“İstanbul Fotoğraf Müzesi” Kadırga’da Açıldı

Fatih Belediyesi ile Fotoğraf Dostları Derneği’nin işbirliğiyle kurulan İstanbul Fotoğraf Müzesi; 19 Kasım 2011 Cumartesi günü Kadırga’daki binasında açıldı.

Türkiye’de fotoğraf sanatını desteklemek, dünyadaki yerini almasına katkıda bulunmak, her yaş ve kesimden yetenekli fotoğrafçıya görünürlük sağlarken fotoğraf izleyicisini yeni ve taze bakışlarla tanıştırmak, fotoğraf sanatını kullanarak geniş kitlelerde farkındalık yaratmak ve fotoğrafımızın görsel belleğini oluşturacak fotoğraf ve fotoğrafçıları bir araya getirmek misyonlarıyla Fatih Belediyesi’nin işbirliğiyle Fotoğraf Dostları Derneği tarafından kurulan İstanbul Fotoğraf Müzesi; koleksiyonları, sergileri, yayınları, fotoğraf arşivi, kütüphanesi, etkinlikleri ve fotoğraf sanatımızın gelişmesine yönelik proje ve eğitimleriyle İstanbul’a yepyeni bir kültür hizmeti sunacak.

 

İstanbul’un tarihi çehresinde özel bir yeri olan, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde sarayların ve seçkin yerleşimin yer aldığı, Sultanahmet yakınındaki Kadırga semtinde bulanan müze; Fatih Belediyesi’nin Kadırga Kültür Merkezi binasında tahsis ettiği bin metre karelik bir alanda, beş fotoğraf galerisi, fotoğraf arşivi ve bir kütüphaneden oluşuyor. Uzun yıllardan beri fotoğrafçıların rüyası olan bu müze, Fotoğraf Dostları Derneği tarafından yönetiliyor.

Klasikler Galerisi müze koleksiyonundaki fotoğraflarla oluşturulan sabit sergiye ev sahipliği yaparken diğer galeriler süreli sergilerle ülkemiz ve dünya fotoğrafından farklı örnekler sunuyor. Cumhuriyet Dönemi Fotoğraf Ustaları – İz Bırakanlar sergisi fotoğraf sanatımızın her alanında emek ve üretimleriyle iz bırakan, fotoğrafımızın öncü kuşağından, bir kısmı bugün artık aramızda bulunmayan bazı isimlerin müze koleksiyonunda yer alan eserlerinden oluşuyor.

 

Müzenin ilk süreli sergileri ise; 200 fotoğraf ve fotoğrafçının yer aldığı Fotoğrafımızda Bugün – 2011 sergisi ile yayınlanmış fotoğraf kitaplarının sergilendiği Basılı Fotoğrafımız – Albümler sergisi.

Salı ve pazar günleri arasında açık olacak olan İstanbul Fotoğraf Müzesi 10:00 – 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzenin ziyaretçileri sergileri izlemenin yanı sıra müze arşivi ve kütüphanesinden de faydalanabilecekler.

 Kaynak: http://fotografbilgimerkezi.com/“istanbul-fotograf-muzesi”-kadirga’da-acildi/.html
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s