin cinsiyetiyle ilgili ipuçları da ortaya çıkıyor aslında; ama henüz bunu görebilmek mümkün değil. Bu aralar, bebek rahim içinde amniyotik kese diye adlandırılan bir yapının içinde yüzmeye başladı. O, daha çok küçük ve siz bu aşamada onun yüzmesini hissedemezsiniz. Bu amniyotik kese esnekliğiyle, bebeğinizi dışarıdan gelebilecek küçük darbelere karşı da korumaktadır.Bu hafta bebeğiniz 12 mm büyüklükte ve bir fasulye kadar.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Hamileliğinizin(Hamiş diyor bazı kaynaklar!) bu döneminde vücudunuzdaki kan hacmi %10 oranında arttı. Bebeğinizin doğum gününde ise bu rakam %50’ye yaklaşmış olacak! Böbrekleriniz de daha çok çalışıyor. Rahim büyüklüğünüz ise bir önceki haftanın tam 2 katı. Bağırsaklarınız bebeğinize daha çok sıvı gönderebilmek için daha fazla çalışıyor ve bu belki sizde biraz şişkinlik yaratıyor. Kısacası vücudunuz bebeğinize daha iyi bakabilmek için sürekli bir koşuşturma içinde . Hormonal değişiklikler de devam etmekte.Bu değişimlerin size bazı yansımaları olması son derece normal karşılanmalı:
Kendinizi biraz sıkılmış hissedebilirsiniz. Bunu bir depresyon olarak adlandırmak o kadar da kolay değil. Hayatınızda bazı değişimler olacak ve siz bundan kaygılanıyor olabilirsiniz. Ama emin olun bu kaygılar sadece sizin yaşadığınız duygular değil. Eşinizle veya çevrenizdeki arkadaşlarınızla daha fazla sohbet etmeye çalışın. Herkesin sizi hemen anlamasını da beklemeyin. Unutmayın, Siz çok özelsiniz ve çok özel bir mucizeye ev sahipliği yapmaktasınız.
Vücut derinizde bazı değişimler görülmeye başlayabilir. Özellikle ergenlik döneminde bazı cilt sorunlarınız olduysa bunlar sizi gebelikte tekrar ziyaret edebilir. Gebeliğin ikinci 3 ayında (2.trimester) bu şikayetiniz muhtemelen geçecek. Çözüm olarak her aynaya baktığınızda su içmenizi öneririz. Daha dengeli beslenme ve uygun cilt temizleme ürünleri kullanmak da çarelerden bazılarıdır.
Kendinizi her zamankinden daha yorgun hissedebilirsiniz. Dışarıdan tam olarak anlaşılmazsa da vücudunuzda sürekli bir faaliyet var. Bunun sizi yorması gayet normal. Biraz daha fazla uyuyabilirsiniz. Artık Gebeliğinizi iş yerinizle paylaşmanızda da fayda var. Bu, size karşı daha anlayışlı bir ortam yaratabilir. Rutin ev işlerinizi başkalarına devretmekten utanmayın, sık sık temiz hava almayı deneyin.
Hamileliğinizin ilk 3 ayında bazı gıdalara karşı aşerme hissedebilirsiniz. Aşermenin ise aslında vücudunuzda eksik olan bazı maddeleri yerine koymak için size gönderilen bir mesaj olduğunu biliyor muydunuz? Yani dondurma istiyorken aslında vücudunuz süte olan ihtiyacını dışa vuruyor. Ne kadar mükemmel bir sistem değil mi?
Bilgi Hapı:
Bu haftalarda yapılacak bir ultrasonografi de bebek ve içinde bulunduğu kese rahatlıkla gözlemlenebilmektedir. Eğer iki kese varsa, sıkı durun, ikiz bebeğiniz olacak!
Tek bir bebeğiniz olacaksa ”tekil gebe” diye adlandırılırsınız. Eğer birden fazla bebeğiniz olacaksa ”çoğul gebelik” yaşamaktasınız.
İkiz gebelik iki şekilde oluşabilir.

8 Haftalık Gebelik: Müjde Verme Zamanı


Artık çevrenize, akrabalarınıza ve dostlarınıza bu güzel haberi verme zamanı. Mutluluğunuzun, paylaştıkça artması ne güzel bir duygu. Anonsçu aracımızı kullanarak müjdenizi renklendirebileceğinizi de unutmayın.
Bebek Büyüyor(8+0-8+6.Gün)


”Küçük Einstein”ın beyin ve sinir sistemi hızla gelişmeye devam ediyor. Bu günlerde çekilen bir ultrasonda bebeğinizin kalp atışlarını rahatlıkla izleyebilirsiniz. Bebeği anneye bağlayan göbek bağı da gelişimini sürdürüyor. Bebeğinizin ufacık bağırsakları ise bu göbek bağı içinde gelişmekte.İçinizdeki bir zamanlar hücreler topluluğu (daha sadece 1 ay önce) artık bir bebeğe daha çok benzemeye başladı. Bebeğinizin yüzü, göz rengi oluşuyor, dili ve dudağı gelişiyor. Ayrıca bebeğinizin daha güçlü sırt kasları var. 8 haftayı geride bırakan embriyo İlginç bir özellik daha kazanıyor aslında : O artık refleks gösterebiliyor. Bebekteki bu hareketler belki ultrasonda yakalanabilir. Ama sizin bunu hissetmeniz için daha çok erken. 8 Haftalık Embriyo 1 gram ağırlığında ve boyu tepeden kuyruk sokumuna kadar 1,4 cm. Bir küp şeker kadar! Kendisi de en az o kadar tatlı!
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Hamilelik belirtilerini artık çok daha fazla hissediyor olabilirsiniz. İkinci adet kanamanızda gerçekleşmemiştir. Sabah bulantılarınız devam ediyordur ve yorgunluğunuz artmıştır .
Bazı İpuçları: 
Emzirmeye hazırlık çalışmaları göğsünüzde çoktan başlamıştır. Değişen hormonal yapı göğüslerinizin büyümesini sağlayabilir. Göğüslerinizi baskı altında tutmamalısınız. Bu nedenle yeni bir sütyen alırken bir kap büyük almakta fayda var. Emzirmek bebeğinize vereceğiniz en büyük hediye; onu bu hediyeden mahrum bırakmayın.
Grip, nezle ve alerjik hastalıklara karşı daha dikkatli olmalısınız. Gebeliğiniz süresince hastalanmanız durumunda kullanabileceğiniz ilaçlar sınırlıdır. Bu nedenle koruyucu sağlık önlemleri almanızda fayda var. Şayet bu hastalıklardan birine yakalanırsanız, lütfen bilinçsiz ilaç kullanmayın. Aldığınız ilaçların bebeğinize de gideceğini unutmayın. Hastalandığınızda Öncelikle ev yapımı çorba ve daha fazla meyve tüketimi gibi bazı ufak çözümleri deneyebilirsiniz ; fakat sorunu çözemiyorsanız doktorunuza danışmakta geç kalmayın.”15-20 dakikalık bir yürüyüş bana çok iyi geldi. Yorgunluğumu unuttuğumu hissediyorum” Ezgi-8 Haftalık Hamile.
Bu haftalarda yapacağınız kısa yürüyüşler, işyerinizdeki tükenmiş ve uyuklayan vücudunuza son derece iyi gelecektir.
Yeterince kalsiyum alıyor musunuz? Kalsiyum bebeğinizin iskelet sistemi gelişiminde son derece etkendir. Kalsiyum alımını mutlaka ilaçlarla yapmak zorunda olmadığınızı, balık ,soya fasulyesi ,susam,fındık ve süt ürünlerinde bolca kalsiyum bulunduğunu biliyor muydunuz?
Mutluluğunuzu paylaşın. Bazı anne adayları, düşük tehlikesi nedeniyle ilk 3 ay bu güzel haberi çevrelerinden saklar. Ancak, bu harika haberi paylaşacağınız kişiler, olası bir düşük yaşamanızda size psikolojik desteği de verecek kimselerdir. Dolayısıyla onları gebeliğinizden haberdar etmemeniz, bu desteği yitirme anlamına da gelebilir. Ama kendinizi bu konuda da kesinlikle strese sokmayın. Nasıl istiyorsanız öyle davranın. Müjdenizi çevrenizle paylaşırken yaşadığınız mutlulukları yorum kısmında bizlerle de paylaşabilirsiniz.
Bilgi Hapı:
Bebeğinizin her hücresinde yarısı sizden, yarısı da babadan gelen kromozomlar bulunduğunu 4 Haftalık Gebe’de anlatmıştık. Peki organ oluşumu nasıl gerçekleşiyor acaba? Organlarınızda yer alan hücrelerin sadece renkleri farklı diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Organ oluşumu aşamasında hücre farklılaşması diye adandırılan bir olay gerçekleşir. Benzer görevi yapacak hücreler bir araya gelir ve organları oluşturur. İşte bu aşamada, örneğin beyinde yer alan hücreler, kromozomlarının içinden beyin aktiviteleri için gerekli özellikleri ön plana çıkarır. Kalpte görev alacak hücreler ise kalbin atması, kan pompalaması için gerekli özellikleri kromozom dolabından çeker ve keyfine(aslında ihtiyacına) göre kullanmaya başlar. Ama hem beyin hem de kalpteki hücrelerde aslında aynı kromozomlar bulunmaktadır! Sadece bunun içindeki özelliklerin bir kısmı ön plana çıkartılarak, diğerleri kullanılmayarak hücre farklılaşması sağlanır.Bebeğiniz 10 haftalık oluncaya kadar embriyo olarak adlandırılır. Çünkü, bu aşamada organlar oluşmakta ve farklılaşmaktadır.Muhtemelen içinizdeki canlı bugünlerde yukarıda yazdığımız hücre farklılaşmasını yoğun olarak gerçekleştirmekle meşgul.

9 Haftalık Gebelik: İçeride Biri Var!
Bebek Büyüyor(9+0-9+6.gün)


İçinizdeki ”küçük insan” büyümeye devam ediyor. Kas gelişimi devam etmekte , yumurtalık veya testisler oluşum aşamasındadır. Embriyonun alt kısmında yer alan ve kuyruğu anımsatan yapı kaybolmuştur. Ama siz bebeğinizin cinsiyetini halen görememektesiniz. Göz kapakları ise halen kapalı, onları ilk olarak 27. haftada açacak ve gözleriyle ilk gördüğü, sizin ona içinizde yarattığınız sıcacık dünya olacak.
Bebeği size bağlayan plasenta ve göbek kordonu da gelişimlerini sürdürüyor. Göbek kordonu içinde gelişen bağırsaklar, karın içindeki kendi yuvalarına taşınıyor artık. Bu hafta içinde bebeğiniz ilk sıvısını da (etrafındaki amniyotik sıvı) ağızdan alıyor olabilir. Unutmayın siz ne içerseniz o da içecek. Emriyoda el ve ayak bilekleri dahi şekil alıyor. Artık bebeğinizin parmak izi bile var. Onun kişilik kazanmasına şahitlik ediyorsunuz; Ne Mutlu size. Bebeğinizin boyu yaklaşık 2,3 cm ve ağırlığı 2 gramdır Bir zeytin kadar. Vücudunuzdaki Değişiklikler
Belki bu hafta itibariyle belinizde bir kalınlaşma hissettiniz? Lütfen bebeğinizi suçlamayın o sadece 2 gram civarında henüz. Hamileliğinizin ilk üç ayında yaşadığınız yoğun hormon değişimleri sizi etkilemeye devam ediyor. Belinizde hissettiğiniz kalınlaşma büyük ihtimalle sadece şişkinlik. Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Gebe olmanız çok yemenizi değil ihtiyacınız olan vitaminlerce zengin gıdalar tüketmenizi gerektirir.
Önerilerimiz : 
Kısa süreli baş dönmeleri yaşıyor olabilirsiniz. Kendinizi kötü hissettiğinizde yanınızda tutunabileceğiniz bir şeyler olduğuna dikkat edin. Oturup kalkarken çok hızlı hareket etmemeye çalışın.
Burun tıkanıklığı ve burun kanamaları görebilirsiniz. Yine panik olmaya gerek yok. Bu tür rahatsızlıklar gebelikte görülen gelişmelerdir. Odanızı nemlendirici bir cihaz kullanabilirsiniz.
Mide yanması, hazımsızlık ve bulantılar devam ediyor olabilir. Midenizin boş kalmamasına özen gösterin. Gün boyunca 6 kez, besleyici mini öğünler yapmaya gayret edin. Aralarda kraker atıştırmanızı öneririz. Ayrıca bu dönemde sizin için zencefilin mucizevi etkisini unutmayın. Bizden söylemesi!Eşinizi ihmal etmeyin. O da, sizdeki yeni gelişmelere adapte olmaya çalışıyor ve baba olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlamaya çalışıyor. Bilinçlenme adına yaptığınız okumaları, mutlaka onunla paylaşın.Ayrıca gebelik, doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, cinsel ilişki için engel değildir.Ona yakın olun.Uzun ve keyifli bir banyo yapmanın, DVD şenliği düzenlemenin, yüzmenin, eşinizle küçük hafta sonu kaçamakları yapmanın keyfini yaşayın. Unutmayın ”miniğiniz” geldiğinde bu tür aktiviteler için çok daha az zamanınız olacak.Daha önceden bir veya birkaç ”melek” sahibiyseniz, onları da ihmal etmediğinizden emin olun. Hamileliğiniz mevcut çocuklarınız için de bazı sinyaller taşır. Özellikle kardeş kıskançlığı , hamileliğinizden itibaren gündeme gelebilir. Uzmanlar bununla baş etmenin yollarını çoktan buldular.Sigaradan uzak durun. Hatta pasif içici olmak dahi son derece risklidir. Ülkemizde son yıllarda bu anlamda yapılan kanunsal düzenlemeleri son derece olumlu karşılamaktayız. Çevrenizde bu kanunlara uymayanlar varsa onları uyarmaktan çekinmeyin. Kimse bebeğinizin sağlığını riske atma lüksüne sahip değildir.
Bilgi Hapı: Gebeliğinizin ilk 3 ayında sizi rahatsız edecek unsurlara karşı her hamile farklı yöntemlerin iyi geldiğini söyler. Örneğin çok uykusu gelen bir hamile yaptığı kısa bir yürüyüşün kendisine çok iyi geldiğini iddia ederken, bir başkası için tek çare yastıkla buluşmaktır! Her hamile özeldir, her bebek özeldir derken tam da bunu kastediyoruz. Birisi için geçerli şartlar sizin için geçerli olmayabilir. Vücudumuz ”kullanım klavuzlarına” sığmayacak kadar karışık bir sistem. Bu nedenle diğer hamilelerle sohbet edin; ama onlarda gerçekleşecek her şeyin sizde de gerçekleşmeyebileceğini bilin. Ama belki siz de aşağıda yorumlar kısmında size iyi gelen taktikleri paylaşabilirsiniz. ”Ağzınızdaki metalik tadı’ yok etmek için ne yaptığınızı veya ”mide bulantılarıyla” nasıl baş ettiğinizi kelimelere dökebilirsiniz.

10 Haftalık Gebelik: Beni Kimse Anlamıyor Aslında!
Bebek Büyüyor(10+0-10+6.Gün)

Gebeliğin bu haftasıyla birlikte bebeğin tüm hayati organları oluşmuştur ve birlikte çalışıyorlardır. Eklemler ciddi bir gelişim kaydetmiştir. Bu haftadan itibaren bebeğinizin eline bir şey verilse tutabilecektir ve hatta bacaklarını dahi bükebilir durumdadır. Sinir sistemindeki gelişmeler de devam etmektedir .Ayrıca artık minik afacan neredeyse tüm ihtiyaçlarını ”içeride” gideriyor. Nefes alıyor, amniyotik sıvıyı içiyor ve çişini dahi buraya yapıyor. Çişini amniyotik sıvının içine yapıyor ve bu sıvıyı içiyor!! Panik yok.. Bebeğinizin idrarı bu aşamada zehirli herhangi bir madde barındırmadığı için, korkulacak bir şey yok.Bebeğiniz bu günlerde 3,6 cm boyunda ,4,5 gram ağırlığındadır.O bir ceviz büyüklüğünde.Vücudunuzdaki Değişiklikler
Bir süredir hamilelikle ilgili kitaplar okuyor, programları izliyor veya şu anda yaptığınız gibi internetten bilgi alıyorsunuz. Ayrıca evde ve işte daha önce doğum yapmış, yapmamış herkes size bazı önerilerde bulunuyor. Doktorunuz bir şeyler söylüyor; ama dün akşam T.V.’de izlediğiniz doktor bey başka şeyler söyledi… Hamilelikle ilgili bilgi seviyenizi arttırmakla birlikte bu tür tavsiyeler, yorumlar ve bilgiler size sıkıcı ve bunaltıcı da geliyor olabilir. Sizi kimse anlamıyor, neler hissettiğinizi bilmiyorlar aslında .Acaba bebeğimi kaybeder miyim? Ona, iyi bir anne olabilecek miyim? Onu, neden hissetmiyorum halen? Sağlığı nasıl ? Hafta hafta hamilelikte yazanlar bana uymuyor, Ne yapmalıyım? Sorular ..Kaygılar..
Yap !, yapma, dikkat et ! öyle olmaz böyle olmalı, bunu ye, şunu yeme….Bunaldınız mı?
Tamam o zaman, her şeyi unutun ve bir kenera bırakın! Şimdi gözlerinizi kapatın ve ellerinizi göbeğinizin üstünde birleştirin. Artık siz ve bebeğiniz var. Başka kimse yok aranızda. Onu fiziksel olarak hissetmeseniz de, güçlü annelik duygularınız, size onunla iletişim için yeterli olacaktır. 10 dakika boyunca öyle sessiz sessiz oturun bir kenarda. Bunu her gün birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Emin olun böylece birbirinizi hissetmeye ve daha fazla anlamaya başlayacaksınız.Her şeye rağmen, bizden bu hafta için bazı öneriler almak isteyenler de olabilir aranızda ;
Bu hafta karnınızda büyüme ve bazı pantolonlarınızın bel kısmının sizi rahatsız etmeye başladığını görebilirsiniz. Muhtemelen çok kilo almadınız; aslında karındaki bu büyüme rahminize yer açmak için diğer organları itilmesinden kaynaklanıyor. Hamile kıyafeti için mağazalara bakmaya başlayabilirsiniz. İlk etapta Pantolonunuzun son düğmesini açıkta bırakıp, üstünü örtecek bir bluz giymekte çözüm olabiliyor.
Su tüketiminizin artmasına ve sıvı içeren gıdalar tüketmeye gayret edin. Mesela yaz aylarında kavun, karpuz ; kış aylarında mandalina ve portakal yiyebilirsiniz.Sabah bulantılarınızın yavaş yavaş geçmesi sizi sevindirebilir. Ancak bazı ”daha az şanslı” hamileliklerde bulantının 9 ay boyunca gözlemlendiği de oluyor.Özellikle çalışan bir anne adayıysanız, sürekli aynı pozisyonda oturuyor olmanız bazı sorunlar yaratabilir. İki saatte bir, ofis içinde bir tur atmakta fayda var
Bilgi Hapı:
Anne karnındaki ”minik misafirde” ilk gelişen duyu hissi dokunmadır. Bebek kendi organlarına ve etraftaki her şeye dokunmaya başlayacaktır.
Bir üst satırda sadece iki cümle paylaştığımızı düşünüyorsunuz değil mi? Öyle görünebilir. Ama inanın hamilelik, doğum ve bebek bakımı arasında öylesine mükemmel işleyen köprüler var ki öğrendikçe siz de çok şaşıracaksınız. Bir bebeğin anne karnında dokunmaya başlaması ve bunu içeride sürekli yapması, doğumdan sonra da onun dokunulma ihtiyacını oluşturur.
Doğumdan sonra özellikle ilk 3 ay(daha fazlasını da tercih edebilirsiniz) onu teninizden kesinlikle mahrum etmeyin. Sık sık kucaklamalı ve ona dokunmalısınız. Masajlar yapmak, çeşitli giyilebilir taşıyıcılarla onu önünüzde taşımak bebeğinize eski günlerini hatırlatır: anne karnındaki huzurlu günler! Aslında bu dokunma hissini doğada mükemmel bir şekilde gerçekleştiren bir canlı var, hatırladınız mı? Kangurular. Karınlarındaki keselerle yavruları için sadece nakliye aracı değil, aynı zamanda sevgi çemberidirler. Siz de onlar gibi yapın, Kanguru olun!
11 Haftalık Gebelik: Şşişt Sessiz ol! Bebek Uyuyor!

