HAMİLELİKTE BALIK YEMEK

Hamilelikte balık hem anne için, hem de anne karnındaki bebek içinçok önemli bir besin kaynağıdır. Anne, çocuğunun geleceği için balık yerken,kendi sağlığı için de vazgeçilmez bir besini tüketmiş olur.

Hamilelik döneminde anne adayının kalsiyum ihtiyacı artar. Bebeğin kemikoluşumunda kalsiyum etkilidir. Anne adayı yeterli kalsiyum almaz ise bebek içingerekli olan kalsiyum miktarı anneden karşılanmaya çalışılır. Bu da anneninileriki yaşlarda kemik erimesine neden olabilir. Sardalya gibi kılçığı ilebirlikte pişmiş ve yenilen balıklardaki kalsiyum miktarı çok yüksektir. Biradet sardalya balığındaki kalsiyum miktarı bir bardak süttekine denktir.

Balık yiyen anne adayının bebeği büyük olur ve normal doğumlarda doğumu daharahat gerçekleşir. Ayrıca bebeğin büyük olması ileride karşılaşabileceğihastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar.

Araştırmalara göre balık yiyen anne adayının sütünde DHA oranı daha fazladır,sütü daha faydalıdır. DHA bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişiminde çokönemlidir. Bebek hem anne karnındayken DHA alımı yapar, hem de anne sütü ileDHA alımını devam ettirir. DHA, beyni besleyen tek maddedir. Balık yiyenannenin bebeği, DHA alımı ile daha zeki olur.

Ayrıca balık yiyen annenin bebeğinin göz gelişimi, duygusal ve davranışgelişimi daha sağlıklı olur.

Kaynak: http://www.dardanel.com/WhatDoctorSay.aspx

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s