BEBEK SÜNNETİ İLE İLGİLİ ENDİŞELER

Bebeklik döneminde sünnet yapılması konusunda bazı yanlış inanışlar vardır. Bu inanışlardan dolayı bazı aileler, hatta hekimler, bebeklik döneminde sünnete karşı çıkmakta ve çocukları gereksiz yere yıllarca bekletmektedirler. Ailelerin kafasında soru işareti olarak beliren ve sünnete engel olduğu sanılan durumlar şunlardır:
Bebeğim çok hareketli, nasıl duracak? Plastik klips yönteminde geri dönüşü olmayan kritik hareketler olmadığı ve sünnetin çok kısa sürmesi nedeniyle, bebek kaç aylık olursa olsun, hareketleri sünneti engellemez. Sünnet sırasında bacaklarının kısa süreyle tutulması yeterlidir. Vücudun hareketleri sıkıntı yaratmaz. Hareket durumu, sünnet sonrasında da sakınca yaratmamaktadır. Kısaca, bebeğin hareketli olmasın sünnete kesinlikle engel teşkil etmez.
Bebeğim daha çok küçük, sünneti kaldırabilecek mi? Bebeğin çok küçük olması kesinlikle engel teşkil etmez. Aksine, yaşı küçük bebeklerin ağrı eşiği daha yüksek olduğu için ağrıya karşı büyük çocuklara göre daha fazla dayanıklıdırlar. Sünnet işlemi kesinlikle bebeklerin tolere edemeyeceği bir işlem değildir.
Ya ileride tekrar sünnet olması gerekirse! Halk arasında, bebekken sünnet olanların ileride tekrar sünnet olması gerektiğine dair bir kanı vardır. Bu kesinlikle doğru değildir. Sünnet derisi, tecrübeli ellerde, uygun miktarda ve doğru şekilde kesildiyse böyle bir risk yoktur. Ancak bebeklik dönemi boyunca, kalın yağ dokularının cildi ittirmesine bağlı olarak, pipi etrafında cilt katlantısı görülür. Bu görünüm, bebek pipisi için tamamen normaldir ve çocuk büyüdükçe ailelerin alıştığı pipi şekline kavuşur.
Ucu çok dar, sünnet zor olur mu? Pipi ucunun çok dar olması durumu, yani fimozis, plastik klipsle yapılan sünnet işlemini zorlaştırmaz. Uyuşturma işleminden sonra pipi ucu açıldığı için bebeğe ek bir acı da vermez.
Bebeğim ağlarken katılırsa! Ek bir hastalığı (örn. Nörolojik bozukluklar, ciddi kalp-akciğer hasyalığ) olmadığı müddetçe ağlamaya bağlı olarak nefessiz kalma ve ölüm görülmez. Normal bir bebek, ağlarken çok kısa süreyle nefesini tutsa bile sonunda mutlaka nefes almaya devam edecektir.
Bebeğimin aşıları yapılabilir mi? Bebeğinizin aşıları sünnete engel bir durum teşkil etmez. Sünnetin yapıldığı gün dahi aşılar yapılabilir.
İlerideki cinsel hayatı olumsuz etkilenir mi? Plastik klips yöntemiyle yapılan sünnette, kesilen dokunun miktarı ve kesim şekli dikişli sünnetle aynıdır. Bu yöntemde, pipinin sinirlerine zarar verme ihtimali yoktur. Bunedenle, hangi yaşta yapılırsa yapılsın, plastik klips sünneti ileride cinsel işlev sorunlarına kesinlikle yol açmaz.

 

Kaynak: www.facebook.com/pages/Anne-Ve-Bebege-Dair-Ne-Varsa

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s