Artık doktorlar bebeğinizden ”fetus” diye bahsedecekler. Siz yine de ona ”fasulyem” diyebilirsiniz. Bu daha sıcak bir hitap.
Bebek Büyüyor(11+0-11+6.Gün)

Bebeğin anne karnında geçirdiği 11 Haftadan itibaren uyuma ve uyanma düzeni oluşturduğunu biliyor muydunuz? Her ne kadar bu uyuma süreleri 10 dakika sürse de, bunu bilmek çok güzel. Hatta hapşırdığınızda onu uyandırabilirsiniz. Olsun! O da doğum sonrasında sizi sık sık uyandıracak.
Bu Haftadan 20.Haftaya kadar bebeğin gelişim hızında bir artış gözlenecektir. Baş, halen bebeğin yarısını oluşturmakta, kulak gelişimi devam etmekte ve iskelet yapısı güçlenmektedir. Bu haftadan itibaren bebekteki hızlı gelişimi desteklemek için plasenta daha yoğun çalışmaktadır. Dişler, saç kökleri, el ve ayak tırnakları gelişmeye başladı bile. Sadece işaret parmağınızın büyüklüğündeki canlının artık iki odaya ayrılmış bir kalbi var; akciğerleri ise henüz daha olgunlaşmamış durumda. Zaten akciğerler en geç olgunlaşacak organlardan. Doğumdan önce akciğerlerin anne karnında bir saat daha fazla kalması bile akciğer gelişimi için önemlidir.Bu hafta itibariyle bebeğiniz 5 cm boyunda ve 7,5 gram ağırlığında : Bir mandalina kadar.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Artık ilk çeyreğin sonuna yaklaşıyorsunuz. Rahminiz yaklaşık olarak bir üzüm salkımı büyüklüğüne ulaştığı bu günlerde doktorunuz sizden bazı testler isteyebilir. İkili test olarak adlandırılan ve genellikle ilk trimester testleri olarak kabul edilen bir dizi testtir bunlar. 11-14 tarama testi olarak da bilinen bu testler, bebekteki olası anormallikler hakkında hamileliğin ikinci çeyreğinde yapılacak olan üçlü test kadar kesin sonuçlar verebilmektedir ve son dönemde oldukça popüler hale gelmiştir.
Sabah bulantılarınızın hafiflemesiyle iştahınız yerine gelebilir ve paralel olarak kilo kaygılarınız da artabilir. Uzmanlar hamileliğin ilk 3 ayında toplam 1-3 kg civarı kilo artışını normal olarak görmektedirler. Özellikle sabah bulantıları sizi gebelik öncesi kilonuzun da altına götürmüş olabilir.
Hamileliğiniz boyunca alacağınız normal kilo artışı 11-15 kg arasındadır. Ancak doğum öncesi kilonuz ve gebelik süresince göstereceğiniz beslenme alışkanlıkları, alacağınız kilo üzerinde etken olacaktır. Düzenli doktor kontrolünde bulunmanız durumunda doktorunuz kilo alım sapmalarınızda sizi uyaracaktır.
Eğer çoğul gebelik yaşıyorsanız sizin için şartlar biraz daha ağır seyredebilir. Bu nedenle tüm süreçlerde biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Bu haftalarda tekil gebelik yaşayan bir anne adayından daha fazla kilo almış olabilirsiniz.Migren veya baş ağrılarınız hamilelikte sizi biraz rahatsız edebilir. Dinlenmeye, düzenli egzersiz yapmaya ,temiz hava almaya devam edin. Kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Son araştırmalar hamileliğin ilerleyen dönemlerinde hormonal dengelerin düzelmesiyle migren ağrılarındaki azalmaya işaret etmektedir.
Sizin için bir hamile kıyafeti alma vakti yaklaşıyor olabilir. Ülkemizde son 5 yılda hamile modası çok büyük gelişmeler gösterdi. Artık Hamile olmak kötü giyinmek için neden değil. Tasarımcılar çok güzel modeller üretiyor ve bunu sunuyor. Öteden beri hamile kıyafetlerinin biraz pahalı olması hep sıkıntı oldu. Belki bizim hamile kıyafeti alırken birkaç önerimiz işe yarayabilir.
Bilgi Hapı:
Mide bulantılarınızın azalmaya başladığı bu günlerde artık size daha belirgin tavsiyelerde bulunmaya başlayabiliriz. Bunlardan ilki de bol su içmek olacaktır.Vücudumuzun yaklaşık %60’ı sudan oluşuyor. Öyleyse bu temel gıdayı yeterince tüketmek durumundasınız. Hamilelik boyunca günde 8-10 bardak (2 litre) diyebiliriz, su içmek gerekir. Hamilelikte görülme sıklığı yüksek olan idrar yolu enfeksiyonları(tüm gebelerin yaklaşık %20’si), kabızlık ve hemoroide karşı alacağınız en büyük ve en risksiz ilaç ”su” dur.Vücudunuzdaki artan kan hacmi(doğuma yaklaştığınızda vücudunuzdaki kan hacmi %50 artmış olacaktır) ve bebeğin ”airbagi” amniyos sıvısı için de su içmeniz gerekir.
12 Haftalık Gebelik: ”Sanki biraz daha iyiyim”

12 Haftalık gebenin karnında bir akrobat var! Bebeğiniz bu haftadan itibaren sıcak yuvasında bir su altı dansçısı kadar marifetlidir. Ses telleri geliştiği için bazı sesler dahi çıkarabilmektedir. Hatta bu haftalarda gelişen teknoloji fetusün cinsiyetini dahi saptayabilmektedir. Ancak bir çok tıp uzmanı bu aşamada temkinli olmayı tercih edecektir.
Bebek Büyüyor(12+0-12+6.Gün)

Bir parçanız sizden sonra da yolculuğa devam edecek ve ondan da bir parça kopacak günün birinde…”
Bu günlerde beyin, bebeğinizin ileride çocuk sahibi olmasını sağlayacak hormonları dahi salgılıyıyor. Düşünebiliyor musunuz muhtemelen 20-30 yıl sonra bebeğinizin de bebeği olacak!
Minik böbrekler bile artık iş başındadır: fetusun mesanesine artık idrar gelmektedir. Yapılacak bir Doppler dinlemesinde bebeğin kalp atışları, bir at koşturmasını andırırcasına duyulabilmektedir. Gözler kafa içerisinde bulunmaları gereken yerlere oturmuşlarıdır; böylece fetusun yüzü artık tam bir insana benzemektedir. Ayrıca kemik içindeki kan yapımı dahi başlamıştır.Aşağıdaki ultrason görüntüsü herşeyi anlatıyor!
Bu Haftada bebeğin boyu 5,8 cm ,ağırlığı 14 gramdır..Bir yumurta büyüklüğünde…
Vücudunuzdaki Değişiklikler
İlk 3 ayın(1.trimester) sonuna yaklaşıyorsunuz. Daha gelişmiş bir bebeğe sahip olmanın yanısıra vücudunuzun ciddi bir değişim geçirdiğini gözlemleyebilirsiniz:
Sık idrara çıkma konusunda rahatlama başlayabilir: Rahim, karnınızda yukarı doğru kalktığı için mesanenize olan baskı azalmıştır. Artık lavabo ziyaretleriniz azalabilir.
Mide bulantılarınızda ve yorgunluğunuzda azalma görülebilir. Bu aralar hormonal geçiş süreci içindesiniz; bu nedenle bazı sorunlarda rahatlama gözlemlerken bazılarında artma görülebilir. Örneğin, bu haftalarda başağrılarınız biraz artabilir.
Daha parlak bir cilt sahibi olabilirsiniz: Çevrenizdekiler size güzelleştiğinizi söylerse hiç şaşırmayın. Hormonlarınız size bu kez daha parlak bir cilt getirmiştir.P aralel olarak gerçekleşen yağlanma bazı cilt sorunları da getirebilir ama.Bu haftaya ulaştıysanız Düşük riskiniz azalmıştır. Tabii ki bunu yerinizden zıplayarak kutlamayın ama artık biraz daha fazla gezebilirsiniz. Bu hafta sonu eşinizle nefis bir kahvaltı yapıp, etrafınızdaki güzel bir yeri gezmeye ne dersiniz ?3 ay boyunca kendinizi bir gün iyi, bir gün kötü hissettiniz. Yine Hormonlar! Gebelikte 12 haftayı geride bırakanlar biraz daha istikrarlı bir ruh haline kavuşabilir.
Hamileliğin 2.çeyreği daha rahat geçecek diye beklenir hep. Ama ana kuralı unutmayalım: Her hamilelik farklıdır. Vücudunuzdaki tüm değişikliklerin sadece 7 günde gerçekleşmesini beklemek de doğru değil. Her şey yavaş yavaş oluyor. Sabretmeyi öğrenmeliyiz. Bakın ”içinizdeki kelebek” dışarı çıkmak için acele etmiyor. Tam 9 ay günleri tek tek sayıyor.
Bilgi Hapı: 
Hamileliğinizin ilk döneminden başlamak üzere, kokulara neden daha fazla duyarlı olduğunuzu mutlaka merak etmişsinizdir. İşin sırrı yine hamilelik, doğum ve bebek bakımı arasındaki mükemmel inşa edilmiş o köprüdedir.
Anne olmak, kadını daha duyarlı, daha koruyucu ve gerektiğinde daha saldırgan yapar. İçinizde büyüttüğünüz ”varlığın” zarar görmemesi için geliştirdiğiniz içgüdüsel hareketlerdir bunar. Hormonal dengelerin değişmesiyle sokağın başındaki çöp konteynerındaki kötü kokular bile burnunuzun dibindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Aslıda bu sadece bir alarm zili. Koku duygusu ”hey dikkat et, yakınlarda bir tehlike olabilir.” diye uyarıyor. Biz bu sisteme hayranız.
Bir de müjdemiz var. Sizi yıpratacak aşamaya kadar ulaşmış koku alma hissi bu haftalarda kaybolacak. Eee, bebek de büyüdü biraz değil mi?
13 Haftalık Gebelik: Parmağını Emiyor

Bebeğiniz , hamileliğinizin 13 Haftası geride kaldığında parmağını emebilir. Bunun emzirme için pratik yapma hareketleri olduğuna inanabiliyor musunuz? ‘’Afacan’’ size emzirmede yardımcı olmak için içeride dersine sıkı çalışıyor!
Bebek Büyüyor (13+0-13+6.günler)

Plasenta gayet gelişti artık. Bebeğin gıdaları ve oksijeni buradan sağlanıyor; plasenta aynı zamanda boşaltım görevini de üstlenmiş durumda. Baş, vücudun artık sadece 3’te biri kadar. Bir ultrason incelemesinde bebeğinizin gülümsediğini, size el salladığını dahi görebilirsiniz. Bunlar muhtemelen bilinçli değil, refleks hareketler; ama olsun sizinle iletişim kurmak için artık onun vücudu konuşuyor.Siz de onunla konuşun.Ona ninni dahi söyleyebilirisiniz.
Dişetinin altında tüm 20 diş artık hazır, bağırsakların göbek bağından karın içine geçişi devam ediyor, onun minik pankreası insülin bile üretiyor. Bu aşamadaki fetusun yumruğunu sıkabildiği de sık sık görülebilmektedir.
Bu haftadan itibaren artık tüm organlar nerdeyse oluşmuştur. Bundan sonra hedef büyümektir. Büyü bebek, büyü!
Bebek 7,7 cm boyunda,24 gram ağırlığında bir limon kadar.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Gebeliğinizin bu aşamalarında kendinizi gerçekten hamile olarak görmeye başlarsınız. Bir iyi haber de artık çevrenizdeki insanların da sizi muhtemelen öyle görmesidir. İlk çeyrekteki bir çok olumsuzluk sayısı azalmaya başlamıştır, göbeğiniz biraz da olsa belirmiştir; ama kesinlikle sizi rahatsız edebilecek aşamada değildir.
Bazı sorunlar da gözlemleyebilirsiniz : arkadaşlarınız hamileliğinizden çekindiği için sizi bu hafta sonu bir etkinliğine çağırmadılar mı?.Galiba öneri listemizi çantamızdan çıkarma zamanı geldi.
Öneri Listemiz:
Gebeyken ilgi alanlarınızın değişmeye başlaması gayet normaldir. Kendinizi Çevrenizdeki hamilelerle daha çok sohbet ederken bulabilirsiniz. Çok yakın bir arkadaşınızı sizinle her zamankinden daha fazla ilgili veya tam tersi olarak daha az ilgili bulabilirsiniz.(Aynı şey eşiniz için de geçerlidir).İnanın, bu sizi daha az yada çok sevmelerinden değil. Çoğu zaman nasıl davranacaklarını bilemediklerinden. Ayrıca kabul edin siz de biraz alıngan oldunuz!Market alışverişine çıkmadan önce bir liste oluşturmanızı öneriririz ! Bu günlerde iştahınız biraz artmış olabilir. İpin ucunu kaçırdınız mı tekrar yakalamak biraz zor olabilir. Bu nedenle çok yemeye değil, renkli beslenme kurallarına uymalısınız. Alışveriş öncesi liste hazırlamak markette her gördüğünüze doğru savrulan bir görüntüden sizi alıkoyacaktır.Bu dönemden itibaren kendinizi bir bebeğin size getireceği finansal yükleri hesaplıyorken bulabilirsiniz. Muhtemelen eşiniz de aynı hesapları yapıyordur. Bunu birlikte yapın !
Bilgi Hapı:
Hamileyken kendinizi aynanın karşısına geçip ”Ayy ! kahretsin bugün yine çok güzelim” derken bulabilirsiniz. Biliyoruz, önceden bu tür alışkanlıklarınız yoktu. Ancak hamilelik boyunca değişen hormon dengesi nedeniyle tırnaklarınız, saçınız ve deriniz daha hoş ve parlak görünebilir. Ayna karşısında bu tür sohbetler yapmak kendinizi iyi hissetmeniz için güzel yöntemlerdir. Ancak aynı günün akşamı bu kez kendinizi aynada hiç beğenmeyebilirsiniz. Hormonlar yine iş başındadır! Ruhsal dengeniz lunaparktaki dönme dolaba binmiştir artık. Kendinizi bir iyi, bir kötü hissedebilirsiniz. 3 ay geride kaldı. Muhtemelen de biraz yıpratıcı geçti. ”Herşey sağlıklı bebeğim için” diyerek zorluklara katlandınız. Peki, ya hiç iki ve hatta 3 tane bebek taşıyanları düşündünüz mü?
Çoğul gebelik yaşayan bir anne adayı tekil gebelik yaşayan bir kadından daha fazla kilo alabilir, hamileliği daha ağır şartlarda geçirebilir. Mide bulantılarının daha çok olması, daha unutkan bir yapı görülmesi de son derece normaldir. Ne de olsa çok sıkıntının mükafatı onlarda ”çarpı iki” olacak. Onlara ”daha çok kolay gelsin!” diyebiliriz.
14 Haftalık Gebelik: Annenizi Anlamaya Başlarsınız

Hamilelik , fiziksel olarak bazı değişimleri yaşarken bazı duyguları daha iyi anlamanızı da sağlar. Belki henüz bebeğinizle tam bir duygu bağı içinde değilsiniz; ama artık annelik üzerine daha fazla düşünüyorsunuz. Annenizin sizi nasıl dünyaya getirdiğini, nasıl emzirdiğini ve hatta saçlarınızı nasıl taradığını düşünmeye başlarsınız. Aile olmanın sıcaklığı bedeninizi sarar.Bebek Büyüyor (14 +0 – 14+6.günler)Bu hafta, bebeğinizdeki en göze çarpan değişim çıkmaya başlayan saçları ve kaşlarıdır. Bu ilk saçlar doğumdan hemen sonra dökülecektir. Aynı zamanda bebeğinizin tüm vücudu üzerinde belirginleşen ince bir tüy tabakası da oluşuyor(lanugo deniliyor). Tahminimiz, lanugo, vücut derisini içinde bulunduğu sıvıdan korumak için bir savunma. Bu tüyler ise doğumdan hemen önce dökülerek kaybolur.

14 Haftalık gebenin bebeğinde yüz kasları da güçlenmeye başlayacaktır. Miniğinizin, kendi kan yapımı devam etmektedir ve kan hücreleri fetusun tüm noktalarını birbirine bağlamaya başlamıştır. Böylece O, bağımsızlık yolunda ilk adımlarını atmaya başladı bile. İleriki yıllarda kendi kendine yeterliliği arttıkça ayakları üzerinde (her anlamda) durabilecek.

Siz halen hissedemeseniz de Bebeğin el ve kol hareketlerinde ciddi bir artış vardır. Bağırsaklarda bile bir şeyler olmaktadır : inanmayacaksınız ama doğum sonrası göreceğiniz ilk dışkı oluşmaya başladı bile…

Miniğiniz bir dolmalık biber kadar ; uzunluğu 9 cm, ağırlığı 43,4 gram.

Vücudunuzdaki Değişiklikler
2.trimestere hoş geldiniz! , Hamileliğinizin üçte biri geçmiş durumda.14 Hafta’dan itibaren karnınızda bir büyüme olduğu rahatlıkla görülebilir.

Kabızlık : Vücudunuz bebeğinize yer açmak için biraz sıkışıyor. Bunun sonucu olarak bağırsaklarınız daha az çalışmaya başlar. Lifli meyve ve sebzeler (kayısı,kuru erik,havuç,mısır) kepekli gıdalar tüketmek, baklagiller (fasulye,mercimek gibi) size yardımcı olacaktır. Bol sıvı tüketiminde bulunmak ve yürüyüş de işe yarayacaktır. Lifli bir beslenme düzenine geçişi aşamalı yapmakta fayda var; çünkü aniden geçiş size gaz ve şişkinlik getirebilir.
Karnınızın altında ve göğüs uçlarınızın etrafında bazı karartılar görebilirsiniz. Bunlar 2.Çeyrekte görülen normal belirtilerdir; endişeye gerek yok.
Hamileliğinizin bu aşamasında dişlerinize iyi bakmanızda da fayda var. Türkiye’de her hamileliğin bir diş kaybettireceği şeklinde bir inanış var. Bu artık çok geçerli değil. Siz gereken diş bakımını gerçekleştirirseniz hamilelikte de , sonrasında da dişlerinizde sorun yaşamayacaksınız. Aslında çözüm çok duyduğunuz bir cümle: ‘’Öğünlerden sonra dişleriniz fırçalamak’’. Ayrıca düzenli olarak diş doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Unutmayın herhangi bir iltihabi duruma meydan vermemek için işi baştan sıkı tutmalıyız. Bu arada yeterince kalsiyum (süt ve süt ürünleri) alıyor musunuz?
Yine bu haftalarda uyku ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Öğünlerinizi 6 ‘ya çıkarmakta fayda var. Ayrıca uykudan önce karnınızı doldurmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer yürüyüşler yapıyorsanız, vücudunuz temiz hava alıyordur ve biraz da yorulmuştur. Bu güzel bir uyku anlamına gelebilir. Ilık bir banyo ve sonrasında rahatlatıcı bir müzik de uykusuzluğunuzu giderir. Çoğu zaman bebeğiniz sol tarafınıza kıvrılmıştır. Bu yüzden sizde sol yanınıza doğru yatabilirsiniz ;ama yatış pozisyonunuz hakkında hiçbir zaman travma yaşamayın. Eğer uygun olmayan bir pozisyonda uyuyorsanız, bunu hissedersiniz. Annelik duygularınız sizin için en doğruyu gösterecektir.

Bilgi Hapı: 
Annenizi anlamaya başlarsınız, acaba o sizi nasıl doğurdu? Siz içerideyken , O neler hissetti? Ondan ilk ayrıldığınızda anneniz sizi nasıl özledi? Tüm bu sorular kafanızda tatlı bir tebessümle gezinebilir. Eminiz ki onu daha çok özlemeye başlarsınız. Hemen yakınınızdaysa gidip onun nefis yemeklerinden tatmak , hamileliğin en obur dönemi olan ikinci 3 ayda sizin için bir bonus olacaktır.Eğer ondan uzaktaysanız (yurtdışındaki tüm anne adaylarımıza buradan selam söylüyoruz!) bu yazıdan sonra annenize bir telefon açmanızı ve onun hatırını sormanızı rica ediyoruz.Durun kapatmayın bu sayfayı! Sizlerden çok önemli bir ricamız daha var. Bu ricamız, annesi sonsuzluğa uçmuş anneler için. Onun annesi ,uzaklardan kızının anneliğe yükselişini gözlemliyor ve mutlulukla izliyor… Ebedi hayattaki annelerimizin ruhu için bir dua etmeniz, eminiz, annesiz anneleri de mutlu edecektir…
15 Haftalık Gebelik: Kız mı, Erkek mi ?

