DOĞUM LEKESİ NEDİR?

Doğum lekelerinin nedeni bilinmemektedir ancak bu lekeler genetik problemler değildir. Doğum lekeleri, damarsal yapıda doğum lekeleri ve pigment yapıda doğum lekeleri olmak üzere iki çeşittir. Damarsal yapıdaki doğum lekelerine örnek olarak hemanjiomlar gösterilebilir. Hemanjiomlar ciltte bulunmaması gereken damarsal yumakçıklardır. Bir de halk arasında leylek ısırığı olarak adlandırılan, daha çok bebeğin alnında ve ensesinde görülen geçici lekeler vardır.

Pigment yapılı yani renk farklılığı şeklindeki doğum lekelerine örnek olarak mongol lekesi gösterilebilir. Bu lekeler genellikle bebeklerin sırtında ve bel bölgesinde görülen mavimsi lekelerdir ve bebek büyüdükçe kaybolurlar. Mongol lekesinin mongolizmle hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. Tedavi edilmeleri gerekmeyen bu lekeler daha çok esmer bebeklerde görülür.

Diğer bir doğum lekeside kafeola lekesidir. Bu leke, kahverengi küçük noktalar şeklindedir. Bir iki tane olduğunda herhangi bir sorun teşkil etmeyen kafeola lekeleri fazla sayıda ve büyük olduğunda bir doktora danışmak gerekir.

http://www.facebook.com/pages/Anne-Ve-Bebege-Dair-Ne-Varsa

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s