DÖLLENME

Doğal (kendi kendine olan) gebe kalmada, cinsel ilişki, erkek cinsel hücre (gamet) ile kadın yumurtasının (yumurtalık) birleşmesine liderlik eder. Döllenme etkin olarak meydana gelmiştir.
Serbest bırakıldıktan sonra, bir yumurta birkaç saat yaşar, genelde bu 24 saati geçmez. Bu da 28 günlük (çoğu kadın için) bir dönem içinde, döllenmenin gerçekleşebilmesi için çok kısa bir süre olduğunu gösterir. Erkek cinsel hücre (spermatozoa) çoğunun 24 saatten önce ölmesine rağmen, daha uzun süre yaşar. Teori olarak, bu akşamki cinsel ilişkiyle spermatozoa kadının genital bölgesinde bekleyerek, yarın döllenmeye liderlik yapabilir. Eğer tesadüfen yumurtlamanın gerçekleştiği kritik 24-36 saat arası sağlıklı bir spermatozoa gizlice beklemekteyse, gebe kalma gerçekleşir. Bu oldukça karmaşık bir sürecin çok basit anlatımıdır.
Gebeliğin oluşması için, daha bir sürü döllenmeyi etkileyecek faktör vardır. Bunlardan herhangi birisi düzgün değilse, gebeliğin oluşumunu engeller.
Çiftlerin korunmadan düzenli olarak ilişkide bulunmalarına rağmen, planladıktan gibi gebeliğin hemen gerçekleşmemesi bir sürpriz değildir. Sağlıklı bir çiftin, gebeliğin gerçekleşmesi için, her ay yüzde yirmi beş oranında şansları vardır.

Düzenli ‘cinsel ilişki’ tanımlaması şaşırtıcı şekilde her kadın ve erkek için başka şeyler ifade eder. İlişki en az haftada 3-4 kez düzenli şekilde belli aralıklarla olmalıdır.

 

Kaynak: www.facebook.com/pages/BEBEĞİM-OLMADAN-ASLA-BEBEK-GELİŞİMİ

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s