Hamileliğinizin 15 Haftası geride kaldığında bebeğiniz artık size müjdeyi vermeye hazırdır. Bu haftada yapılacak bir ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini büyük bir olasılıkla öğrenebilirsiniz. Baba, babaanne ve kardeşleriniz de muhtemelen ultrason cihazının başında olacak. Herkes dikkatlice kadın doğum uzmanınızı dinliyordur. Ve o iki kelimden biri gelir : Kız yada erkek . Daha 20 yıl önce bu haberi almak için tüm akrabalar yine hastane kapılarına birikirdi; ama bir farkla, onlar doğumu beklemek zorundaydı.Teknoloji bize artık tüm haberleri daha hızlı veriyor. Bebeğinizin cinsiyeti sizin düşündüğünüzden farklı ise kesinlikle hayal kırıklığına uğramamalısınız. Önemli olan sağlıklı bir bebek sahibi olmaktır. Hiç bir şey sağlığın yerini tutamaz.”Olmaya Devlet Cihanda bir nefes sıhhat gibi” Kanuni Sultan Süleyman

Bebek Büyüyor(15+0-15+6.gün)

‘’Küçük adamınız’’ veya ‘’minik kızınız’’ daha o kadar küçük ki vücut derisi incecik. Ona içeriden bakıldığında derisinin altındaki damarlar bile görülmektedir. Kemikleri güçlenmekte ve bol kalsiyum alımı yapmaktadır. El ve ayak hareketliliği artmaya devam etmektedir. Ultrason görüntüsünde elleriyle ayak başparmaklarına dokunuyor olması da sizi şaşırtmamalı. Hatta bu hareketliliği nedeniyle belki bu haftalarda size cinsiyetini de göstermiyor olabilir. Kulaklar kafadan dışarıya doğru daha çok çıkmıştır ve artık bu duyu organı da çalışmaktadır.

10,6 cm boyunda ve 71,2 Gram ağırlığındaki bebeğinizle konuşmayı hiç denediniz mi? Portakal büyüklüğünde de olsa bebek sizi duyacak artık.

Vücudunuzdaki Değişiklikler
Bugünlerde bir bilgi bombardımanı yaşıyor olabilirsiniz. Bilmediğiniz terimler etrafınızı sarmış olabilir. Ne yazık ki kadın doğum uzmanlarımız bile dönem dönem karşılarındaki kişilerin tıbbi eğitim almamış olduğunu unutuyorlar. Bir takım aşırı teknik terimlerin kullanılması anne adayı ve doktoru arasındaki iletişimi de engelleyebiliyor. Buna izin vermeyin, doktorunuza anlamadığınız terimleri sormaktan çekinmeyin.

Siz bebeğiniz hakkında daha çok bilgi sahibi olmaya devam ederken ”Hormon canavarları” progestoron ve östrojen de çalışmalarını sürdürüyor. Bugünlerde bazı yeni farklılıklarla karşılaşabilirsiniz.

Öneri Listemiz : 

Unutkanlık için :  Gebeliğinizin bu haftalarında ev anahtarınızı nereye koyduğunuzu unutmuş olabilirsiniz. Sizi daha unutkan yapan hormonlarınıza karşı bilinçli olun ve stres azaltma teknikleri kullanın. Konsantrasyon güçlüğü çekiyor olabilirsiniz, temiz hava ve düzenli egzersiz yapmaya çalışın.

Çatlaklar için :  Gerek çevrenizden duyduklarınız, gerekse okuduklarınızla vücudunuzda oluşacak çatlaklar sizi tedirgin edebilir. Gebelik boyunca vücudunuzun büyük kısmında gerilme tarzı bir büyüme olacak. Örneğin, hamileliğinizin son günlerinde rahim kaslarınızın hamilelik öncesi dönemle karşılaştırıldığında tam 100 kat gerilmiş olması gibi. Aynı şekilde derinizde de bazı gerilmeler olacaktır ve bunlar çatlaklarla sonuçlanabilir. Tüm gebelerde görülmemekle birlikte çatlaklardan korunmanın yolu badem yağı v.b kremler kullanmaktır. Çatlaklarla mücadele zor bir iştir ve daha oluşmadan bu kremleri kullanmak en doğru yoldur.

Vajinal Akıntı için :Açık renkli sulu bir akıntı gözlemleyebilirsiniz. Bu da bir çok gebenin yaşadığı bir olaydır. Dar pantolon giyinmemeye ve pamuklu iç çamaşırları kullanmaya dikkat etmelisiniz. Banyo sonrası üreme organınızın kuruluğundan emin olun. Eğer kaşıntı ve kötü koku hissederseniz doktorunuza danışın.

Bilgi Hapı: 

Hamileliğin ikinci üç ayında rahim vücudunuz içinde yukarı doğru kalkmaya başlar. Artık baskılanan idrar torbanız değil, ciğerlerinizdir. Daha az idarara çıkar olursunuz; ancak bu kez de nefes alıp verirken, merdiven çıkarken kendinizi çok yorulmuş hissetmeye başlarsınız.

Göbeğinizin dışarı doğru çıktığı için güzel bir profil resmi çektirebilirsiniz. Eşiniz bu işi yapmaktan hoşlanacaktır. Hatta bu yandan çekilmiş profil resminizi web sitemizdeki profil resminiz yapabilirsiniz. Resimleri albümde toplamak da güzel bir duygu.

16 Haftalık Gebelik: Yalnız Değilsiniz !
Ülkemizde her yıl 1.200.000 doğum gerçekleşiyor. Dünyada ise her gün 340.000 kadın hamile kalıyor ve yılda tam 140 milyon bebek doğuruyor!!! Bunun sizin için anlamı şudur: yalnız değilsiniz!! Hamile kaldığınızdan beri etrafınızda ne kadar çok ”gebe” olduğu dikkatinizi çekti mi? Onlarla diyalog kurmaktan çekinmeyin. Aynı dili konuşma şansınız oldukça yüksek olacaktır.
Bebek Büyüyor(16+0-16+6.gün)
16 Haftalık hamilenin bebeği daha güçlü kas ve iskelet yapısına sahiptir. Bebek, rahim içinde daha dik bir görünüm kazanmıştır ve kafasını biraz kaldırabilir. O, kendi vücut sıcaklığınızdan yaklaşık yarım derece kadar daha sıcak olan amniyotik sıvı içinde huzurludur. Sizin 20.Haftadan önce hissetmeniz zor olsa da bebeğin el ve kol hareketleri daha uyumlu bir şekilde devam etmektedir. ”Minik Kelebeğinizin” ufacık parmaklarında minicik tırnakları dahi vardır. Her 40 dakikada bir düzenli olarak çişini bile yapmaktadır. Ayrıca ultrason görüntülerinde sinirli, şaşkın bakışlar atabilmektedirler. Bunlar tabii ki bilinçli değil , refleks halindeki yüz hareketleri. Dolayısıyla endişeye gerek yok. Size kızgın değil. Bebek bu hafta tam 12,9 cm boyunda,102 gram ağırlığında. Bir incir ağırlığında.Vücudunuzdaki Değişiklikler
Hamileliğin bu haftasında doktorunuz size üçlü test (triple test) diye adlandırılan bir testten bahsedebilir. Genellikle Hamileliğinizin 16 ile 18.Haftaları arasında geçekleştirilen bir testle bebeğinizde yaşanabilecek olası anormalikler (down sendromu gibi) saptanabilir.
Bu testle vücudunuzdan alınan bir takım kan ve hormon örneklerinden gelen sonuçlar, yaş, hamilelik haftası gibi kriterlerle bir bilgisayar programına girilir.Bu program bebeğiniz için olası kromozom ve gene bağlı hastalıklar içi bir risk puanı hesaplar. Eğer risk yüksekse amniyosentez adı verilen ve bebeğin içinde bulunduğu sıvının alınması olan bir teşhis testi daha önerilir.Ebeveynlerin bu hastalıkları bir takıntı haline getirmelerine gerek yoktur. Gebelikte bu tür hastalıkların %99’ u tespit ediliyor ve tüm hamilelerin çok az kısmında bu rahatsızlıklar görülüyor. Ama mutlaka düzenli doktor kontrolünde bulunun ve istediği testleri yaptırın. Sürekli okuyucularımızın hatırlayacağı gibi aynı amaca yönelik daha önce 11-14 testinden bahsetmiştik. Doktorunuz aynı amaca hizmet eden bu testlerden hangi veya hangilerinin yapılması gerektiğine karar verecektir. Bebeğinizin hareketlerini hissetme konusunda da anne adayları çok erken ve aşırı tedirgin olmaktalar. Buna gerek yok. Genellikle 17. ve 21. Haftalar arasında bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bunu ilk kez yaşayanların tanımlamaları da gayet ilginç oluyor:
‘’içimde bir kelebek uçuyormuş gibi hissettim’’
‘’galiba gaz ağrım var’’
‘’sanki mısır patlatılıyor midemde’’
Bazen ”geleceğin anneleri” bebeğin tam olarak kaç aylık olduğu konusunda yanılgıya düşebiliyorlar; böylece bebek hareketlerini hissetme dönemini yanlış hesaplıyorlar. Hamileliğin ilk üç ayı içinde yapılan ölçümler hamilelik haftanızı belirlemekte önemli paya sahiptir. Doktorunuzla bu ölçümleri mutlaka yapmıştır.Kendisiyle konuşabilirsiniz.
Bacak ve göğsünüzde damarların daha görünür hale geldiğini görmek sizi şaşırtmamalı. Vücudunuzda tüm damarlarınıza daha çok kan pompalandığı için, damarlarınızda bir şişme gerçekleşmiştir. Aynı şekilde solunum sisteminizdeki damarlar da etkilenmiştir. Bu da solumanızda sorun yaratabilir. Derin nefesler almak için kendinizi zorlamayın, işi oluruna bırakın.Nefes alma problemini çözemiyorsanız doktorunuza başvurun.
Bilgi Hapı: 
Hamileliğinizin ikinci 3 ayı içinde göğüs uçlarınızın etrafında bir koyulaşma/siyahlaşma göreceksiniz. Emin olun, Bu belirtiyi sadece siz yaşamıyorsunuz. Sebep muhtemelen yine hormonlar ama neden böyle oluyor?Yenidoğan bir bebek ilk haftalarda sadece siyah ve beyaz renkleri net olarak görebilir. Göğüs ucunuzda beliren bu siyahlaşma bebeğinizin emmek için doğru bir hedefleme yapmasına yardımcı olacaktır. Bunu bebek gelişiminde anlattık. Doğa onu emzirebilmeniz için hem size hem de bebeğinize yardımcı oluyor ve elinden geleni yapıyor. Siz de bu mükemmel sıvıyı bebeğinize vermek için bilgilenmeli ve çabalamalısınız. Anne sütünün rakibi yok. Bunu kulağınıza küpe yapabilirsiniz. Bu öğütümüz doğumdan sonra çok işinize yarayacak.
17 Haftalık Gebelik: Anne Olmak?!

17 Haftalık hamile, bebeğininin yağ dokularının gelişimine şahit olur. Doğuma kadar devam edecek yeni bir süreç başlamıştır. Deri altında depolanmaya başlayan yağ, bebeğin doğum sonrası vücut sıcaklığı için son derece önemlidir.Bebek Büyüyor(17+0-17+6.gün)Beyin, kas ve sinir sistemi arasındaki iletişim gelişmeye devam etmektedir.”Kızınız” veya ”oğlunuz”un iskelet sistemi daha kemiksi bir hal almıştır. Bebeği plasentaya ve dolayısıyla ‘’annesi’’ne bağlayan göbek bağı da gelişime devam etmektedir. Bu günlerde yapılacak bir ultrason görüntüsünde bebeğinizi göbek bağıyla oynarken görürseniz şaşırmayın; çünkü orada oynayacak başka oyuncağı yok.

18 Haftalık Gebelik: İçinizde bir Çamaşır Makinası Var!
Bir yıl sonra bugün bebeğiniz tam 7,5 aylık olacak. ”Minik aşkınız” yavaş yavaş emekliyor ve büyük ihtimalle ”baba” bile diyebiliyor olacak.
Bebek Büyüyor(18+0-18+6.Günler)

Anne karnındaki yolculuğun bu haftası da bebek için oldukça eğlenceli geçiyor. Aynı şey sizin için de geçerli mi bilemeyiz; ama en azından neşeli olmayı denemelisiniz .Ayrıca unutmayın ikinci çeyrek içindesiniz ve bu çoğu hamile için ”altın dönemdir”.Bebek, bu hafta itibariyle daha gelişmiş bir işitme organına sahiptir. Dışarıdaki seslere tepki verdiği, kapı zili çaldığında uyandığı bile söylenebilir. Bunları korkmadan yapıyor ve doğum sonrası gelişmeler için kendini hazırlıyor.Tekmeler, yutkunmalar ve uyku dolu bir hayat. Müthiş bir keyif olsa gerek. Onun küçücük midesi gelişiyor ve kalbi günde ortalama 25-30 litre kanı küçücük vücuduna pompalıyor. Bunun oldukça büyük bir miktar olduğuna dikkatinizi çekerim. İçeride annesi ona büyümesi için gerekli alanı büyüttükçe, bebek daha dik durmayı da becerebiliyor.Plasenta, biz onu biraz da çamaşır makinasına benzetiyoruz, kanınızdaki zararlı maddeleri temizleyerek bebeğe geçirmemeye çalışıyor. Aynı zamanda bebeğinizin ürettiği atıkları alıyor, karşılığında ona besin ve oksijen veriyor.  Anne ve bebek arasında direkt bir kan teması gerçekleşmiyor. Annenin Kanı süngerimsi bir alanda havuza dökülüyor ve burada adeta bir filitreden geçerek bebeğe ulaşıyor. Aynı durum bebekten anneye doğru gerçekleşen hareketilik için de geçerlidir.
Bebek 15,6 cm boyunda ve 194 gram ağırlığındadır. Bu boy neye mi eşit ? Umarız bu sorunun cevabı sizi biraz gülümsetecektir.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Neler yemeli? Farkında mısınız bu günlerde bu soruyu çok soruyorsunuz. Eminiz cevaplar değişmekle birlikte, etrafınızda çok fazla sayıda öneri bulacaksınız. Bu amaca yönelik biz de bir renkli beslenme listesi yaptık. Kepekli ekmeğe, salataya, balığa, yoğurt ve portakala biraz ilgi lütfen! Daha fazla unutkan olacağınızı da düşünerek listenizi göz önünde bir yerlerde bulundurmanızı, gün içinde sık sık kontrol ederek atladığınız bir şey olup olmadığına bakmanızı öneririz. Vestiyer üzerinde bir post-it bulundurabilirsiniz. (Biraz büyükçe olmasında fayda var!)
Sık idrara çıkıyor ve özellikle idrarınızı yaparken yanma ve kan gözlemliyorsanız hemen doktora danışmakta fayda var. İdrar Yolları Enfeksiyonu yaşıyor olabilirsiniz, bu erken tedavi edilmezse size sorun yaratabilir.Vücudunuzda gezinen kan, gebeliğinizden önceye kıyaslandığında çok daha fazla olduğu için bu dönemlerde tansiyon problemleri yaşayabilirsiniz. Tansiyona eşlik eden baygınlık hali veya baş dönmesi görülebilir. Bu gibi durumlara önlem olarak aşırı hızlı hareket etmemeye çalışın. Sorun yaşadığınızda ise ayaklarınızı yukarı kaldırmak ve biraz dinlenmek size iyi gelecektir.Uyku pozisyonlarında sorun yaşıyorsanız , yastığınızı yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Sırf bu amaca hizmet etmek üzere tasarlanmış minderler bulunduğunu da unutmayın. Bu yastıkları karın bölgenizin altına destek amaçlı veya bacaklarınız arasında kullanabiliyorsunuz.Rahmin büyümesi mideye baskı yapmaya başlayabilir. Bu durumda mide kapakçıkları açılarak mide asidinin yemek borusundan yukarı doğru kaçmasına sebep olur. Mide yanması olarak ifade edilen bu rahatsızlığı önlemek için 3 yerine 6 öğün yemek yemelisiniz.(ama her öğünde daha az!) Yatmadan önce ağır bir şeyler yememelisiniz ve yatarken başınızın altında yüksek bir yastık kullanmalısınız.
Bilgi Hapı:
Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır ?
1-Pelvik kaslarınızı sıkın ve 10 saniye kadar bekleyin,(bacak, karın kasları gibi yakınlardaki diğer kaslarınızı sıkmamalısınız)
2-Sonra pelvik kaslarınızı gevşetip yine 10 saniye kadar sayın,
3-Bu egzersizi 10 kez tekrarlayın.(10 kez = bir set olsun)
4- Günde 5-6 set çalışma yapabilirsiniz.
(Evde, minibüste, işyerinde! Nasıl olsa kimse anlamayacaktır)
Bir iki aya kadar güçlü pelvik kasların sahibi olursunuz. Aramızda kalsın ama Kegel Egzersizinin bir faydası da bu egzersizi yapan bayanların cinsel hayatlarının daha heyecanlı olmasıdır!
19 Haftalık Gebelik: Ev Ödevi Zamanı

Bebeğiniz artık beyazımsı bir madde (vernix caseosa ) ile kaplıdır. Bu madde ”küçüğünüzü” sürekli maruz kaldığı sıvı ortamın olumsuz etkilerden korumak içindir. Doğuma yakın zamanlarda bu madde yavaş yavaş bebeğin üzerinden kaybolacaktır. 9 ay boyunca küvet içinde beklediğinizi düşünsenize. Deriniz tamamen şekil değiştirmiş olurdu. Bu madde bebeği sıvının olumsuz etkilerinden korur.Sonuç misler gibi kokan ve mışıl mışıl uyuyan bir bebek olur.
Bebek Büyüyor(19+0-19+6.gün)

Bebeğin deri altında yağ yapımı devam etmektedir. Hamileliğinizin son çeyreğinde bu faaliyet yoğunluk kazanacaktır. Tat, duyma, koklama, dokunma ve görme duyuları beynin ilgili bölümlerinde gelişmeye devam etmektedir.Eğer kızınız olacaksa bebeğin yumurtalıkları gelişmektedir. Şu aşamada tam 6 milyon yumurta taşımaktadır bile. Doğum döneminde bu sayı 2 milyona kadar düşecektir. 35-40 yaşına kadar yumurtalıktaki sayı azalmaya devam eder, sonrasında ise menepoz işaretleri görülebilir.
19 Haftalık olunca fetus 16,9 cm uzunluğunda ve 250 gram ağırlığındadır:Bir bir havuç boyu.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Kilonuz arttıkça ‘’doğru pozisyonda oturup oturmadığınızı’’ iyi sorgulamalısınız. Belinizin oturduğunuz koltuğa yaslanıyor olması gerekir. Eğer sorun yaşıyorsanız, beli destekleyen koltuk minderlerinden temin edebilirsiniz. Ayrıca ayağınızın yere düz bir şekilde temas ettiğinden emin olun. Topuklu ayakkabıları artık rafa kaldırmanın da zamanı geldi.
Avuç içinizde kızarıklıklar ve yüzünüzde koyulaşma görülebilir. Yüzde görülen bu koyulaşmaya ”gebelik maskesi” deniliyor. Derideki pigment renk değişimi nedeniyle ortaya çıkan bu durum hamilelik sonrası geçmekle birlikte, gebeliğiniz süresince güneşe aşırı maruz kalmamanızı veya güneş kremi kullanmanızı öneririz.
Hamileliğin 2.çeyreği genellikle en rahat olduğunuz dönemdir. İlk günlerde yaşadığınız değişikliklere uyum sağlamışsınızdır ve göbeğiniz de çok çıkmamıştır. Bugünlerde biraz nefes almak en doğal hakkınız . Eşinizle kaliteli zaman geçirirken, bebeğe hazırlık işine eğlence de katabilirsiniz.
Öneri Listemiz:
Gürültüden uzaklaşarak odanızda uzanın ve eşinizle bebeğiniz hakkında konuşun. Nelerden hoşlanmasını isterdiniz? Kendi çocukluğunuzdan birkaç anıyı paylaşmak ve biraz nostalji yaşamak size iyi gelecektir. Yağmuru seviyorsanız, pencerenin önüne oturup dışarıyı izleyin. Yağmur sesini dinlemek sizi rahatlatabilir. Ayrıca bir ipucu daha :‘’karnınızdaki varlığınız’’ aynı bir yağmur sesi duyuyor içeride. Damarlarınızda akan kanınız ve çalışan organlarınız ona ”şşıış,şşşşiiiiss”diye bir fon müziği yapıyor.
Eşinizle isim listeleri hazırlamayı deneyebilirsiniz. Bu isim listelerini arkadaşlarınızdan alacakları oylara göre güncellemek de güzel bir zaman geçirme aktivitesi olabilir. Peki isim bankamızı kullanmayı denediniz mi?
Nerede Doğum yapacaksınız? Eşinizle, doğum yönteminiz ve doğum yapacağınız yer için biraz ev ödevi yapmakta fayda var. İnternetten de araştırma yapabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hastaneleri gezebilirsiniz.Bebek mağazalarını da gezmenin artık zamanı. Belki bu haftalarda hediyeler de gelmeye başladı. Bebeğe alınacak eşyalar konusunda bir düzen oluşturmalısınız. Hediye alınacaklarla sizin alacaklarınızın çakışmaması için biz bazı ön çalışmalar yaptık bile.
Bilgi Hapı:
Bebeğinizin karnınızda amniyotik sıvı içinde yüzdüğünü biliyorsunuz. Bu sıvı onun ciğerlerine ve midesine girerek gerçek hayata hazırlık çalışmaları yaptırıyor.Peki, her gün ne kadar sıvıyı içine çektiğini biliyor musunuz? Elinize bir kutu kola alın. Evet yanıtı buldunuz 330 ml. Ama siz o kutu kolayı içmeyin! Kola içinde kafein vardır ve kafein erken doğum, düşük doğum ağırlığıyla eşleştirilmektedir. Kahve ve çay da aynı yan etkilere sahip olabilir. Demir emiliminizi azaltabilir ve sinirli ruh hali oluşturabilirler.
20 Haftalık Gebelik: Kalbinizin Sesi Ona İyi Gelecektir

Tebrikler ! gebelik sürecinin yarısı geçti bile. 20 Hafta geride kaldı. Bebekolay.com sizinle birlikte ve hamileliğinize değer katmak için burada. Gebeliğinize kolaylık ve neşe katmaya çalışıyoruz !
Bebek Büyüyor(20+0-20+6.gün)

”İçinizdeki insan” büyümeye devam ediyor. Gebeliğinizin ilk günlerindeki tek hücreli yapı tam 305 gram ağırlığında 16,5 cm’lik bir canlıya dönüştü. El ,ayak ve baş arasındaki orantı normale döndü ve doğumdaki genel görüntü neredeyse oluştu artık. O, nefes egzersizleri yapıyor, yutkunuyor ve bolca uyuyor. Eğer oğlunuz olacaksa testisleri karından aşağıya doğru inmeye başlamıştır.
Anne karnındaki yolculuğun bu haftasında bebek içerideki sesleri duyabiliyor. Kanınızın akış sesi, midenizden gelen gurultuların hepsi ” bir muz kadar olan miniğinizin” kulaklarındadır. Duyduğu en önemli ses ise kalbinizin sesi. Doğum sonrasında, bebeğin anne kucağınızda kendini çok rahat hissetmesi neden sanıyorsunuz? Bebeğinizin başını göğsünüze yasladığında duyduğu ses; evet kalbinizin sesi; onun hayatında duyduğu ilk ses. Bu tabiî ki onu rahatlatacaktır.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Karnınızdaki çıkıntı tam göbek deliğinize kadar büyümüştür. Bu haftalarda 5 kg civarı kilo alımı normal karşılanmaktadır . 20 haftadan sonra her hafta 300 gram kilo alabilirsiniz. Son haftalarda kilo artışının daha hızlı olması da beklenmeli.
Öneri Listemiz :
Bir doğuma hazırlık kursuna kaydolabilirsiniz. Bu, size gebelik yaşayanların olduğu bir arkadaş grubu kazandırırken önünüzdeki günlerde ihtiyacınız olacak taktikleri öğrenme fırsatı da sunacaktır.
Rahminiz adeta bir balon gibi büyümektedir. Rahmin bu yukarı doğru büyümesiyle, diğer organlarınız biraz zorluk yaşayabilir. Örneğin akciğerlerinize daha az yer var artık.Bu da nefes almanızda biraz sorun yaratacaktır.Çözüm: Yürüyüş,yürüyüş,yürüyüş!Ama bir maratona katılmayın!!Demir (kırmızı et,tavuk eti,ıspanak,erik suyu vb) ve Kalsiyum (süt ve süt ürünleri,fındık,narenciye) alımına dikkat etmelisiniz. Demir kan hücrelerini,kalsiyum ise kemik sistemini geliştirecektir.
Eğer saçınızı boyatmak istiyorsanız karar sizin. Aslında Saç boyalarının bebeğe zarar verdiğine dair hiçbir delil olmamakla birlikte birçok uzmanın saç boyatmaya şüpheyle bakmakta olduğunu bilin. Konuyu uzatmayı sevmiyoruz: eğer kendinizi iyi hissedecekseniz ve bunu çok istiyorsanız saçlarınızı boyayabilirsiniz. Dikkat edilecek konular var elbette.Saç diplerine çok dokunmamak, eldiven kullanmak ve bitkisel bazlı boyalar kullanmak ilk akla gelen tedbirler.
Bilgi Hapı:
Hamileliğin ikinci çeyreğinde cinsel ilişki isteğinizde artış olabilir! Hamilelik işinde tecrübeli anne adayları bu ikinci 3 aylık döneme boşuna ”altın çağ” demiyorlar. İlk üç aydaki bir çok sıkıntı geride kalmıştır, son üç ay içinde gerçekleşebilecek bazı rahatsızlıklar içinde daha zaman var. O halde bu dönemin kıymetini bilmek lazım.Yine bu dönemin sonlarına doğru bir takım garip rüyalar, hatta cinsel içerikli rüyalar görüyor olmanız olasıdır. Doğum sonrası yeni bir hayata başlamadan önce bilinç altınız size çeşitli oyunlar oynamaktadır ve sizi utandıran bazı rüyalara ev sahipliği yapmaktadır. Bu rüyaları eminiz ki doktorunuza anlatamazsınız. Çevrenizdekilerle paylaşamazsınız. Ama işte biz burada yazıyoruz; bu yaşadıklarınızda da yalnız değilsiniz!
Ancak eşiniz size zarar verebilme kaygısıyla biraz isteksiz olabilir. Ona ”doktorunuz yasak koymadıkça gebelikte cinsel yaşama ara vermenize gerek olmadığını” söyleyin.Ayrıca bu dönemden sonraki 3 ay ve doğumdan sonraki haftalarda bu işlere biraz ara vereceğinizi aklınızdan çıkarmayın, eşinizi de şimdiden bilgilendirin.
21 Haftalık Gebelik:”Hımm Çok Lezzetli!”

”Acaba bebeğim içeride rahat mı? Bir şeye ihtiyacı var mı? Ben onun için doğru şeyleri yapabiliyor muyum?”Bebek Büyüyor(21+0-21+6.gün)Bebek içinde bulunduğu amniyotik sıvıyla müthiş bir uyum içindedir. Bu sıvı, karnınızda bebek için esnek bir ortam sağlayarak onu darbelerden korumaktadır. Bununla birlikte fetus bu sıvıyı yutmakta ve hatta solumaktadır. Yutkunma hareketleriyle sindirim sistemi bir nevi egzersiz yapmaktadır. Bağırsakların çalışmayı öğrenmesi ise yutulan bu sıvı vasıtasıyla sağlanır. Aynı şekilde vücuda çekilen ve verilen amniyotik sıvı doğum sonrası havayla dolacak ciğerlere alıştırma hareketleri yaptırıyor.
Amniyotik sıvı bebeğin vücuduyla ilgili bir çok gelişmenin izlerini taşır.İçinde bebeğinizin idrarı,saçı,tüyleri vardır. Bebek onu içer, kusar ve idrar olarak dışarı atar. Ayrıca her üç günde bir amniyotik sıvı tamamen yenilenmiş olur. Bu nedenle araştırmalarda amniyotik sıvıya ve hacmine bolca bakılır.Ayrıca bildiğiniz gibi yediğiniz gıdaların tadı bebeğinize ulaşır. Bebeğin büyürken seveceği gıdaları şimdiden belirleyebildiğinizi düşünebiliyor musunuz? Eğer gebeliğiniz boyunca çok yoğurt tükettiyseniz, çocuğunuz da muhtemelen bir yoğurt hayranı olacaktır. Aynı bir bebek kuzunun çimenleri çok sevmesi gibi. Çünkü onun annesi çim yemeye bayılırdı!!”Tatlı” ınız bu hafta itibariyle 27 cm boyunda ve 369 gram ağırlığında.Bir mısır boyunda…
(Bu haftadan itibaren bebek ölçüleri tepeden topuğa verilmektedir, şu ana kadar bunu yapmak zor olduğu için ölçümler tepeden popoya kadar yapılmaktaydı)

Vücudunuzdaki Değişiklikler
Rahminiz göbek deliğin birkaç santim üstünden hissedilebiliyor artık. Biraz fazla kilo almış almış olabilirsiniz. Eğer sağlıklı bir beslenme düzeni içinde olduğunuza inanıyorsanız bunun da hiç önemi yok.
Bol su tüketin,Yürüyüş, yüzme veya yoga gibi egzersizler yapın,
Çatlaklara karşı kakao yağının son derece iyi geleceğini unutmayın,
Diğer hamilelerle sohbet etmek size iyi gelebilir. Denemekte fayda var.
Bu haftalarda bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlamış olmalısınız. İçeride tam olarak ne yaptığını anlamanız zor olsa da, bir şeyler yaptığını artık anlıyorsunuz. Tekmeleri şimdilik sevgi gösterisi gibi algılayabilirsiniz; ama birkaç hafta sonra biraz daha sert tekmeler alabilirsiniz !
Eğer fırsat bulabiliyorsanız tatil yapmanın tam zamanı ! Çok sıcak olmayan, bolca yürüyüş yapabileceğiniz ve yorucu olmayacak yerleri seçmenizi öneririz. Ani hareketler yapmaktan ve aşırı yemekten kaçınırsanız bu tatil size ilaç gibi gelecektir. En sevdiğiniz giysilerinizi alın ama ağır bir bavul yapmamaya gayret edin. Galiba bu kadınlar için bu biraz zor bir öneri !
Öneri Listemiz :
Göğsünüzden birkaç damla akıntı gelebilir. Bu göğüslerinizin süt yapmaya hazırlandığını gösteriyor. Göğüs pedi kullanabilirsiniz,
Dişeti kanaması yaşayabilirsiniz. Dişleri düzenli fırçaladığınızdan emin olun ve daha az şekerli gıdalar tüketin,
Vücut hücrelerinizin güçlenmesi ve yenilenmesi için çinko alımına dikkat edin. Et,süt,peynir yumurta,tahıllar ve fındık çinko açısından zengin besinlerdir.Her akşam en az yarım saat ayaklarınızı yukarı dikin. Bu vücudunuzun kan dolaşımını gayet rahatlatacaktır. Ayak bileklerinizde oluşması muhtemel şişkinliği engelleyebilirsiniz.
Size doktorunuz tarafından söylenenleri uyguluyor ve bilinçli anneliğe hazırsanız kaygılanmayı bırakın. Gebelik hormonları hamilelere aşırı kaygı verdiğini de bilmelisiniz. Bu sinsi tehlikenin farkında olun ve kendinize güvenin.
Bilgi Hapı:
”Hamileler neden balık yemeli?” Basında Sık duyulan bir soru.
Bebek anne karnında gelişirken ortalama olarak 5.ayda beyin ve sinir sisteminde bazı hızlı gelişmeler yaşanıyor. Bu dönemde Vücut içi İletişim için gerekli olan sinirler güçlenmek için özel bir malzemeyle kaplanmaya başlar. İşte meşhur Omega-3 asidi, bu kaplama işini tam hakkıyla yapan maddedir. Eğer kaplama daha güçlü olursa şüphesiz daha iyi gören ve daha iyi çalışan bir beyne sahip oluruz. Omega 3 en fazla balıkta bulunduğu için de hamileler balık yemelidir. Özellikle kızartma yerine, ızgara veya buğulama yöntemleriyle pişirilmiş balıklar hamile için gereklidir. Ceviz tüketimi de aynı amaca hizmet eder; ama balığın yerini tuamaz.Kendinize iyi bir balıkçı bulun, evde pişirmek istemiyorsanız balıkçıda bu işi çözebilirsiniz. Yada bir yakınınıza(bir kayınvalide bu işi yapmakta gönüllü olabilir) rica edin, o sizin için hazırlayabilir. Somon balığı,uskumru ve hamsi favori tercihleriniz olabilir.
Not: Doğumda en az gelişmiş organın hangisi olacağını biliyor musunuz? Hiç tahmin edemeyeceğiniz organ: beyin. Çocuğun beyni ortalama 7-8 yaşına kadar gelişir. Dolayısıyla bu dönemde de balık tüketimi son derece önemli olacaktır.
22 Haftalık Gebelik: Yolculuk

Dilerseniz 22 Haftalık Gebe olarak içindeki ”balınıza” doğru bir yolculuk yapalım.
Bebek Büyüyor(22+0-22+6.gün)

Gözlerimizi kapatıyor, ellerimizi karnımızın üstünde birleştiriyoruz ve onu hayal etmeye başlıyoruz. Rahminizin içinde tam bir ‘’C’’ şeklinde oturmuş sizi bekliyor! Bacaklarını göğsüne yaslamış ve kafası da ayak bileklerine değdiriyor.Kirpikleri, göz kapakları ve saçı iyiden iyiye belirmiş; kalp atışlarını duyabiliyorsunuz. Ellerini yüzüne dokunduruyor; sanki bunu da hissederek yapıyor. Burnu ve ağzı adeta küçük düğmecikler haline gelmiş . Büyümüşte küçülmüş gibi duruyor. Aslında tam bir bebeğe benziyor ama biraz minyatür tabii ki.Onu şimdilik orada bırakalım nasıl olsa yaklaşık 18 Hafta sonra yine görüşeceğiz. O da bu sürede büyümeye devam etsin; bu aralar özellikle pankreası çok hızlı gelişiyor. Bu organı ileride ona hormonlarını sağlayacak. Kızlarda yumurtalık ve vajina; erkeklerde ise testisler gelişmekte.
”İçinizdeki balınız” bu hafta itibariyle 27,9 cm boyunda ve 422 gram ağırlığında. Bir Patlıcan Boyunda…
Vücudunuzdaki Değişiklikler:Kilo aldıkça bel kavisiniz kayboluyor değil mi? Bu durum, birçok anne adayına kabuslar yaşatıyor, bunu iyi biliyoruz. Ama inanının vücudunuzun bu mucizeyi yaşamasına ihtiyacı var. Her kadın doğurmak ister. Doğum sonrasında düzenli bir diyet ve egzersiz yardımıyla eski seksi görüntünüze ulaşmanız hiç de zor değil. Ebru Şallı ve Çağla Şikel gözlerinizin önünde ve biraz da abartarak çok hızlı eski formlarına kavuştular.
Öneri Listemiz :
Hamileliğiniz boyunca günlük tutmanızı tavsiye ederiz. Hayatınızın bu en önemli günlerinde yaşadıklarınızı gün gün not etmenizin birçok faydası olacaktır. On yıl sonra belki kızınızla bir kahve içerken bu notlara bir göz atmak hormon seviyenizi yine arttıracaktır. Panik yok ! bu kez hormonlar mutluluk getirecek.Kadın Doğum Uzmanınızı ziyaretinizde ultrason görüntülerinin çıktılarını alın ve bunlarla bir albüm oluşturmaya başlayın. Bebeğinizin doğum sonrası ilk fotoğrafı da bu albümde bir yer edinmek isteyecektir.Hamile giyimi artık dert değil. Kıyafet konusunu çok iyi yönetmenizi sağlayacak imkanlar var artık. Gebe olmak kadınlığınızdan vazgeçmek anlamına da gelmemeli. Birbirinden güzel kombinler yapabilir ve neşenizi geri kazanabilirsiniz.Eşinizin bebeğinize yakınlaşmasına yardımcı olun. Anne adayları yaşadıkları fiziksel değişimle bebeği daha kolay yaşayabiliyor, babaların ise böyle bir imkanları yok. Onun göbeğinize masaj yapması hem size hem de baba adayına son derece iyi gelecektir.
Bilgi Hapı
Hamile kaldığınız günden bugüne kadar toplam 6 kilo civarında bir kilo artışı yaşamış olabilirsiniz. Normal şartlar altında 9 ayda kilo aldığınıza göre doğumdan sonra da 9 ayda bu kiloları vermek için uygun zamandır. İki-üç ay içinde eskiye dönek pek sağlıklı gelmiyor bize.Emzirmek ve bebek bakım işleri, doğumdan sonra sizin eski kilonuza dönmeniz için en iyi egzersizler olacaktır.Anne sütünün hem bebeğe, hem de anneye olan mücizevi etkisini size bir kez daha hatırlatmak isteriz. Ülkemiz diğer ülkelerle karşılaştırıldığında anne sütüyle beslenmeye başlama konusunda oldukça ileri durumda. Ancak bizim sorunumuz çok erken pes etmek. Tüm uluslararası kuruluşlar bangır bangır ”ilk 6 ay anne sütü,2 yaşına kadar da destek olarak anne sütü” diye bağırıyorlar. Ama bağıran başkaları da var. Birileri sürekli sütünüz yetiyor mu diye sizi tahrik edecektir? Anne sütü rakipsizdir ve kafanızı kurcalayanlara kulağınızı tıkayın. Bir annenin hayatında bize göre 3 mucizesi vardır. 1.Gebe kalma anında yumurta ve spermin müthiş flörtü, 2.si doğum, 3.ise anne sütüdür.Anne sütü sağlıklı çocuk ve sağlıklı anne için(sağlıklı toplum) her platformda desteklenmelidir.
23 Haftalık Gebelik: Tam Yarım Kilo!

Tebrikler bebeğiniz tam 517 gram , boyu 29,3 cm ve dakikada yaklaşık 120 kez atan bir de kalbi var. Bir lahana kadar olana bebeğe ve size 41 kere Maaşallah.
Bebek Büyüyor(23+0-23+6.gün)

23 haftalık bebeğiniz halen transparan bir görüntüdedir! Vücut derisi çok incedir ve bu nedenle iç organları görünebilmektedir. Bu haftalardan itibaren hızla artan deri altı yağ dokusuyla bu görüntü yavaşça kaybolacaktır.Tırnakları hızla büyümektedir. Bu o kadar şaşırtıcıdır ki, bazı bebeklerin doğum sonrası tırnağını kesmek gerekebiliyor… El, ayak ve parmak hareketlilikleri devam etmektedir. Bu nedenle bu haftadan itibaren içinizdeki parçanızı daha çok hissetmeye başlamanız normaldir. Bakın aşağıdaki ultrason görüntüsünde nasıl da büyümüş gözükmekte!
23 haftalık gebe doğum yaparsa dahi bebeğin yaşatılması mümkün olabilmektedir. Ancak bu tür erken doğumlar bir takım anormallikler doğurmaktadır. Bebeğin anne rahminde mümkün olduğu kadar uzun süre kalması ,onun güven içinde gelişebilmesi demektir. Anne karnı, onun için gerekli tüm maddeleri sağlamaktadır. O nedenle bir gün dahi onu içeride tutmanın ona vereceği hediyeleri unutmayın. Bu önerimize önümüzdeki haftalarda daha çok kulak kabartacağınızdan eminiz.
Eğer çoğul gebeliğiniz varsa iç hareketliliğiniz de daha çok olacaktır.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Kaygı, stres, kramplar, sık idrar veya mide yanmanız varsa uyku sizin için biraz daha zordur. Aşağıdakileri denemekte fayda var :
Yan yatmayı denemelisiniz. Bu bebeğinize daha fazla alan tanıyacaktır. Bacaklarınız arasına alacağınız bir minder size denge getirecektir,
Ilık bir banyo iyi gelebilir,Rahatlatıcı bir kitap okuyabilirsiniz,
Eğlenceli bir film (korku filmi asla!),Slow müzik dinlemek kaçan uykunuzu yakalamanızı sağlayacaktır. Hatta bunu eşinizle birlikte yapmanızı da öneririz. Biraz romantizm her zaman iyidir!Hamileliğinizin ilk döneminde nasıl folik asit ihtiyacınız varsa, şimdi de ciddi bir demir vitamini desteğine gereksiniminiz var. Kanınızdaki demir minerali, kaslarınıza ve bebeğinize güç getirmekle görevlidir. Kırmızı et veya demir vitaminince zengin bitki tüketiminiz (fasulye,fındık,ıspanak gibi) yetersizse kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Demir takviyesi yapmakta fayda var. Ülkemiz demir eksikliği açısından risk altında bir konumdadır. Dolayısıyla bu konuda çok bilinçli davranmak zorundayız.Vitamin rehberimize göz atabilirsiniz.Yanınızda bulunduracağınız sağlıklı küçük atıştırmalıklar ve su size soluk getirecektir. Midenizi boş bırakmamak ve kısa aralıklarla yemekte fayda var. İşten eve dönerken yanınızda bulunduracağınız su ve fındık gibi kuruyemişler sizi baygınlık hissinden dahi kurtarabilir.Alerjik hastalıklarınız varsa, gebeliğinizin bunları tetikleyebileceğini unutmayın. Özellikle çiçek tozlarına alerjiniz varsa bahar aylarında dışarı çıkmek biraz daha zor olacaktır. Kitapların bol olduğu, tüylü tekstil ürünlerinin olduğu bir odada uyumamaya çalışın. Ev temizliğine yardımcı almanız gerekecektir. Alerjik durumunuzu mutlaka doktorunuzla paylaşın ve bilinçsiz ilaç kullanmayın.
Bilgi Hapı: 
Bir çok hamile, hamile kıyafeti satan mağazalarda bunalıma girer.”uff ! ben bu formumu nasıl tekrar kazanacağım, ben kendime ne yaptım böyle” der ve resmen dövünür.Bu stresli ortamın üzerine bir de hormonal denge nedeniyle sıcak basması yaşarsınız ve alışveriş sizin için eziyete dönüşüverir. Bunu kendinize ve bebeğinize yapmayın.Araştırmalara göre anne karnındaki fetüs, annenin sinirli halinden veya örneğin çok yemek yiyen halinden kesinlikle etkileniyor. Eğer abur cubur tüketen bir hamileyseniz bebek bunu kıtlık sinyali olarak yorumluyor.”Hımm demek ki sürekli tıkınmak lazım, yemek lazım, ileride savaş çıkarsa böylece hazırlıklı olmuş olurum” diye yorumluyor. Yada ”Hımm çabuk sinirleniyor olmak işleri daha kolay çözüyor galiba, baksana anne de öyle yapıyor” diye düşenebilir. Üstelik bu düşünceleri sadece anne karnında değil tüm yaşamı boyunca taşıyor olacak!
24 Haftalık Gebelik: Ona Mektup Yazın!
Bebek Büyüyor(24+0-24+6.gün)

Bebek bu haftalarda adeta su altı balesi yapmaktadır. Beyin, kaslar, kol ve bacak arasındaki koordinasyon gayet gelişmiştir. İç kulak da gelişimini hızlandırmıştır; bu da bebeğin denge mekanizmasını sağlamaktadır.24 Haftayı geride bırakan bebek anne rahminde düz mü yoksa ters mi durduğunu bile anlayacak kapasitededir!! Aman Allahım!Bebek içeride sesleri duyabilmektedir. Sizin kendi sesiniz artık ona tanıdık gelmektedir. Araştırmalar lisan öğrenme sürecinin dahi, daha bu aşamalarda başladığını göstermektedir. O halde babasının da onunla konuşmasına izin verin. Tabii şimdilik ana dilini öğrenmesi yeterli, yabancı dili daha sonra öğrenebilir.”Marul Boylu” tepeden tırnağa 30,7 cm boyunda ve 613 gram ağırlığında,
Vücudunuzdaki değişiklikler
Gebeliğin 24.ve 28. Haftası arasında doğum uzmanınız size şeker testi yapacaktır. Anne adaylarımız bu teste genelde ”şeker yüklemesi” adını vermektedirler. Bir miktar glikozlu su içmeniz sonrasında vücudunuzdan kan alınır ve sonuçlara bakılır.Gebelikte diyabet hastalığı hamilelik sonrasında %99 oranında geçmektedir. Ancak doktorunuz sizde normalden fazla şeker saptadıysa gebeliğiniz boyunca daha düzenli kontrolden geçmelisiniz. Ayrıca söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama kilo alımına çok daha fazla dikkat etmelisiniz.Bebeğiniz içeride sık sık uyuyor. Onun uyanık olup olmadığını siz de hissedebilirsiniz. Hatta ”birlikte kestirmeyi” deneyin deriz biz.
Rahminizin veya karnınızın kasıldığını ve gerildiğini hissedebilirsiniz. Tıpta ”Braxton Hicks” diye adlandırılan bu ağrılar doğuma hazırlık ağrılarıdır. Bir çok anne adayı bu sancıları ilk duyduğunda ”acaba bebek geliyor mu” diye endişe yaşarlar. Korkmayın doğum yapmayacaksınız. Doğa gelişimini yavaş yavaş sürdürür. Vücut da her şeyi yavaş yavaş yapıyor. Bu ağrılar geldiğinde pozisyon değiştirmeyi, su içmeyi ve kısa yürüyüşlerde bulunmayı denemelisiniz.
Peki ”Bebeğinize ” mektup yazmayı hiç denediniz mi?
Bir çok hamile bunu duygularını ifade etmek için son derece faydalı bulur. Onu nasıl hayal ettiğinizi, ileride nasıl bir insan olmasını istediğinizi, rüyalarınızı, umutlarınızı , onu dışarıda nasıl bir dünyanın beklediğini ve sizin onun için neler yapacağınızı, babasının onu nasıl sevdiğini anlatabilirsiniz. Bu mektubu etrafınızla paylaşın ve saklayın.
Hatta bize gönderin yayınlayalım.
Bilgi Hapı: 
Bu haftalarda bir hamilelik öncesi kursuna kayıt olabilirsiniz. Ülkemizde hamile eğitim merkezleri son yıllarda çoğaldı ve az da olsa ilgi görmeye başladı. Az da olsa diyoruz ,çünkü Avrupa ülkeleri bu konuda bizden çok ileride. Özellikle İngiltere’deki hamilelik kurslarıyla ilgili anlatmak istediğimiz bir durum var,Bu ülkedeki her gebe, devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanan ”hamile eğitim merkezine” gidip eğitim alabilmektedir. Hamilelik ve bebek bakımı konusunda annelik içgüdüsü birçok problemi çözer; ancak tam bir öğrenci gibi öğrenilmesi gereken unsur sayısı hiç de az değildir. Bu eğitimler sizi doğuma ve bebek bakımına karşı bilinçli yapacaktır. Umarız bizim ülkemizde de bir gün devletimiz anneleri doğada kendileriyle baş başa bırakmaktan vazgeçer !Eskiden kurslar mı vardı demeyin. Eskiden bir bebek sadece 2 kişilik bir aileye gelmezdi.Evin içinde babaanneler, teyzeler, halalar ve mahalledeki komşular hamileye ve daha sonrasında bebeğe bakmak için inanılmaz bir emek sarfederdi. Halen Afrikada ”Bir bebek için, bir köye ihtiyaç vardır” diye bir atasözü var. Modern hayatla biz bu sosyal destek unsurlarını maalesef kaybettik.Ama siz İnternette yapacağınız kısa bir araştırma veya çevrenize sorarak bu hamile eğitim merkezleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bir çok kadın doğum uzmanı, ebe ve hemşire bu eğitimler için kurslar düzenlemektedir. Hatta siz de hamile eğitim merkezleri konusunda kendi bilgilerinizi yorumlar kısmında diğer hamilelere aktarabilirsiniz.
25 Haftalık Gebelik: Cevap Var!!
Anneciğim; Geçen hafta bana yazdığın mektubu aldım. Çok Teşekkür ederim. Benim için sıcacık bir minik ev yapmışsın burada. Ayrıca bana çok iyi bakıyorsun. Biraz yoruyorum seni biliyorum ; ama söz ileride kendimi affettireceğim.
Bazen seni hüzünlü görüyorum; neden anneciğim? Ben senin üzülmeni istemiyorum.Bir defasında çok duygulandığını, gözlerinden yaş geldiğini bile hissettim; ellerimi uzatıp gözyaşlarını silmek istedim; ama yapamadım.Bazen de neşeli oluyorsun ya, sen gülümseyince ben kahkahalar atıyorum buralarda .Babamın sesi de bana huzur veriyor anne; hele benim hakkımda konuşuyorsanız.
Kendinize iyi bakın , benim size çok ihtiyacım var.
Sizi, çok ama çok seviyorum anneciğim, yakında görüşmek üzere…
Bebek Büyüyor(25+0-25+6.gün)

”Duygusal miniğinizin” beyni büyüyor. Tat alma duyusu da son derece gelişti. Yediklerinizi ayırt etmek artık onun için hiçte zor değil. Damaklarında ana dişleri bile hazır. Ama önce süt dişlerinin çıkıp dökülmesini bekleyecek.
25 Haftalık gebelerin bebekleri daha ”oyuncudur” . Şimdilik tek oyuncağı göbek bağınız. Allah’tan bu bağ çok sağlam. Şimdi fiziken sizi ona bağlayan bu bağ, ileride duygusal bir bağa dönüşecek. Ayrıca minik sportmen el ve ayaklarıyla da oynayarak bol zaman geçirmektedir.
Bebek bu hafta itibariyle 33,9 cm boyunda ve 706 gram ağırlığında. 3 adet turp ağırlığı.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Kabızlığınız devam mı ediyor? Büyüyen rahminiz, bağırsaklarınızın çalışma temposuna biraz sıkıntı verebilir. Ayrıca rahmin aşağıya doğru yaptığı baskı da hemoroide yol açabilir. En iyisi kabız kalmamaya dikkat etmek. Bol su içmek ve lifli gıdalar tüketmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.Göbeğiniz artık ne yapsanız gizleyemeyeceğiniz kadar büyüktür! Hem neden gizlemek istiyorsunuz ki onu? İçeride yeni bir canlıya yer açma faaliyetleri var. Unutmayın bu bir mucize ve siz bu mucizenin başrolünde oynuyorsunuz. Yardımcı aktör veya aktris ise şimdilik içeride. Diğer aktörü de unutmayın deriz biz: babalar.
Bebeğinizle müzik dinleme seansları yapmayı denediniz mi? Bu ikinize de iyi gelecektir. Ayrıca Farkında mısınız artık ne çok şeyi birlikte yapmaktasınız. Hatırlarsanız geçen hafta itibariyle aynı anda uyumaya başlamıştınız. Bu haftalardan itibaren doğum sonrası kariyer yaşamınızın nasıl devam edeceği sorusu kafanızı kurcalamaya başlayabilir. Bu konuda tek başınıza karar vermeniz, en son yapmanız gerekendir. Eşinizle oturup iş yaşamına devam edip etmeyeceğinizi, ücretsiz izin kullanıp kullanmayacağınızı ve hatta kısa bir ara verip vermeyeceğinizi konuşmalısınız.
Bilgi Hapı: 
Eminiz ki, ”karnınızdaki eserinizi” çok seviyorsunuz. Size tekmeler savurdukça eliniz karnınızın üstüne yerleştiriyor ve onunla sohbet etmeye başlıyorsunuz. Onunla aranızdaki görünmeyen bağ doğumdan sonra daha da derinleşecek .
26 Haftalık Gebelik: Bebek Doktorunu Nasıl Seçelim?

26 Haftalık Gebe ve bebeği neler yapıyor acaba? Bu haftadan itibaren bebeğiniz karanlık ve aydınlık arasındaki farkı hissedebilir. Bu haftaya kadar göz kapaklarının altında gelişimini sürdüren gözler artık açılmaktadır. Akşam, karanlık bir odada ışığı açtığınızda karnınızda bir hareketlenme olursa hiç şaşırmayın. Bebek bunu hissetmiştir.
Bebek Büyüyor(26+0-26+6.gün)

Deri altındaki yağ tabakası birikmeye devam etmekle birlikte içerideki damarlar ve organlar dışarıdan halen görülebilir durumdadır. Vücuttaki pigmentler de yavaş yavaş renk vermeye başlamıştır. Acaba sarışın mı yoksa esmer mi olacak? Bu artık cevap bulmaya başlamıştır. Ama unutmamak gerekir ki bebeklerin saç ve ten renkleri doğum sonrasında da değişebilmektedir.Bu haftalarda doğan her 10 bebekten 4’ü yoğun bakım ortamında yaşatılabilmektedir.”Minik kiracının” akciğerleri de hızla gelişmektedir ve akciğer içinde adeta bir ağacın dalları görünümünü veren bir yapılanma görülmektedir. Bebeğin dış dünyaya merhaba dediğinde ciğerlerine hava dolmasını sağlayacak sürfaktan adı verilen madde de üretimdedir. Amniyotik sıvıyı ciğerlerine alıp veren akıllı bebek, solunum için egzersiz yapmaktadır.
Bebek bu Haftada 35.2 cm boyunda ve 786 gram ağırlığındadır.Bu uzunluk neye eşit?
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Vücudunuzdaki hormonlar büyüyen karnınızla birlikte alt bölgelere daha çok kan göndermektedir. Bunun bir sonucu olarak yerçekiminin de etkisiyle ayaklarınızda şişme hissetmeniz gayet doğal. Özellikle günün ikinci yarısında ciddi bir yorgunluk hissedebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa kısa bir uykuyu denemelisiniz. Şayet çalışıyorsanız saat 15:00 gibi biraz meyve yemenin size iyi geleceğini söyleyebiliriz.
Bu haftalarda hangi hastanede doğum yapacağınız, bebek doktorunuzun kim olacağı konusunda araştırma yapmak isteyebilirsiniz. İşte size bu işe nereden ve nasıl başlayabileceğiniz hakkında birkaç öneri:
Kadın doğum uzmanınıza, önerebileceği bebek doktoru olup olmadığını sorun,Doktorunuz bir hastanede çalışıyorsa, bu hastaneye yaptığınız hamilelik kontrol randevularınızda kucağında bebek olanlarla konuşmakta da fayda var,Etrafınızda doğum yapmış ve halen bebeğini düzenli olarak doktora götüren kişilerle görüşmeler yapın.
Bilgi Hapı:
Bebeğiniz bu haftalarda sizi dinliyor. Midenizdeki sesler, kalbinizin güm güm diye atışı, etrafındaki borulardan(damarlar!) akan kan sesi, bağırsak hareketleriyle o tam bir gürültü cennetinde.Yanlış anlamayın bu gürültüler onu kesinlikle rahatsız etmiyor. Tam tersine ona huzur veriyor.
Son paragrafı aklınızda tutmanızı ve şimdi doğumdan sonraki ilk 3 aya hızlıca bir geçiş yapmanızı istiyoruz. Neler söylenecek size, biz fısıldayalım.”aman çocuk ses duymasın”, ”anne kucağına almasın,alışkanlık yapar”, ”onu sallamayalım”, ”şıışşşt sessiz ol dedim” ve bunun gibi onlarca öğüt….
Hepsini çöpe atın!!
Bebeğiniz en az 3,5 ay içerideki seslerinize alıştıktan sonra onu cezalandırırcasına sessiz bırakamazsınız. Bunu ona yapamazsınız. Siz tam 9 ay onu karnınızda mıngır mıngır sallayın, her türlü sesi duymasına imkan verin, sonra da doğumdan sonra bir köşeye bırakın. Yok öyle… Bebek doğumdan sonra da her türlü sese, özellikle anne sesine ve sıcaklığına, dokunmasına ihtiyaç duyar. Bunu ona verin. Hatta geceleri rahat uyuması için bebeklere özel CD’ler dahi var, bunlardan temin etmelisiniz.
Şimdilik onunla konuşun ve sohbet edin, baba da konuşsun onunla! Müzik de yapabilirsiniz
27 Haftalık Gebelik: Sosyal Hayat

Bu hafta sonu 2.çeyreği bitiriyorsunuz. Gebelik sürecinin üçte ikisi geride kaldı. Geride kalan yaklaşık 200 gün içinde içinizdeki parçanız sadece iki şey yaptı aslında: büyüdü ve gelişti.
Bebek Büyüyor(27+0-27+6.Gün)

Farkında mısınız? Anne karnındaki bebeğin gelişmesi hep dıştan içe doğru oluyor. Örneğin önce kemik oluşuyor, sonra bu kemik yapı içinde kan yapımı başlıyor. Tersinin olmaması gerçekten ilginç.
Gebeliğin bu haftasında bebeğin işitme organı gayet gelişmiştir. Vücudun derisini sıvı ortamın olumsuz şartlarından koruyan, bir su geçirmezlik zırhı, kulağın etrafında da bulunur. Bu nedenle bazı sesler bebeğin kulağında boğuk gelebilir; ancak bir zil sesiyle köpek sesini ayırt edecek kadar zekidir bebek.
Sevimli bebeğiniz bu günlerde muhtemelen sık sık uyanıp kalkıyor, gözlerini kırpıyor ve nefes alma egzersizleri yapıyor.
Aaa ! içinizde sanki bir hıçkırık sesi duydunuz ! Evet, bu da olabilir. Yaşamın bu evrelerinde fetüsten gelen hıçkırık seslerini duyan anne sayısı hiç de az değildir.Bebek 35,9 cm boyunda ve 908 gram ağırlığındadır. Biraz daha küçükçe bir ananas.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Bu hafta gerçekleştireceğiniz doktor ziyaretinizde, uzmanınız sizden kan testi talep edebilir. Burada RH faktörü adı verilen maddeye bakılarak bebeğiniz ve sizin aranızdaki olası kan uyuşmazlıkları tespit edilmeye çalışılır. Bunun tedavisi vardır ve doktorunuz sizi yönlendirecektir.
Bugünlerde rahim adeta koca bir armudu andırır. Yukarı doğru büyümesi akciğerlerinize baskı yapmaktadır. Bu, nefes almanızda biraz zorluk yaşatabilir, aşağı doğru yaptığı baskı ise kabızlık veya sık idrara çıkma şeklinde kendini gösterebilir. Tüm bunların geçici olduğunu artık çok iyi biliyorsunuz.Bebek oldukça hareketlidir ve hem siz hem de eşiniz bunu dışarıdan hissedebilirsiniz artık. ”Canınızın”, içinde oynadığı amniyotik sıvı alanı biraz küçülmüştür. Artık acıtan tekmelere de hazırlıklı olmak lazım. Bunlar size karşı sinirlenme göstergeleri değil, sadece egzersiz yapıyor yumurcak. Bu arada siz de egzersize devam ediyorsunuz değil mi? Bebeğinizi yalnız bırakmayın.Kendinizi arkadaşlarınızdan biraz ayrışmış hissedebilirsiniz. Şişen göbeğiniz sosyal hayatınıza bir miktar değişim getirecektir.
Size önerebileceğimiz sosyal faaliyetler :
Sinema ve Tiyatro,
Yürüyüş,
Hamilelik Sohbet Gruplarına Katılım
Tatil ! 27 haftayı doldurmuş bir gebe olarak rahatça uçabilirsiniz. Bu haftayı doldurunca uçmak için doktordan ‘’Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” yazılı bir rapor istenir. (Yirmisekiz hafta (yedi ay) doldurmamış olan hamile yolculardan rapor istenmez-THY)
Doğuma Hazırlık Kurslarına katılabilirsiniz.
Biraz da alışveriş ! kan uyuşmazlığını konuyu açalım. Baba RH(+),anne ise RH(-) olması durumunda çok büyük olasılıkla bebeğin kan grubu RH(+) olacaktır.(Çünkü pozitif RH daha baskındır). Böyle bir senaryoda negatif bir annenin, pozitif bir bebeği vardır. Anne karnındaki bebek ile anne arasında direkt bir kan bağlantısı bulunmamaktadır. Böyle bir bağlantı bulunması durumunda anne vücudu bebeği yabancı olarak görecek ve onu dışlayacaktır. Hatırlayacağınız üzere plasenta bu ayrışma işini gayet güzel yapmaktadır.Ancak bazı durumlarda bebeğin kanı ve annenin kanı bir şekilde bir birine temas edebiliyor (annede kanama olması durumunda , plasentadan kaynaklanan bazı rahatsızlıklarda((plasenta previa, ablasyo plasenta)) veya düşük durumunda). Buradaki gibi bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda anne vücudu kendisinden farklı RH’a sahip bebeğe karşı bir savunma mekanizması oluşturur. Bu savuma mekanizmasıyla bebeğin kan hücreleri zarar görebileceği gibi ölüme kadar gidebilecek bazı terslikler gelişebiliyor. Aslında bu tür gebeler(RH pozitif baba, RH negatif anne) ilk hamileliklerinde RH uyumsuzluğunun zararlı etkilerini pek görmezler. Ancak ikinci gebelikte anne karnındaki gizlenmiş ve biraz da palazlanmış savunma askerleri, daha hazırlıklıdır. Önlem alınmamışsa ikinci ve sonrasındaki gebeliklerde sorun yaşanma riski daha fazladır.İyi haber: Tıp dünyası sadece rh kan uyuşmazlığı sorununu tespit etmedi, tedaviyi de buldu. Bu tür bir senaryoda anneye 28.hafta(Unutmayın, 27 Haftalık gebe,gebeliğinin 28.Haftasındadır) itibariyle bazı ilaçlar verilir ve doğumdan 72 saat sonra da anne bu ilaçtan alır. Böylece annenin negatif kan hücreleri bebekle herhangi bir savaşa girişmez.(Hedef genellikle ikinci gebelik için anne karnında saklanan savunma askerlerini engellemektir)
28 Haftalık Gebelik: Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ülkemizde her gün tam 3.500 bebeğin dünyaya geldiğini, bunların %51’inin erkek, %49’unun kız bebek olduğunu, doğum yöntemi olarak sezeryanın %40’ları geçtiğini ve bu oranın Avrupa ülkelerinde sadece %10-15’lerde olduğunu biliyor muydunuz?Bebek Büyüyor(28+0-28+6 gün)

28 Haftalık Hamilenin bebeğinde beyin kıvrımlarının ve hücrelerinin artmaya devam ettiği görülmektedir. Beyin tam 100 milyon hücreye ulaşmıştır ve beyindeki gelişim doğumdan sonra da devam edecektir. Vücudu bir telefon kablosu şebekesi gibi saran sinir sistemi beyinle tüm organlar arasındaki iletişimi her geçen gün daha da kuvvetlendirmektedir. Bu mükemmel sistemi onun ileride yürümesini, koşmasını, tırmanmasını ve konuşmasını yönetecek. Balık, balık yağı, ceviz ve fındık gibi gıdaları tüketerek ona daha iyi çalışan bir beyin hazırlamak sizin ellerinizde. Bunu doğumdan sonra da yapmalısınız. Çünkü, anne sütü yoluyla bu besinler ona geçecek.
Bebekte vücudunu kaplayan tüylerin dökülmeye başladığı, yağ hücrelerinin çoğaldığı , göz kirpiği ve kaşların artık belirgin olduğu bir ultrason incelemesinde kolayca görülebilir.
28 Haftalık bebeğin 37,2 cm boyunda ve tam 1.018 gram ağırlığındadır. Yoğurt yiyor musunuz ?
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Gebeliğin 3.dönemi size bazı yeni rahatsızlıklar getirebilir. İşiniz biraz daha zorlaşabilir. Tüm bunları bir yolun son yokuşu gibi görebilirsiniz. Yokuştan sonra rahatça yol alabileceğiniz ferah bir iniş yaklaşık 3 ay sonra sizi bekliyor.
Gebeliğin bu son evrelerinde dikkatli olmanız; fakat kesinlikle panik yapmamanız gereken birçok konu var. Bu konular hakkında önceden bilgi sahibi olmanız bilinçli bir gebelikte size yardımcı olacaktır. Ancak bu konuları takıntı haline dönüştürmemeniz gerekir.
Dikkat Listemiz:
1 ) Leğen kemiğinizde baskı,
2 ) Belinizin alt kısımlarında ağrı,
3 ) Adet ağrısı veya karın ağrısı şeklinde sık kramplar görülmesi( 1 Saatte 4 ten daha çok) ,
4 ) Vajinal akıntınızda artış veya değişiklikler(kan, sulu gibi) olması,
5 ) Vajinal Kanama veya Damla görülmesi,
6 ) Bebeğiniz normalden daha az hareket etmesi,
7 ) İdrar Boşaltımında sızı hissetmek,
8 ) Yüz veya ellerinizde şişlik veya kabartılar görülmesi,
9 ) Tüm vücudunuzda aşırı kaşıntı,
10 ) Gözlerinizde karartı ve güçlü baş ağrıları,
Bu belirtilerde doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.
Daha önce birçok kez ifade ettiğimiz gibi her hamilelik farklıdır ve yaşanan gelişmeler de farklı olacaktır. Dolayısıyla tüm sorun belirtilerini bir araya getirmek oldukça güçtür. Bu nedenle iç güdülerinize güvenin ve bir şeylerin ters gittiğini hissederseniz de doktorunuzu arayın.
Bilgi Hapı:
Bu hafta kendinizi doğuracakmış gibi hissedebilirsiniz. Özellikle bu yaşadığınız ilk hamileliğinizse bu haftalarda hissetmeye başlayacağınız bazı sancıları doğum sancısı sanarak panik olabilirsiniz. Ancak bunlar ”yalancı kasılma” denilen ve Braxton Hicks tarafından tanımlanan ”hamileliğe hazırlık sancıları” dır.
1 veya 2 dakika kadar süren bu kasılmalar , gerçek doğum sancıları öncesi vücudunuzun size yaptırdığı egzersizlerdir. Pozisyon değiştirerek, biraz su içerek veya ılık bir duş alarak bu kasılmaları azaltabilirsiniz. Bunları yapmanıza rağmen kasılmalarınız devam ediyorsa doktorunuzu arayabilirsiniz.
Not: Hamileliğinizin son haftalarında bu ”yalancı kasılmalar” , ”yalancı sancı” haline gelecektir. Bunlar düzensiz, dinlenmeyle geçebilen ve gerçek doğumu başlatmayan(rahim açılması) sancılar olacaktır.
29 Haftalık Gebelik: Kıpır Kıpır !!

Koca bir bardak portakal suyu alıp, 29 Haftalık gebenin hikayesini okumayı meyve suyunuzu yudumlayarak okumaya ne dersiniz ?
Bebek Büyüyor(29+0-29+6 gün)

Gebeliğin bu haftalarında bebeğin besin ihtiyacı gayet fazladır. Yeterince demir ,kalsiyum ve ve C vitamini alımına son derece dikkat edilmelidir. Kemikler içinde alyuvar yapımı son hızla devam etmektedir; bu sırada bebeğin kafası da büyümektedir. Çünkü büyüyen beyne yer açmak lazım. Bebeğinizin sindirim çalışmaları da normal hayata hazırlıkları sürdürüyor. Bu günlerde bebeğinizin amniyotik sıvı içine yarım litre kadar idrar bırakabildiğine inanabiliyor musunuz? Bizce inanın; çünkü o gerçekten içeride sıkı çalışıyor. Bebeğinizin şu anki kilosu ne olursa olsun doğuma kadar mevcut kilosunu tam 3’e katlayacak. (Bebekler doğumda ortalama 3 kilo 400 gramdır)
”Bebişiniz” bu hafta itibariyle 38,4 cm uzunluğunda ve 1.201 gram ağırlığında.(6 adet elma ağırlığında!)
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Bebek hareketlerinin şiddetinin ve sıklığının arttığına şahit oluyorsunuz değil mi? Artık onun bir ritim içinde hareket ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Hatta size yumruk mu atıyor tekme mi bunu bile anlayabilirsiniz. Eğer bir süredir onun hareketsiz kaldığını düşünüyorsanız bir şeyler atıştırmanızı, hatta muhtemelen şu anda yaptığınız gibi bir bardak portakal suyu içmenizi öneririz. Bunun üzerine sessiz bir köşede biraz uzanın, artık bir televizyonun açma kapama düğmesi kadar dışarı fırlamış olan göbek deliğinizi ve etrafını okşayın; fetüs beslenme sonrası hareket etmeyi sever. Bir saat içinde 10 adet hareket hissetmeniz normaldir. Dönem dönem fırsat buldukça bu sayımları gerçekleştirmelisiniz. Eğer iki saatte 10 dan az hareket hissettiyseniz, bunu bir kez daha tekrarlayın.Kaçırmış olduğunuz tekmeler olabilir! Sonuç halen 10 değilse ,bay doktor (genelde kadın doğum uzmanları erkek oluyor !!) sizden telefon bekliyordur.Tansiyonunuzunyüksek seyretmesi veya idrarınızda protein tespit edilmesi durumlarında ‘’Preeklampsi’’ (Gebelik Zehirlenmesi) diye adlandırılan bir hastalığa karşı çok duyarlı olmalısınız. Gebelik Zehirlenmesinde kan damarları çevresinde iltihaplanma olur ve kan içindeki bazı sıvılar eklem yerlerindeki boşlukları doldurur. Tüm gebeliklerin %3 ile %8 i arasında rastlanan bu hastalığa tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte; düzenli doktor kontrolüyle atlatabileceğiniz bir sorundur.
Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir:
Ellerinizde, yüzünüzde ve eklem noktalarında şişkinlikler hissedersiniz,
Görme kaybı veya kusma yaşarsanız,
Ciddi baş ağrınız vardır,
Tansiyonunuz yüksek seyretmektedir,
Bir haftada 2 kilo alırsınız,
Yada hiçbir belirti hissetmezsiniz. Doktorunuz rutin kontrolde bu hastalığı teşhis eder.
Toplumun doğal doğumdaki ağrılar konusundaki efsanelerini bir köşeye bırakın. Maalesef kızlarımız daha genç yaşta doğumla-ağrıyı aynı kareye yerleştiriyor. Televizyonda görülen sahneler, annelerimizin abartılı anlatımları yanlış sonuçlara yol açtı. Artık anne adayları sezeryanı ağrıya bir çözüm sanıyor. Bu kesinlikle doğru değil. Doğum hakkında ne kadar çok bilgi edinirseniz, doğal doğum isteyeceğiniz doktora o kadar yardımcı olursunuz. Kurslara katılmayı deneyebilirsiniz. Hatta çok kısa süreli kurslar da var artık. Kurslara katılamıyorsanız, bilinçle okumaya devam edin. Doğal doğumu anlatan pozitif doğum hikayeleri size yardımcı olacaktır.Gebeliğin bu döneminde eşinizle yürüyüş yapmanın, doğum kontrollerine birlikte gitmenin ve bebek bakımı hakkında bilgi edinmenin tadını çıkarın. Babanın da kendisini doğuma hazırlaması gerekir.9 ay boyunca hamileliğinize uzak kalan bir babanın doğum sonrasında sadece bir gün de bebeğe alışmasını beklemek yanlış olacaktır. Mucizenize onu da ortak edin. Ayrıca Doktorunuz size yasaklamadığı sürece cinsel ilişkiden kaçınmak zorunda değilsiniz.
30 Haftalık Gebelik: Doğum Korkularından Kurtulmak!
Bebek Büyüyor(30+0-30+6.gün)

30 haftalık gebede, bebek adına çok ciddi bir gelişme yoktur !! Bebek büyümeye alışmıştır ve artık her şey daha büyük ve daha karmaşıktır aslında. Bebek vücut ısısını ayarlayabilmektedir, hatta dışarıya çıktığında yaşama olasılığının yüksek olduğunu bile biliyordur. Bu nedenle bazı bebekler dışarıyı çok merak ederler ve erken doğuma neden olabilirler.
Bebeğin anne karnında geçireceği her günün, hatta her saatin ona faydası vardır. Bu haftalardan itibaren plasentanın bazı görevlerini bile bebek üstlenmeye başlar. Her şey bebeğin dışarı ilk çıkışındaki mükemmel uyum içindir. Kafatası gelişmesine rağmen, ortasında esnek bir alan (bıngıldak) kalır. Bebek doğmadan bu alanın sertleşmemesinin çok büyük bir anlamı var. Çünkü, bu alan doğum sırasında bebeğin kafasının doğum kanalından esneyerek geçebilmesi içindir.
Bebek 39,6 cm uzunluğunda(bir pırasa kadar!) ve 1.339 gram ağırlığındadır.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Gebe kalmadan önce kucağınıza 1 kilo 300 gramlık bir ağırlık verilse ve bunu bir gün boyunca hiç bırakmadan taşımanız istenseydi gün sonunda ne yapardınız. Çok yorulurdunuz değil mi? İşte hamilelik de böyle bir etki yaratır; karnınızdaki ağırlık sizin daha çabuk yorulmanızı sağlar. O zaman daha fazla dinlenmek gerekir. Bol bol istirahat edin!
Bazen gerek çevremizde gerekse televizyonda öyle korkunç hamilelik anıları anlatılıyor ki, etkilenmemek elde değil. Hamile kadın küçüklüğünden beri duymakta olduğu buna benzer hikayelerle doğumdan korkabilir. Ama doğumu korkulacak bir olay değil, bir tecrübe gibi görmelisiniz. Hiç acı çekmeyeceksiniz demiyoruz; ama bu işin abartılarak sizin moralinizi bozmasına lütfen izin vermeyin. İşte doğumdaki ağrılarla baş edebilmek için birkaç öneri :
Doğum korkunuz varsa kaygılarınızı doktorunuzla paylaşın,
Eşinizin de doğumda yanınızda olmasını sağlamak size psikolojik destek verebilir. Tüm kadınlar bunu istemez; ama böyle bir düşünceniz varsa eşinizden talepte bulunun,
Hamileliğin keyfini çıkarın. Kendinize zehir ettiğiniz bir hamileliğin sonunda acı hissiniz daha yüksek olacaktır.
Hantal bir hamilelik doğum ağrılarınızı arttırabilir. Bu nedenle sorun yaşamadığınız sürece egzersiz yapmaya devam edin.
Doğum sonrasında bebeğin kucağınıza verilişini hayal edin,
Doğum kurslarına katılmanız, doğum kaygılarının azalmasında size büyük destek sağlayacaktır,
Doğumdan sonra sizi bekleyen süreç de sizde kaygı oluşturmuştur. Doğum sonrasını şimdiden planlarsanız kaygılarınız azalacaktır. Annenizin, eşinizin ve hatta kayınvalidenizin görevleri konusunda onlarla konuşmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmak isteyeceklerdir.
Bilgi Hapı:
Hamilelik boyunca tüm kaslar gevşer hatta kemikleriniz bile esnemeye başlar. Neden 2. mucizenize hazırlık yapmaktır: doğum.(3 Mucize için bir tekrar yapalım: 1-Gebe Kalmak, 2-Doğum, 3-Anne Sütü)
Bebeğin doğum anında rahimden başlayıp vajinal kanalı takip ederek dışarı çıkması için vücudunuzun özellikle alt bölgesindeki kaslar ve eklemler tam bir askeri eğitim halindedir. Sürekli olarak gevşemeye ve esnemeye çabalamaktalar. Bunun sizdeki yansıması ise hareketlerinize hakim olmakta zorlanmaktır. Bir gebenin yolda yürürken düşme olasılığı normal bir kadın(ne demekse!) çok daha fazladır. Ayrıca önünüzde taşıdığınız koca göbek de dengenizi bozmak için elinden geleni yapmaktadır.
Dikkatli olun ve egzersizler yapın. Kegel egzersini yapıyorsunuz değil mi? Bol Su için, Bol Su için, Bol su için….
Not:gevşeyen kaslarınızdan biri de yemek borusu ve mide arasındaki kapaktır. Bu yediklerinizin tekrar yukarı kaçmasını sağlayan bir durum oluşturur ki uzmanlar buna reflü diyor. Yatarken kafanızı yüksekte tutmak, midenizi tam doldurmamak çözüm olabilir. Bol su için derken hepsini bir seferde içerek midenizi şişirmeyin hatırlatması da yapmalıyız galiba.
31 Haftalık Gebelik: Mucize Devam Edecek-Emzirme

Bebeğiniz bu haftadan itibaren boydan çok kilo olarak büyüyecektir. Deri altında biriktirmeye başladığı yağ dokusu fetüsteki transparan görüntüyü silmektedir. Artık bebek doğumdaki haline gayet yaklaşmıştır. Sadece miniktir ve biraz da pembemsidir.
Bebek Büyüyor (31+0-31+6.gün)

31 Haftalık gebeyken bebeğiniz halen ”baş yukarıda” pozisyonda olabilir. 28.ve 32. Haftalar arasında bebeğin ”baş aşağı” pozisyona geçmesi beklenir. Bu pozisyon bebeğin doğum pozisyonudur. Karın içinde bu yön değiştirme hareketini nasıl yaptığı bizi hep hayrete düşürmüştür zaten.
Yine bugünlerde karnınıza ışık tuttuğunuzda ”içinizdeki insanın” tepki vermesi sizi şaşırtmamalı. Rahim tamamen karanlık bir yer gibi algılansa da aslında öyle değildir. Karnınız ışık geçirmektedir ve bebeğiniz ışığı hissedecek kadar büyümüştür.
Bebek 41 cm boyunda ve 1.517 gram ağırlığındadır. Başkaları ”senin bebeğin çok büyük veya çok küçük diyorsa” onlara hiç aldırmayın. Her bebek farklı bir büyüme rotası izler. Tabii yorumcuyu dikkate almamak için bir ön koşul var: sağlıklı ve gerektiği kadar beslendiğinizden emin olmak.Sizin bebeğiniz bugünlerde iki kırmızı lahana ağırlığında.Vücudunuzdaki Değişiklikler
Pelvik Bölge ve belinizde ağrılar hissedebileceğiniz bu haftalarda eşinize daha çok ihtiyacınız olacak. Ondan belinizi ovarak mesaj yapmasını isteyebilirsiniz. Bu hem fizyolojik hem de psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
Gebeliğinizin son haftalarında gündeminize girmesi gereken bir diğer konu da bebeğin nasıl besleneceğidir.31 Haftalık bir hamilenin göğsünden ”kolastrum” adı verilen bir miktar süt gelmesi doğaldır. Göğüste emzirme için hazırlıklar sürmektedir ve kolastrum aslında doğum sonrasında ilk salgılanan süte verilen isimdir.
Emzirme konusu gündeminize girdiyse size yardımcı olabilecek birkaç önerimiz olacak :
Göğsünüzde belirmeye başlayan ilk sütün sizi rahatsız etmemesi için göğüs pedi kullanmaya başlayabilirsiniz,
Göğsünüzü destekleyen ve kesinlikle balen içermeyen sütyenler kullanmalısınız. Kendinize emzirme sütyenleri konusunda uzmanlaşmış bir satıcı bulmalısınız,Göğsünüzün büyük veya küçük olmasının süt miktarıyla hiçbir alakası yoktur. Bu muhteşem sıvı siz emzirdikçe daha çok emzirmenizi sağlayabilmek için vücudunuza sinyaller gönderecektir,
Emzirme konusunda yaşadığınız tüm kaygıları, doktorunuz ve arkadaşlarınızla tartışmaktan çekinmeyin. Bebekolay.com emzirme grubuna da katılabilirsiniz.
Ülkemizde, Çalışan bir hamile bu haftanın sonunda izne ayrılabilmektedir. Hamilelik İzninde gerekli prosedürler için kariyer sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.
Bilgi Hapı:
İçinizdeki ”eseriniz” her geçen gün daha fazla büyümekte ve karnınızda ona daha az yer kalmaktadır.
Bu durumda ”minik yaramazın” arada sırada acemi şoförler gibi yanlış pedala basması olasıdır. Örneğin, bebekler bazen bacaklarımızla beynimiz arasında iletişimi sağlayan sinirlere(veya diğer iletişim birimlerimize) şöyle sert bir freni andırırcasına basabiliyorlar.Bu durumda siz sırtınızda, belinizde ve ayaklarınızda kasılmalar ve ağrılar duyabilirsiniz.Büyüyen damarlar ve içerisinde gezinen daha fazla kan (hamilelik sonunda vücudunuzdaki kan hacmi %50 artmış olacaktır) sizin bugünlerdeki durumunuzu gösterir. Bu nedenle kalbinizin işi bayağı zorlaşmaktadır.Tüm vucudu kanla sulamak için daha fazla efor sarfetmesi gerekmektedir. O zaman kalbinize yardımcı olun! Arada sırada ev içinde dahi yapabileceğiniz kısa süreli yürüyüşler, bacaklarınızı yukarı doğru dikmek, eminiz ki yenidoğanı kucaklamak için can atan kalbinize iyi gelecektir.
32 Haftalık Gebelik: Ayakkabılarımı Kim Bağlayacak?

32 Haftalık gebelikte neler yaşayacağınızı merak ediyor olmalısınız. Bu hafta itibariyle izne ayrılmış bir gebe olabilirsiniz. Bu nedenle sizin için detaylı bir yazı hazırladık. Ayrıca, siz de yandaki gibi bir resim çektirmeyi deneyin deriz biz !Bebek Büyüyor(32+0-32+6.gün)Doktor ziyaretinizde bu hafta yapılacak bir ultrasonda ilginç şeyler görmeye hazır olun.

Doktorunuz bebeği size gösterdiğinde burnunun dedesine, ağzının babasına veya yanaklarının size benzediğini görebilirsiniz. Bebeğiniz artık birilerine benzetilecek kadar olgunlaşmıştır!
Başparmağını emiyor olabilir. Bu refleks hareketi doğumdan sonrada devam edebilir. Muhtemelen bebek emzirmeye hazırlık yapıyor veya kendine oyun arıyor.

Tam ultrason sırasında bebeğinize bir hıçkırık gelebilir. Bu son derece eğlenceli olacaktır.
Bugünlerde bebeğin zamanının %90’ı uykuda geçmektedir. Dolayısıyla onu uykuda yakalama şansınız oldukça yüksektir. Bu uyku ritmi doğumdan sonra da devam edecek. Gitikçe de azalacaktır.
42,5 cm uzunluk ve 1.694 gram ağırlıkla bebek adeta balon gibi büyümüş olan rahminizin içinde huzurludur.Küçük bir kavun taşıyor gibisiniz.

Vücudunuzdaki Değişiklikler
Gebelikte babalara düşen ciddi görevlerden biri de eşlerinin ayakkabı bağcıklarını bağlamaktır ! Göbeğiniz kocaman olmuştur; aşağıları görmeniz ve ulaşmanız artık zordur. Arabadan inme bile biraz sıkıntı veriyor olabilir artık. Ayrıca doktorunuz, randevusunda sizden idrar testi isterse yandınız. Bardağa isabet gayet zor olacaktır. Biraz daha sabır sadece 2 ay kaldı!Hamileliğinizin ilk aylarındaki, pek de sevmediğiniz arkadaşınız olan, duygusal ruh değişimleri tekrar kapınızı çalmış olabilir. Doktorunuzla bunu paylaşın. Ayrıca uyku düzensizlikleri ve ağrılarınız da sizi rahatsız ediyor olabilir.Kramp ve ağrılarda, bulunduğunuz pozisyonu değiştirmeye çalışın.Ayrıca düzenli beslenme alışkanlığı aşırı kilo alımınızı engelleyerek size huzur verecektir.Vücudunuzun denge merkezi değişmiştir; dolayısıyla topuksuz ayakkabılar giymeniz gerekir. Vücudunuzun alt bölgelerine doğru gerçekleşen basınç ayak ağrıları getirebilir.Ayaklarınızı sık sık yukarı kaldırarak dinlendirmeye ve rahat ayakkabılar giyinmeye özen göstermelisiniz.

Unutmayın ! Hesapladığınız doğum günü sadece bir varsayımdır. Gebeliklerin büyük çoğunluğu son adet tarihinden 37 ile 42 hafta sonra doğumla sonuçlanmaktadır. Ayrıca ilginç bir istatistik : hesaplanan doğum gününde doğumun gerçekleşme olasılığı sadece %5!!

”Büyük Gün” ün tarihi için takıntılıysanız aşağıdaki listeye bir göz atmakta fayda var;

Hamileliğin ilk çeyreğinde yapılan ultrason ölçümleri bebeğin gerçek yaşı konusunda en doğru verileri oluşturur. Doktorunuz bu çalışmaları mutlaka yapmıştır.
Doğumun ne zaman gerçekleşeceğiniz kimse bilemez. Dolayısıyla bir sapma durumunda doktorunuzu suçlamamalısınız.
Riskli bir hamilelik geçirmekteyseniz gebeliğinizin son ayında ve 42. Haftaya sarkarsanız doktorunuz bebeğe non-stress testi uygular. Bu testle içeride durumun nasıl olduğu tespit edilir.
Planlı Sezeryanla doğumlarda bebek genellikle 38+0 ile 39+0 arasında alınmaktadır. Hangi günün uygun olacağına doktorunuz bebekte yaptığı ölçümlerle karar verecektir.39+0 ,40.Hafta’nın ilk günüdür.Bebek bugünden sonra her an gelebilir; dolayısıyla doktorlar yapılacak bir sezeryanla, o normal doğumla gelmeden işlemi bitirmek isterler.

33 Haftalık Gebelik: Hazırlıklar Başlasın !!

33 Haftalık Hamilenin doğuma hazırlanması gerekir.Hangi doğum yöntemini tercih edeceği ve nerede doğum yapacağı gibi sorular cevap bulmalıdır.

Bebek Büyüyor(33+0-33+6.gün)

Bebek her hafta 200 gram büyüyor. Gayet ciddi bir ağırlık bu; üstelik bu hafta 2 kg sınırını aşabilir. Aferin ona, çünkü ödevlerini iyi yapıyor ve kendini zorlu hayat sınavına hazırlıyor.
Beyinde oluşan milyarlarca nöron hücresi sayesinde neredeyse tüm duyu organları aktif haldedir. Çocuk duyabilir, dokunabilir, görebilir ve tadabilir.
Bu hafta itibariyle bebeğinizin etrafını saran amniyotik sıvı maximum seviyeye ulaşmıştır. Artık doğuma kadar bu koruyucu sıvının miktarı artmayacaktır. Zaten sizde de yer kalmamıştır! Minik canavar içeride nefes alma, yutkunma ve kaslarını geliştirme egzersizlerine devam etmektedir.
Bugünlerde bebeğiniz 43,6 cm boyunda ve 1922 gram ağırlığındadır.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Eee, artık yavaş yavaş büyük güne yaklaşıyoruz. O zaman hazırlıklı olmakta fayda var. Karnınızda bebeğinize az yer olduğu için bebek hareketlerinde azalma hissetmeniz normaldir. Bu hareketler yerine kasılmalarınız başlayacaktır.
Dikkat etmeniz gerekenler:
İlk kasılmalarınınız kısa süreli ve düzensiz olacaktır,
Kasılmalar vücudun doğuma hazırlık egzersizleridir,
20 dakikalık yürüyüş düzeninizi bozmamaya gayret edin,
Kendinize bir acil durum planı yapmalısınız,
Yapabildiğiniz kadar dinlenmeye dikkat edin ve arada ufak ”kestirmeler” yapın
Sol tarafınıza doğru yatmanız gerektiğini unutmayın.
Bu haftalarda hangi doğum yöntemini kullanacağınız artık kesinleşmiş olmalıdır. Temel olarak iki doğum yöntemi vardır: Normal Doğum veya sezeryanla doğum :
Normal Doğum: Adından da belli olduğu üzere bebeğin vajinal yolu takip ederek ve doğal yöntemlerle anne karnından dışarı çıkma sürecidir. Son dönemde normal doğumda da bölgesel anestezi uygulanabilmekte ve bu yöntem birçok uzman tarafında önerilmektedir.
Sezeryanla Doğum: Tıbbi gelişmelerin artmasına paralel olarak, normal doğum yapmasında sakınca görülen anne adaylarına uygulanan doğum yöntemidir. Ancak artan kaygılar ve özendirmeler dolayısıyla sezaryanla doğumun bu ikincil vasfı ne yazık ki kaybolmaktadır. Doğada insan dışında tüm canlılar normal doğum yöntemlerini kullanarak üremeye devam edebilmelerine rağmen, insanoğlu bu konuya gereğinden çok müdahil olmuş durumdadır. Aslında işlem Anne karnına yapılan kesi bölgesinden bebeğin ve plasentanın dışarıya alınması işlemidir. Bazı uygulamalarda anne tam anesteziyle uyutulmakta, bazense sadece alt bölgenin uyuşturulmasıyla epidural anestezi yapılmaktadır.
Bilgi Hapı:
Bu sizin ilk hamileliğiniz değilse üstesinden gelmeniz gereken bir sorun daha kapıdadır: kardeş kıskançlığı. İdeal olanı iki çocuk arasında en az 2 ve hatta 3 yaş fark olmasıdır. Bu süre annenin kendini yenileyebilmesi ve bebeğin ilk yıllarında onunla birlikte yeterince zaman geçirebilmesi için gereklidir.Dışa doğru fırlamış göbeğinize mustakbel abla veya abi biraz kayıtsız olabilir. Ancak emin olabileceğiniz bir konu varsa o da bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, büyüğün kıskançlık yaşayacağıdır.Bazen de küçülmek istediğini gözlemleyeceksiniz. Eskisi gibi bir bebek gibi davranmaya başlayabilir. Üzülmeyin, kıskançlık insanın doğasında olan bir olgudur ve büyüğün kıskaçlığı kötü niyetinden değildir. Dünyanın merkezinin kendisinden yeni misafire kaymasına sinir olmaktadır hepsi bu.
Kardeş kıskançlığını kontrol altına almak için büyük kardeşle de yeterince zaman geçirebilecek planlamalar yapın, siz hamileyken dahi etrafınızdakilerin büyük kardeşte kıskançlık yaratacak açıklamalar yapmalarını engelleyin. Bebek bakımını onunla birlikte yapın, böylece küçüğün ve sizin ona ihtiyacınız olduğunu düşünecektir. Zamanla her şey yoluna girecektir.
34 Haftalık Gebelik: Asırlardır Hamileyim?Midenizde bir yanma , belinizde bir ağrı ve büyüyen koca göbeğinizle kendinizi asırlardır hamileymiş gibi mi hissediyorsunuz? Bunu düşünen sadece siz değilsiniz. Ama unutmayın bu günleri ileride hatırlayacak ve inanın kendinize çok güleceksiniz. Ayrıca artık daha güvenli sulardasınız: Bu haftadan itibaren yapacağınız olası bir erken doğumda bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu oluşmadan yaşama şansı %95’tir.Ama siz yine de bekleyin tabii ki!Bebek Büyüyor(34+0-34+6.gün)

Gebeliğin 32. ve 36.haftaları arasında genellikle bebek anne karnında baş aşağı gelecek şekilde dönüş yapmıştır. Eğer bu dönüş gerçekleşmemişse ülkemizde anne adayları çoğu zaman sezeryanla doğuma yönlendirilmektedir. Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde ise anne karnında bebeğin döndürülmesi işlemi gerçekleşebilmektedir. Bu uygulamada doktor ultrason gözetiminde ellerini annenin karnına koyarak bebeğe dönmesi için klavuzluk eder.

Bebeğiniz dönmemişse bu uygulama hakkında doktorunuzdan bilgi alın.

34 Haftalık bebek tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır, doğum sonrası ilk dışkı bile bağırsaklarda hazırdır! Eğer oğlunuz oluyorsa testislerin inme işlemi gerçekleşmiştir.Onun,ciğerleri olgunlaşmaya başlamıştır.

Bebeğiniz 44,3 cm boyunda 2.148 gram ağırlığındadır.Bu 5 adet hindistan cevizinin ağırlığına eşit.

Vücudunuzdaki Değişiklikler
Omega 3 asidinin beyin gelişimi üzerindeki olumlu etkilerinden haberdar mısınız? Bu madde hücrelerimizin temel yapıtaşıdır. Özellikle beyin hücrelerinin gelişiminde etkilidir ve bu haftalarda bebeğinizin omega 3 asidine ihtiyacı vardır. Omega 3’ün aynı zamanda anne üzerinde de pikolojik rahatlama sağlamak gibi olumlu bir etkisi daha olmaktadır.

Erken doğum riskini de azaltan Omega 3 en çok uskumru, alabalık ve somon gibi baıklarda; semizotunda, ceviz ve badem de bulunmaktadır.

Hamileliğinizin 3.çeyreğinde bizce bilgi sahibi olmanız gereken bir diğer konu doğum sonrası deprasyondur. Doğum sonrasında her 100 anneden 3 ü uykusuz geceler, sık değişen ruh hali,bebeğe ve kendine zarar verme kaygısı yaşayabiliyor.Normal şartlarda doğumdan 3-4 gün sonra geçmesi gereken bu ruh hali devam ediyorsa,psikolojik destek almaya gerek vardır.

İlerleyen tıbba çok teşekkür etmeliyiz ki ”postpartum depresyon” olarak da tanımlanan bu hastalığın çaresi vardır. Ama en önemli kural sizin kendinize güvenmeniz ve mükemmel olmaya çalışmamanızdır.
Bebek kıyafetleri? Yüzünüze bir gülümseme oturdu değil mi? Her anne için ”kraliçe”sine veya ’’paşa’’sına kıyafet seçmek inanılmaz mutluluk vericidir. O zaman bunu yapın. Teyzesiyle veya halasıyla birlikte alışverişe çıkın ve alışveriş yaparken eğlenin. O minicik elbisenin içinde kızınızı düşlemeniz size iyi gelecektir.Bir kaç numara büyümüş ayaklar ve birazda şişmiş el parmaklarınızla yaptığınız bu alışveriş tecrübesi size komik gelecektir.
Doğum öncesi ve sonrası gelecek hediyeleri de düşünerek alışveriş yapın. Bebek ihtiyaç listesi oluşturmanız size plan ve tasarruf getirebilir.

Haftanın Önerisi:
Bu arada hastane çantasını oluşturmaya başladınız mı veya bebeğin kıyafetlerini yıkadınız mı?
Bilgi Hapı:
Gebeliğin son haftalarında bir çok hamile ”dişi kuş sendromuna” kapılır. Yuvayı dişi kuş yapar ya, anne adayında da birden yeni gelene hazır olma ve temiz görünme takıntısı başlar. Ah şu televizyonun üzerinde toz mu var, şu duvarları baştan bir silsem mi gibi düşünceler aklını zorlar. Hatta bir çoğu bunları yapar da. Siz de bunları yapıyor ve ”delirdim mi ben?” diyerek kendinize bakıyorsanız, yine yalnız olmadığınızı bilmek size iyi gelebilir!
35 Haftalık Gebelik: Annem Haklı Değil !

Tıp dünyasında gelişmeler baş döndürücü bir hızla ilerlemektedir ve bilgi her geçen gün yenilenmek zorundadır. Hal böyleyken 20-30 yıl önce doğum yapmış çevrenizdeki kişilerin konuya hakim olmaması son derece doğaldır. Araştırmaktan korkmayın ve onları da kırmadan bilgilendirin.Bebek Büyüyor(35+0-35+6.gün)Bebeğiniz, gebeliğin bu haftasında son rötuşları yapmaktadır. Bunun anlamı şudur; aslında temel tüm gelişmeler sonuçlanmıştır.”Ufaklık” son kontrolleri yapmakta ve dışarıya merhaba demenin heyecanını yaşamaktadır. Böbrekler gelişmiştir ve bebek kilo almaya devam etmektedir.

Bu haftadan itibaren doğan bebeklerin sorunsuz yaşama olasılığı %99’dur.Bebeğin böbrekleri ve minicik ciğerleri neredeyse tam olarak hazırdır artık. Ayrıca ,bebek rahim içinde çok daha fazla yer kaplamaktadır. Hareket etmek için daha az yeri olduğu için de hareketler sertleşmiştir. Kafa, artık doğum kanalına doğru yaklaşmıştır. Yapılacak kontrolde, doktorunuz ultrasona gerek duymadan bile bebeğin pozisyonu hakkında size bilgi verebilir.

35 Haftalık Gebenin bebeği 45,4 cm boyunda ve 2.424 gram ağırlığındadır.Bir Yeşil Soğan Boyunda. Maşallah Ona!

Vücudunuzdaki Değişiklikler
Karnınızdaki bebek o kadar büyümüştür ki, artık sizin organlarınıza çok az yer kalmıştır.

Bu nedenle baskı altında olan mesaneniz sizi daha sık tuvalete götürmektedir. Hatta arada sırada biraz idrar kaçırdığınız bile olabilir,
Göğsünüze doğru hissettiğiniz baskı ise nefes alımınızı etkileyebilir. Bebek aşağı indikçe bu bölge rahatlamaya başlar,
Uyku düzensizlikleri yaşamanız gayet doğal olacaktır.
2,5 kilogramlık bir canlıyı taşımak zor olduğu için kendinizi çok daha yorgun hissedersiniz,ayrıca denge merkeziniz değişmiştir.
Bebek, leğen kemiklerinin açılması için baskı yapmaktadır ve bu da belinizde ağrı oluşturabilir. Yürüyüş ve benzeri egzersizleri gereğinden fazla yapmadığınızdan emin olun.
Sıvı tüketimine ara vermeyin ve yoganın size iyi gelebileceğini unutmayın. Eğer yoga imkanınız yoksa hamileliğinizin bu döneminde ne tür egzersizler yapmanız gerektiğini doktorunuza sorun.
Yalancı sancı olarak adlandırılan bir takım kasılmaları sık sık yaşıyor olabilirsiniz.Vücudunuz sizi doğuma hazırlamaktadır.Kulağınıza bir küpe ”yalancı sancılar dinlenmekle geçer,gerçek doğum sancısı ise hiçbir şekilde dinlenmeyle geçmez.”
Sağlıklı beslenmeye devam! Kırmızı bir elmayla ona olan aşkınızı ifade edebilirsiniz belki!…
Büyükanne ve büyükbabaların size ve bebeğe olan yaklaşımlarında çatışma yaşamamak için onlarla sağlıklı iletişim kurmalısınız. Tıpta yaşanan değişimleri onlara anlatmalı ve kuralları siz koymalısınız. Örneğin 15-20 yıl öncesinde bebeğe su içirmek herhangi bir engelle karşılaşmazken şimdi özellikle ilk 6 ay suya gerek yok. Büyüklerinizin bu ve benzeri doğru bildiklerinin, yanlış olduğunu kabullenmeleri çok zor olabilir.Onlara yardımcı olun; çünkü en zor dönemlerinizde onlar da sizin yanınızda olacaklar.

Bilgi Hapı:
Son haftalarda neden uykusuz kalıyorsunuz? Bunun içinizde kocaman olan varlığın, üzerinizdeki fiziksel etkisiyle çok büyük ilişkisi var. Ancak bunu bir tür doğumdan sonrası için bebek bakımına hazırlık çalışması olduğunu da düşünün. Moralinizi bozmak istemeyiz; ancak doğumdan sonraki ilk aylarda bebeğin uyku düzeni oluşana kadar, özellikle geceleri sık sık ayağa kalkmak zorunda olacaksınız. Gebeliğin son üç ayındaki uykusuzluk alıştırmaları muhtemelen sizi doğum sonrasına hazırlıyor!

36 Haftalık Gebelik:Doğum Ne Bir Son Ne Bir Başlangıç

Yaklaşık 9 ay önce başlayan serüven doğumda bitmeyecek. Bir bebeğin gelişimi anne karnında başlar ve dışarıda devam eder. Örneğin, beyin gelişiminin anne karnında bitmemesinin nedeni, bebek kafatasının doğum kanalından kolayca geçebilmesidir. Bebeğinizin ilk yılları beynin hızlı gelişimi ve büyümesiyle geçecektir. Yine bebeğinizin görme yetisikarnınızda başladı ama dışarıda olgunlaşacak.
Bebek Büyüyor(36+0-36+6.gün)

36 Haftalık gebenin bebeği içerideki zamanının %90’ını uyuyarak geçirmektedir. Bu durumun doğum sonrası devam edeceğine de dikkatiniz çekeriz. Vücudundaki tüyler ve koruyucu sıvı amniyotik sıvıya dökülmektedir.
Tatlı yanaklarda çok daha fazla yağ birikmiştir ve onun kemikleri artık gayet güçlüdür.
Bebeğin eşiyle yolları da artık ayrılmaktadır. Plasentanın yapmış olduğu bir çok işlemi bebek kendisi yapmaya başlamıştır ve plasentanın görevi sonlanmaktadır. Özellikle böbrek ve karaciğer artık anneden bağımsızlığını ilan etmişlerdir.
Aylarca emdiği başparmakları sayesinde bebek emmeye de hazırdır. Ayrıca diş etleri de sertleştiği için daha doğumdan birkaç saat sonra göğsünüzü emmeye başlarsa hiç şaşırmayın. Daha önce söylediğimiz gibi o içeride ”ödevlerine” iyi çalıştı.
32.Haftadan beri bebek anne karnındaki kokuları alabiliyor.Onun amniyos sıvısının kendine has bir kokusu vardır ve yediklerinizin kokusu da ona siner. Bebekler doğumdan sonra annenin ten ve ter kokusunu tanır.Doğumdan sonra anne göbeğine bırakılan bir bebeğin memeye doğru atılması, annenin göğüs ucundan salgılanan ve amniyos sıvısının kokusunu andıran bir koku nedeniyledir.
”Çalışkan bebek” Hamileliğinizin bu haftasında 47 cm uzunluğunda ve 2.640 gram ağırlığındadır. Artık boydan çok kiloya çalışmaktadır ve bir kavun kadardır !
Vücudunuzdaki Değişiklikler
Bu haftadan itibaren doktorunuz sizi haftada bir görmek isteyecektir. Bu kontrollerde rahim ağzını kontrol edecek ve vajinanızda herhangi bir iltihabi durum olup olmadığını tespit edecektir.
Bu haftalarda bebek baş aşağı pozisyonuna geçmiş olmalıdır. Eğer halen makat aşağıda pozisyonundaysa(tüm gebeliklerin %5’i gibi) doktorun önereceği bazı egzersiz hareketleri olacaktır. Bebeğin makat pozisyonunda olması sezaryanla ameliyatı gündeminize getirebilir.
Bebek, doğuma hazırlık olarak her gün biraz daha aşağıya doğru hareketlilik gösterecektir. Bu da vücudunuzun üst kısımlarının rahatlamasını(daha rahat nefes alma ve midede rahatlama), alt kısımlarının ise daha çok baskı altında olmasını getirecektir.
Çoğul gebelik yaşıyorsanız tahmini doğum tarihinden daha önce doğum yapma olasılığınız çok daha fazladır. Çoğul gebelikte sezaryanla doğum daha fazla tercih edilmekle birlikte; her şeyin normal seyrettiği ikiz gebeliklerde sezaryan bir zorunluluk değildir.
Bu günlerde yemek yeme güçlüğü çekiyor olabilirsiniz, ama biraz daha gayret edin çok az kaldı. Bebek hızlı kilo alımına devam etmektedir. Besleyici gıda takviyesine ipi kaçırmadan devam edin.
Bilgi Hapı
Hamileliğiniz boyunca sizin yanınızda olan östrojen hormonu, doğumdan sonra bir uçaktan paraşütle atlarcasına sizden uzaklaşacaktır. Bunun sizdeki en bariz yansıması ise cinsel istekliliğinizin azalmasıdır. Doğadaki müthiş denge mekanizması yine iş başında olacaktır. Çünkü, doğumdan sonra tekrar hamile kalmanız durumunda ilk bebeğinizi yeterince besleyemeyecek ve onunla yeterince ilgilenemeyecektiniz. Ayrıca doğumdan sonra vücudunuzun kendini toparlaması gerekiyor. 9 ay boyunca inanılmaz bir iş başardı o ve şimdi dinlenmek vücudunuzun hakkı. Doktorunuz doğumdan sonra 1,5 ay kadar size cinsel ilişkiyi yasaklayabilir ; ama sizin için bu süre daha fazla da sürebilir.
Lütfen bu yazımızı babalara da okutun. İsteksizliğinizin ona yönelik olmadığını anlaması lazım değil mi?
37 Haftalık Gebelik: Başarabilecek miyim?

Cevap Evet ,evet,evet…Dile kolay tam 37 Hafta ona ev sahipliği yaptınız. En faydalı gıdaları yediniz, egzersiz yaptınız, onunla oyunlar oynadınız ve ona şarkılar söylediniz. Şimdi sıra onu kucağınıza almakta. Mucizenizi koklamak,öpmek ve sevmek için sadece birkaç gün var artık..
Bebek Büyüyor(37+0-37+6.gün)

37 Haftalık gebenin dünyaya getireceği bebeği”premature” olarak nitelenmez. 37+0 ile 41+6.günler arasında doğan bebekler normal zamanlı doğan bebeklerdir. Bu tarihten önce yapılan doğumlara erken doğum, sonra yapılanlara ise geç doğum (miyadı geçmiş doğum) deniliyor.Bebek her gün ortalama 20 gram almaktadır ve bunun büyük çoğunluğu yağ dokusundan oluşmaktadır. El ve ayakları çok daha koordineli hareket etmektedir. Artık kimin sesi anneye ait bunu dahi çok iyi bilmektedir. Ayrıca anneden göbek kordonu vasıtasıyla bebeğe gerekli olan malzemelerin depolanması süreci de devam etmektedir.
”Küçük Canınız” kendi vücut sıcaklığını ayarlayacak mekanizmasını geliştirmiştir. O, anne karnından dışarı ilk çıktığında üşümemesi ve hastalanmaması için tedbir almaktadır. Düşünsenize 9 ay boyunca hiç dışarı çıkmadığınız bir evden birden dışarı çıktığınızda ne hissederdiniz? Eminim bu zor olurdu. Ama o, evden çıkınca da siz onun yanında olacaksınız; ihtiyaçlarını bu kez dışarıdan karşılayacaksınız.
Bebek 47,9 cm boyunda 2.869 gram ağırlığındadır. Düşünebiliyor musunuz? Bu kabaca 10 adet şeftalinin ağırlığına eşit.
Vücudunuzdaki Değişiklikler
37 Haftalık hamilenin doğum yapması normal olduğuna göre hazırlıklı olmakta fayda var.
Bu dönemde rahmi ve dolayısıyla bebeği dış etkenlerden koruyan tıkaç düşebilir. Halkımızın ”nişan gelmesi” diye adlandırdığı bu kanlı jel doğumun yaklaştığının habercisi olmaktadır. BÖyle bir durumda doktorunuzu bilgilendirin.Normal doğum ortalama 15 saat sürmektedir. Korkmayın , bu tüm süreci kapsar ,bebeğin dışarı çıkma aşaması çok daha kısa sürecektir.Peki , uzun bir süredir hissettiğiniz ağrılar ve kasılmalarla gerçek doğum sancıları arasındaki farkı nasıl anlayacaksınız?
Yalancı doğum sancıları, düzensiz aralıklarla gelir ve rahim ağzında herhangi bir değişikliğe yol açmaz. Doğum sancıları ise gittikçe sıklaşan ve şiddeti artan ağrılardır. Sahte sancılar dinlendiğinizde azalsa da, gerçek doğum sancıları dinlenmeyle geçmez. Sanırız aşağıdaki normal doğum aşamaları hakkında bilgi edinmeniz konuya daha hakim olmanızı sağlayacaktır.
İlk aşama;
*Bu aşamada rahim ağzı açılmaya başlar. Sancılar rahim ağzı açıklığını önce 4 sonra 10 cm’ye kadar taşır. Rahim ağzının 10 cm’ye ulaşmasına tam açıklık denilir ve artık her şey hazırdır.
*On dakika içinde 50 şer saniye süren 3 sancı hissettiyseniz hastaneye gitmelisiniz. Ne zaman hastaneye gitmeniz gerektiğini hissedersiniz aslında; bu konuda paniğe kesinlikle gerek yok.
Sancılar gittikçe artan bir şiddet grafiği izler ve sonuçta bir dakika boyunca süren ve her 2-3 dakikada bir gelen bir şekle dönüşür.
İkinci Aşama;
*Bu aşama bebeğin dışarı çıkış aşamasıdır. Birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilmektedir. Eğer daha önce doğum yaptıysanız sürenin daha kısa olacağını bilmelisiniz.
*Bebek , doğum uzmanının yardımıyla dışarı çıkmaya başlar. Önce kafa ,daha sonra omuzlar ve en son bacaklar çıkartılır. Bu işlem sırasında doktor göbek bağının dolanmaması için gerekli tedbirleri alır. Bebek ,anne,doktor ve yardımcı personel olağanüstü bir uyum içine girer; herkesin tek bir amacı vardır: bebeğin sağlıklı olarak dışarı çıkmasıdır.
Üçüncü Aşama;
*Bebek doğmuştur ve plasenta da dışarıya çıkartılır. Doktorlar plasentadan içeride kalan bir parça olup olmadığını incelerler. Bu aşamada sancının şiddeti azalmıştır.
38 Haftalık Gebelik: İnecek Var !!

Hamilelik yolculuğumuzun bu haftasında bazı arkadaşlarımız bizden ayrılacak. Sezaryanla doğumların büyük kısmı için Gebeliğin bu haftası tercih edilir.Annenin ve babanın ortak sanat eseri, trilyonlarca hücresiyle mis gibi kokan vücudu ve dakikada ortalama 140 kez atan minik bir kalple anne karnından anne kucağına gelmektedir.Bebek Büyüyor(38+0-38+6.gün)Anne karnındayken bebek içinde bulunduğu amniyotik sıvıyı içmektedir. Bu sıvı içinde kızınız veya oğlunuzdan dökülen tüyler, onun vücudunu kaplayan sıvı ve ölü deri hücreleri bulunmaktadır. Dolayısıyla bunlar da bebeğe geçmekte ve ”mekonyum” adı verilen ilk dışkıyı oluşturmaktadır. Yuttuğu bu döküntüler nedeniyle bebeğinizin ilk dışkısı biraz garip renkli olabilir. Bu madde bağırsaklarda birkaç haftadır birikmektedir ve muhtemelen doğumdan 24 saat sonra da vücuttan atılacaktır.

Akciğerlerde, bronşların birbirine yapışmasını önleyecek hariha madde olan ”surfaktan” üretimi de devam ediyor. Bebeğinizin ciğerlerine ilk hava gitmesiyle bu madde üzerine düşen görevi yapacak ve solunuma hayat verecektir.

38 haftalık hamilenin bebeği 48,9 cm uzunluğunda ve 3.044 gram ağırlığındadır. (Tıpkı bir karpuz kadar)

Vücudunuzdaki Değişiklikler
Artık vücudunuzdaki koca fındık(!) 3 kiloyu geçti. Umarız, siz de 12-13 kilogramlarda kalmayı başarmışsınızdır. Peki bu aradaki fark nerede ?

Yaklaşık 900 gr ağırlığındaki plasenta,
900-1000 gram amniyotik sıvı,
2 kg civarı artan kan hacminiz
1kg’lik artan rahim ağırlığı,
500 gram civarında büyüyen göğüsler!!
Kalan miktar ise biriken yağ dokusudur.
Bu hesaplamayı çok genel olarak yaptığımızı da bilmenizi isteriz.

Doğumda yanınızda kimin bulunması gerektiğini ve herkesin görevlerini belirlemekte fayda var.

Özellikle babanın doğumdan önceki günlerde önemli görevleri vardır.
İşte baba adaylarına tavsiyelerimiz:
Eşinize destek olun, onunla sohbet edin ve korkularını-endişelerini ifade etmesine olanak tanıyın,
Muhtemelen Evlendikten sonra unuttuğunuz bir aktiviteyi yapın: Mesela Ona sms atın!
Doğuma giderken panik olmayın ve arabanın anahtarlarını kaybetmeyin. Unutmayın! Siz değil eşiniz doğuracak,
Doğum Çantasını Hazır Bir yerde tutun,
Doğum Çantanızı telaştan yanınıza almayı unutmayın!
Doğumda resim çekmek ve olan biteni kameraya almak için gerekli hazırlıkları yapın.
Bilgi Hapı:
Doğum sadece sizin için zor geçen bir olay değildir. Bebek de zor bir yolculuğun içinden geçerek gelecektir. Doğumdan sonra şaşkın olması ve ”ben nereye geldim böyle” dercesine ağlaması sizi şaşırtmasın. Bu nedenle onu anlayın ve doğumdan hemen sonra en kısa süre içinde onu kucağınıza alın. İlk bir saat içinde de emzirmeye çalışın.
39 Haftalık Gebelik: Sinemaya Gidin!Bu haftayı okuduğunuza göre dünyalar tatlısı bebeğiniz halen doğum kanalına doğru yolculuk içindedir. 39 Haftayı geride bıraktıysanız bebek yağ depolamaya devam etmektedir, gözleri açık olabilir ve elleriyle cisimleri kavrama yeteneği son derece artmıştır. Bu hafta yapılacak bir ultrasonda herkes onu birilerine benzetmeye çalışacaktır. Biraz sinirli göründüğüne de bakmayın. O çok mutlu.Bebek Büyüyor(39+0-39+6.gün)

Bebeğin Yüz ifadesi artık kime benzeyeceğini belli edecek kadar belirginleşmiştir ve yanakları kocaman olmuştur.

Bebek kafasının doğum sonrasında biraz şekilsiz olması sizi üzmemeli. Doğum kanalından geçerken esneyen kafatası bunun sorumlusudur ve doğumdan kısa süre sonra her şey normale dönecektir.

Bebek ortalama olarak 49,9 cm, 3.229 gram ağırlığındadır. 39 Haftalık Gebenin bebek ağırlığı neye mi benziyor ?

Vücudunuzdaki Değişiklikler:
Ayakta dururken aşağı baktığınızda ayaklarınızı göremiyorsanız korkmayın! Onlar oradalar ve doğumdan sonra şöyle güzel bir bakımı da hak ediyorlar.

39 Haftalık gebeler göğüslerinden ”kolostrum” denilen bir miktar sıvı geldiğini görebilir. Bu sıvı anne sütü tam olarak salgılanmadan önce gelen ve ön süt adı verilen değerli bir maddedir. Göğüslerinizde bu tür sızmalar varsa göğüs pedi kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda acilen doktorunuza başvurmanız gerektiğini de unutmamalısınız:

‘’Su gelmesi’’ olarak ifade edilen ve amniyos zarının yırtılmasıyla bebeği çevreleyen amniyotik sıvının rahimden bacak aranıza doğru akması,(sıvı sarı renkli ve kokusuzdur, damla damla da görülebilir)
Vajinal kanama yaşarsanız,
İdrar çıkışında acı hissetmeniz veya idrarınızda kan gözlemlemeniz durumunda,
Bebek hareketlerinde ciddi azalma hissettiyseniz.
Eğer bu haftalarda ”zaman geçmek bilmiyor diyorsanız” işte size birkaç öneri:

1-Bu günler bol koşuşturmalı, biraz gürültülü bebekli günlerden önceki son günleriniz. Bu dönemin tadını çıkarmayı bilin, örneğin yapabiliyorsanız huzur dolu bir yürüyüşten vazgeçmeyin,(Bu sayede kalbiniz, ciğerleriniz ve kaslarınız doğuma daha güçlü girecektir)

2- Eşinizle vizyona yeni girmiş bir filme gidebilirsiniz.(Size normal gelen bu aktiviteler birkaç hafta sonra biraz lüks olabilir)

3- ”Şaka mı yapıyorsunuz yerimden bile kıpırdayamıyorum” diye kızıyor olabilirsiniz bize; o zaman evde eşinizle bir DVD partisi verin. Katılımcılar sadece siz ve eşiniz olabilir. Bu da olmaz diyorsanız : Tamam biraz daha fazla uyuyabilirsiniz, hatta ”şekerleme” yapmanın da keyfini yaşayın,

4-Eşinizden belinize masaj yapmasını isteyebilirsiniz, bu onu size yakınlaştıracaktır. Bu günlerde birbirinize daha yakın olmalısınız.Fiziksel ve psikolojik değişimlerin sizi birbirinize yabancılaştırmasına izin vermeyin. Bu dönemi zorlaştırmayın. Ayrıca, Meyveniz çok yakında aranızda olacak.

Bilgi Hapı:
Yenidoğan bebeğinizde yaklaşık 300 kemik olduğunu biliyor muydunuz? Yetişkin bir insanda ise kemik sayısı 206’dır ! Bunun nedeni Rahimden dışarıya çıkışı kolaylaştırmak, esneklik sağlamak olabilir mi ? Bizce olabilir. Dikkat ettiniz mi müthiş uyum devam ediyor. Doğum mucizedir derken bunu kastediyoruz.

40 Haftalık Gebelik: Anne Olmak

”Bana, okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız, söyleyeyim: Annemdir.”Abraham Lincoln40 haftalık hamile Onu tek hücreli bir canlıdan 50,4 cm boyunda,3.420 gram ağırlığında bir bebeğe dönüştürmüştür. Gebeydiniz, Anne oldunuz veya yakında olacaksınız!.

Bebek Geliyor (40+0—40+6.gün)

40+0 , O meşhur 280. gündür.Ama tüm bebekler bu tarihte gelmek zorunda değildir!

Bebek yolculuğa bundan sonra dışarıda devam edebilir . Anneyi yavrusuna bağlayan ve bir telefon kablosunu(!) andıran göbek bağı bebeğe son yüklemeleri yapmakla meşguldür. Ama bu bağ doğumdan sonra da kopmayacak. Onu emzirerek, onun için en değerli besinleri yine siz vereceksiniz.Emziremiyorsanız da üzülmeyin; çünkü duygularınız dahi onu beslemek ve büyütmek için yeterli aslında.

Doğumdan hemen sonra parlak ve fotojenik bir bebek bekliyorsanız yanılırsınız. Bebek zorlu bir yolculuğu tamamlayarak dışarı çıkmıştır ve muhtemelen üstü başı kan içinde ,gözleri patlak patlak ve kafası biraz şekilsizdir. Bunların hepsi yavaş yavaş normale dönecektir.

Birliktesiniz

Sezaryan veya normal doğum …artık zaman ”mucizeyi” kucaklama zamanı.

Doğumda doktorunuz onun ağzını ve burnunu temizlediği anda ağlamasını duyacaksınız. Sizin de gözlerinizden birkaç damla gelmesi olasıdır.

Göbek kordonunuzu eşinizin kesmesini planladıysanız ve doktorunuz buna izin verirse bu zevki yaşamak güzel olabilir.

Bebek ilk testlerinin(apgar testi) yapılması için çocuk doktoru tarafından muayane edilir. Eğer kısa süreli bir yoğun bakım gerekirse bundan endişelenmeyin.Yoğun bakımda bebek, anne karnındaki ortamın benzeri ortamda, gerçek hayat için son alıştırmalarını yapacaktır.

Unutmayın, Siz onun hayatta okuyacağı en iyi kitap olacaksınız; onun en büyük yol gösterici ve ilham kaynağı olacaksınız. Nereden mi biliyoruz ? Biliyoruz; çünkü siz bunu o daha dünyaya gelmeden dahi,tam 9 aydır,yapmaktasınız.

Tebrikler artık ANNESİNİZ!

Size, Eşinize ve mucizenize sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir hayat diliyoruz.

Bebeğin gelişim sürecinde de sizinle birlikte olmak istediğimizi unutmayın.

Eğer bu hafta içinde de bebek dışarı çıkmak için acele etmiyorsa doktorunuz belirli aralıklarla bebeğin durumunu tespit etmek ve kasılmanız olup olmadığını anlamak için NST (Nonstress Test) uygulayacaktır.Bu haftayı da doğumsuz kapattıysanız sizin için hazırladığımız 41 Haftalık Gebe yazısına geçiş yapmanın vakti gelmiştir.

Bilgi Hapı:
Bu günlerde yolda yürürken ”allah kurtarsın!” diye laf atan yaşlı teyzeler veya halen göbeğinize dokunmak için yarışan insanlar görebilirsiniz. Bu durumların sizi biraz sıkması gayet olasıdır. Sonuçta hapiste değilsiniz! Ancak çevrenizdekilerin iyi niyetini de unutmamak lazım.

41 Haftalık Gebelik: ”Uzatmaları Oynamak”41 Haftalık olmanıza olmanıza rağmen bebek dışarı gelmekte naz yapıyor olabilir. Bu sizde uzatmaları oynanan bir spor musabakası görüntüsü yaratacaktır. Bir an önce hakemin düdüğü çalmasını ve maçın bitmesini istersiniz.Aynı zamanda çok heyecanlısınızdır; acaba neler olacak diye düşünmektesiniz. Oyuncuların son dakikalardaki yorgunluğu da işin içine katılınca durum biraz stresli bir hal alabilir.Bebek Büyüyor (41+0-41+6.gün)

280 günü geçmenize rağmen bebeğinizi kucağınıza almadıysanız endişelenmeye gerek yok. Tahmini doğum tarihinin gerçek olma olasılığı sadece %5’tir. Ayrıca ”yaramazlar” birkaç gün daha içeride kalmayı daha garanti görebiliyorlar.

Bu tür bir sarkma durumunda doktorunuz size belirli aralıklarla NST (Nonstress test yapacaktır). Burada bebeğin kalp atışları, oksijen durumu gibi verilere bakılarak genel durumu değerlendirilir. Ayrıca doktorunuz gerçekten hangi haftada olduğunuzu bir kez daha kontrol etmek ve emin olmak isteyecektir.

Sonuçta bebeğiniz sonsuza kadar içeride kalamayacağı için doktorunuz en geç bu haftanın sonunda onu dışarı almak isteyecektir. Normal doğum taraftarıysanız suni sancılarla bebeğin dışarı gelmesi sağlanır. Ancak bebekte herhangi bir sıkıntıya rastlanır veya bebek suni sancıya da olumsuz cevap verirse sezeryanla doğum kaçınılmaz olmaktadır.

Birliktesiniz :
Eminiz ki işin biraz uzamış olması sizi yormuştur. Ama bardağın dolu tarafını kaçırmayın! Bebeğiniz sizin içinizde biraz daha zaman geçirmeyi tercih etti ve bu onun için son derece güzel bir gelişme.

Onu kucağınıza aldığınızda, (bunu mümkün olduğunca erken yapmakta fayda var) tüm yorgunluğunuz geçecek. Misler gibi bir koku burnunuza gelecektir. Onu bedeninize yatırın. Çünkü tam 42 hafta içinizdeki sese alıştı. Normal hayata geçişi, onun için kolaylaştırmış olursunuz.

Onun veya onların(!) kime benzeyeceğini aylardır tahmin etmeye çalışıyordunuz. Artık buna gerek yok minik el ve ayaklarıyla o artık kucağınızda. Bebeği ilk kucağına alışını, baba da yıllarca unutamayacaktır.(Kime benzediği daha birkaç ay boyunca evde tartışma yaratacaktır aslında ; çünkü herkes başkasına benzetecektir!! )

Kaynak: www.facebook.com/Bebegimiz

4 Yorum

4 thoughts on “HAFTALIK TAKİP

  1. Okurken heycanlandim diyebilirim benimde suan icin supelendigim bir durum soz konusu yaklasik 7 hafta oldu ama doktora gidemedim cunki doktorum izinli oldugu icin gec bir zamana randevu verdi ona konturole gidene kadar yaklasik 8 hafta olacak ama ben hala supheliyim ilk hasmileligime hic benzemiyor o sebebten acaba hamile degilimde baska bir sebebmi vbar diye tedirgin oluyorum cunki surekli olarak karin agrisi yasiyorum belki sittedli degil ama seyir halinmde devamli o sebebten bende anlam veremiyorum yanliz 5 haftalikken gebelik testi yaptigimda pozitif cikti simdi benim korkum acaba dis gebelik olabilirmi cunklu dis gebelikte karin agrisi sk karsilanan bir durummus bu aralar oldukca karisik durumdayim isdahsizim ama doymuyorum nasil oluyor bende anlamiyorumya birsey yemek istemiyorum ama yesemde ymesemde surekli acim yatana kadar hep acim boyle bir hamilelik hic duymadim birde asiri yorgunluk ama uyuyamama var yani sizin anliyacaginiz sacma bir durumun icindeyim ne yapacagimida bilmiyorum dilegim su bir haftanin hemen gecmesi ve doktora gitmem yoksa kafamda bin turlu seyleri kurmaya devam edicem sanirim 😦

  2. benım 8. haftaya gırdıgımde gebelıklerım sonlanıyor bu cınsıyet olusumunda oluyormus bende kan pıhtılasması var bunun ıcın karnımdan ıgne yapıyorum bunun o donemde yapılabılecegı bırsey yokmu (suan yıne hamıleyım 5 haftalık) daha doktora gıtmedım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s